Sähköposti

Osaako joku kertoa selkeällä suomella kertoa miten sähköpostiin saa liitettyä kuvan omasta kasiosta
9475
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Vielä kerran yleispätevä sääntö kaikkiin sähköposteihin: Kirjoita viestisi, etsi jostain kohta ohjelmaa Liite(Attach) klikkaa sitä, saat valita kansion ja tiedoston jonka haluat liittää yleensä klikataan kohtaa Selaa(Browse), valitse liitteesi, Avaa(Open) se ja näin on mailissasi liite. Nuo klikattavat komennot hieman vaihtelee ohjelmittain, mutta tuo on perussääntö.

Äänestä

lähettää kuva sähköpostissasi liite tiedostona.

Katso sähköpostisi ohjeesta miten liite tiedostoja lähetetään.

Itse en osaa sanoa tarkkaa vastausta kun en tiedä mitä sähköpostia käytät.

Äänestä
  • Sähköposti osoite on suomi24 , kyllä siellä on ohje mutta kohdasta selaa en pääse eteenpäin

    Äänestä

  • S Hessu kirjoitti:

    Sähköposti osoite on suomi24 , kyllä siellä on ohje mutta kohdasta selaa en pääse eteenpäin

    Niin, web-posti on vähän eri asia kuin sähköpostiohjelman käyttö...

    Äänestä

Outlook: Create mail - Insert - picture ja valitset kuvan.
Eudora: New message - (viestiosiossa) Insert - picture ja valitset kuvan

Ja edellä esitetyt liitteenä lähettämiset toimivat tietys myös.

Sähköpostiohjelmasta myös riippuu miten kuva liitetään

Äänestä

1. Siirrä hiiren kursori kuvan kuvakkeen päälle
2. iske vasen nappi pohjaan, älä hellitä
3. raahaa kuvake sähköpostiohjelman ikonin päälle
4. päästä hiirennappi irti

Toinen tapa:

1. Näpäytä kuvaketta hiiren oikealla napilla
2. valitse "lähetä sähköpostina" tms.

Äänestä

Paina Kirjoita-viesti, oikeassa reunassa Liitetiedostot, klikkaa siitä. Avautuu Valitse liitetiedostot valikko, klikkaa Selaa (Browse)
saat hakemiston mistä etsit liitteen. Kun hakemistopolku näkyy rivillä paina Liitä-painiketta. Ylhäällä näkyy kaikki liitetyt tiedostot. Sen jälkeen Sulje painikkeella pois ja viesti normaalisti liikkeelle.

Äänestä

Kiitos kalle ohjeista . Mutta kaikki menee hyvin kun pitäisi liittää tulee ääni ei onnistu,mistähän se hakemistopolku löytyy

Äänestä

Kommentoi aloitusta


S Hessu kirjoitti:

Osaako joku kertoa selkeällä suomella kertoa miten sähköpostiin saa liitettyä kuvan omasta kasiosta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu