Haso Gunillanpuisto Gunillantie 4 -hakuajasta ja aso-numeroista

Anonyymi

Hei,
Löysin suomi24-keskustelua hakuajasta Gunillantie 4:lle, joka https://www.att.hel.fi/ -sivuston mukaan olisi arvioitu 8-10/2022. Onko joku teistä tätä kärkkynyt kovin? Millaisilla numeroilla olette liikenteessä? Aiemmin olen jossain ketjussa lukenut, ettei kannata ylemmistä kerroksista, koska ovat halutuimpia, joten kannattaa taktikoida ja laittaa alemmista kerroksista. Osaatteko sanoa, onko sillä, mihin laittaa ykkösvalinnan suurin merkitys..? Eli mun ei kannata laittaa ylintä kerrosta ykköseksi vaikka kuinka 2.-5. vaihtoehdoiksi laittaisin alempia kerroksia..? Numeroni on vajaa 10v vanha ja 157 xxx. Kerran, olikohan 2019 lopulla, Pohjois-Pasilaan uudiskohteeseen laitoin summamutikassa ne viisi kämppää sinne (en katsonut auringon suuntaa tai miten sijoittui pihapiiriin nähden, mietin vaan mistä kerroksesta). Olin tuolla 157 xxx -numerollani ykkösenä siihen 4. kerroksen asuntoon (kerroksia taisi olla uusi). En kuitenkaan halunnut sitä, koska alue oli erittäin ankeaa.

4

4322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taktikoinnista en osaa sanoa juuta eikä jaata koska kaikki sen tietää ja tästä syystä saattaa tulla hakemuksia eniten juuri niihin alimpien kerrosten asuntoihin. Tässä kyseisessä kohteessa kerroksen merkitys saattaa olla vielä normaalia suurempi sillä kohde rakentuu vanhojen talojen väliin ja ne vanhat talot on noin 4-5kerroksisia ja kallion päällä. Gunillanpuiston talot on kaiketi 8-kerroksisia joten parista ylimmästä kerroksesta saattaa olla näkymät helsingin keskustaan ja merelle. On siis aika oleellinen ero näkyykö kämpän ikkunoista muutaman kymmenen metrin päässä olevan talon seinä vai avara näkymä viereisten talojen kattojen yli merelle.
      Kohde ei kyllä tule hakuun vielä elokuussa eikä välttämättä vielä syys- lokakuussakaan.

      • Anonyymi

        Asomaksun ja käyttövastikkeen hintaero saattaa olla huomattava asunnon kerroksen, ilmansuuntien ja näkymien mukaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Asomaksun ja käyttövastikkeen hintaero saattaa olla huomattava asunnon kerroksen, ilmansuuntien ja näkymien mukaan.

        Täyttä potaskaa, vuokra vain nousee hivenen kerroksesta riippuen. Pienemmät suhteessa vuokraltaan kalliimpia, kun jyvitys laskee vuokraa isommissa asunnoissa.


    • Anonyymi

      Tontille tulee kaksi HASOn taloa joista toinen tulee lähelle vanhaa nyt jo purettua "ostaria" jossa nyt on tyhjä tontti. Toinen talo tulee enemmän vanhojen talojen väliin ja siitä talosta vain ylimmillä kerroksia saattaa olla suhteellisen avoimet näkymät. Tuo ensin mainittu talo tulee avarampaan paikkaan ja ainoastaan tuolle entiselle ostarintontille joskus nouseva talo kaiketi blokkaa HASO-talon näkymiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      111
      7265
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      62
      5229
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4884
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4035
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      3986
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      222
      3873
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      3588
    8. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      41
      3203
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      52
      2809
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      41
      2377
    Aihe