Me viisaat ihmiset tiedämme, että teorioita ei voida verifioida, vaan ainoastaan falsifioida.
Matematiikka, joka on tieteen perusta ja pohja tieteellisenä kielenä, perustuu lähtöolettamuksiin, joita ei voida todistaa oikeiksi, koska vaikka se on täsmällinen kieli, eikä tarkkaakaan kieltä voida todistaa oikeaksi, koska se on vain kieli, joka perustuu aina tietyille premisseille, joita ei voida todistaa oikeiksi, eikä vääriksi.
Teorian oikeaksi todistaminen vaatisi tieteen aksioomien todistamista oikeiksi, mikä on mahdotonta
Eivätkö tieteentekijät ole kuulleet, että looginen empirismi on kuollut?
5
714
Vastaukset
- Anonyymi
Mitä jos teoria toimii käytännössä. GPS.
- Anonyymi
Looginen empirismi elää ja voi hyvin.
- Anonyymi
Eikö aloittaja tiedä, että liiallinen vierasperäisten sanojen käyttö osoittaa vain asiaperusteiden heikkoutta, niiden peittelyä.
- Anonyymi
Matikka ja tiede on siis perusteiltaan väärää? Sun pitää ajatella asiaa lisää; oot saanut jonkin idean jostain, jossa ei kuitenkaan ole mitään järkeä.
Kokelliseti on todistettu asioita ja ne voidaan formuloida, jossa ei tarvitse mennä edes matikan perusteisiin, vaan se on silloin kielen, kommunikaation asemassa.
Tiede tutkii asioita mieluiten käytännössä (mm. filosofiaa ei pidetä tieteenä), ja jos asia on riittävästi toistettavissa, sitä pidetään totena.
Jos ei ole järkeä ymmärtää tiettyjä premissejä, niin sitten ei voi todistaa mitään, mutta jos omaa järkeä, pystyy näkemään asian järjen, ja siten perusteet on kunnossa. - Anonyymi
Aloittaja on oikeassa siinä, että tieteellistä menetelmää noudatettaessa teoriaa ei yleensä voi osoittaa oikeaksi, sillä sitä varten olisi voitava tarkistaa jokainen kyseisen teorian pätevyysalueeseen liittyvä asia erikseen. Teorioiden todistaminen vääriksi havaintoihin perustuen sen sijaan on varsin hyvin toimivaksi osoittautunut tapa päästä eroon virheellisistä väittämistä tieteellisen menetelmän puitteissa. Esitetyistä teorioista jäljelle jäävät ne, jotka ovat falsifioitavissa mutta joita havainnot tukivat.
Loogisen empirismin historia ja kritiikki lyhyesti:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Looginen_empirismi
Huomannet, ettei tuossa puhuta mitään tieteellisestä menetelmästä vaikka empirismi on tieteellisen menetelmän ytimessä. Jos maailmankaikkeuden rakenteen ja toiminnan voisi päätellä suoraan matematiikan aksiomista lähtien niin kokeellisille luonnontieteille ei olisi tarvetta. Vaan kun salaisuudet eivät näin ratkea.
Lisähuomio: Looginen empirismi julistettiin kuolleeksi jo 50 vuotta sitten. Eräs loogisen empirismin pääkannattajista, A. J. Ayer, sanoi 1970-luvulla haastattelussa: "Mielestäni tärkein [virhe]...oli, että lähes kaikki siinä oli väärin."[6]
Matematiikastakin tiedetään, että vaikka se on täsmällinen kieli niin se ei muodosta rakennetta, jonka sisältämät totuudet kaikki olisivat pääteltävissä suoraan mekaanisesti aksiomista lähtien sääntöjä noudattaen. Gödelin epätäydellisyyslauseet pilasivat sfäärien harmonian ja osoittivat, että matemaattiseen teoriaan sisältyy tosia lauseita joita ei kyseisen teorian omilla säännöillä voi osoittaa tosiksi. Tämä tapahtui jo vuonna 1931.
Loogisesti päättelemällä ei ole mahdollista selvittää kysymystä elämästä, maailmankaikkeudesta ja kaikesta vaikka tiedettäisiinkin, että vastaus kysymykseen on 42.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p416095Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2874996Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1594831Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1314640Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil193867Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192394Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32178Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill251772- 731762
- 2131446