Moi!
mikä on selittävänä tekijänä kullan maailman markkinahinnan nousuun viimeisen 25 vuoden aikana?
https://de.statista.com/statistik/daten/studie/156959/umfrage/entwicklung-des-goldpreises-seit-1900/
Onko kulta "vakaa" sijoitus, osalle sijoituksista?
Kulta -sijoituksena?
16
387
Vastaukset
- Anonyymi
Kulta ja hopea ovat raaka-aineita ja rahan painaminen ja kysynnän kasvu selittävät hinnan nousua. Lamatilanteessa kulta sakkaa siinä missä kaikki muukin. Fyysinen kulta suojaa ainoastaan yhteiskuntajärjestelmän romahtamiselta ja hyperinflaatiolta. Inflaatiota vastaan keskuspankit taistelevat mm. koronnostoilla, tavoitteenaan parin prosentin vauhdilla säästöjä nakertava rahan arvon aleneminen. Inflaatiota vastaan pystyy taistelemaan ainoastaan menestyksellisellä sijoittamisella.
- Anonyymi
Yritä saada samaan käppyrään kullan hinta, joku pitkään laskettu pörssi-indeksi ja ostovoimaindeksi. Kerro mikä oli tulos.
- Anonyymi
https://www.macrotrends.net/2608/gold-price-vs-stock-market-100-year-chart
Kulta ei tuota. 100 vuotta on kuitenkin pidempi aika kuin elinikä. - Anonyymi
Mielenkiintoista kaaviona tuossa linkissä.
-mahdollisessa tuotossa kulta taida kuitenkaan isommin, hävitä osakkeille.
Sillä kumpaakin voi ostaa ja myydä hinnanvaihteluiden mukaan.- Anonyymi
Jos näin ajattelee, pitäisi selvittää kaupankäynti ja säilytyskustannusten vaikutus. Luulen, että preemiot ovat suurempi kuin osakekaupassa.
- Anonyymi
maailman yleinen vaurastuminen saattaa osaltaan selittää kullan hinnan nousua, sillä teknologia/teollisuus käyttää noin 8% tuotetusta kullasta.
Korutehtaiden kullan käyttö on yli puolet, joten pitäisi kultaa kovin suhdanneherkkänä, investoinnit neljänneksen https://www.statista.com/statistics/299609/gold-demand-by-industry-sector-share/
Osakkeet on järkevämpi sijoitus muoto. Kulta on ihmisen himoissa oleva myytti, nykyään kiva muodissa, sijoituksellisesti vain yksi raaka-aineista. - Anonyymi
...on, kullan hinnan muodostumista pohdittu artikkelin verran juuri, https://www.investopedia.com/financial-edge/0311/what-drives-the-price-of-gold.aspx
nykyinen hintataso, johtaa kysymään vain milloin hinnan lasku alkaa?
Kullan tuotanto on ollut viime vuosikymmenen aika tasaista hinta on sen sijaan sahannut https://www.gold.org/goldhub/data/gold-demand-by-country - Anonyymi
Kysyntä ja tarjonta määrää hinnan. Kuka pystyy nuo ennustamaan.
- Anonyymi
Kullan hinta alkoi nousta vasta 1971, kun dollari irrotettiin kultakannasta. Hinnan vaihtelu on melko voimakasta, vuosivola 20 % eli samaa luokkaa kuin osakkeilla.
- Anonyymi
Nousun exponenttitrendi vuodesta 1971 on 5 % vuodessa eli hieman suurempi kuin USA:n keskimääräinen inflaatiovauhti.
- Anonyymi
Mielikuvat, jotta säilyttää arvonsa. Niin tekeekin, mutta vaikea myydä voitolla. Katsokaa esim Tavexin katteita. Jos ostat esim. unssin Lunar kolikoita, hinta nyt 2128e takaisinostohinta 1724e, eli saa nousta semmoiset päälle 400e unssi, jotta saat edes omasi takaisin. Eli teoriassa noiden hinta on siis tuo päälle pari tonnia, mutta sitä et niistä saa. Ne on kuitenkin niitä kolikoita, joita muutama vuosi sitten kovasti tyrkyttivät, kun niissä on "keräilyarvoa" ja hinta nousee.
- Anonyymi
Kulta ei ole varsinainen sijoitus vaan raaka-aine tai hätävara siltä varalta, että kaikki menee perseelleen. Perseelleen meno tarkoitta sotatilannetta tai Saksaa WWII ympyröissä tai nykyaikana Syyriaa. Nyrkkisääntönä olen kuullut, että omaisuudesta kannattaa säilyttää kymmenisen prosenttia kullassa. Itselläni ei ole kultaa yhtään.
- Anonyymi
Osto 2 %, myynti 2 % ja vuoden säilytys 3 %. Ei osinkoa.
Välittäjille hyvä bisnes. - Anonyymi
Voi olla hyväkin sijoitus, jos onnistuu ostamaan pohjalta ja myymään huipulla.
- Anonyymi
Nyt hinta on 16 % ATH:n alapuolella.
- Anonyymi
Luulenpa, että keskuspankkien intresseissä on säilyttää rahan arvo tietyssä putkessa, että ostovoima huononee parilla prosentilla vuosittain. Nyt inflaatio on noin 8%, mikä on selvästi enemmän kuin tavoitetaso. DAX indeksipä on dipannut huipuista parisen kymmentä prosenttia, en muista paljonko, saa tarkistaa jos haluaa. On se kultakin tullut alas. Lama kun tulee, dippaa kaikki, kulta, öljy ja osakkeet. Preemion merkitys kullan kaupankäynnissä on huomattava. Inflaatio kun nostaa päätään, keskuspankit yrittävät koronnostoilla imeä likviditeettiä markkinoilta pois.. Luulenpa, että laskusuhdanteessa on parempi kiristellä hampaita ja pitää varat osakkeissa hyvin hajautettuna. Toinen vaihtoehto on pitää varat käteisenä ja yrittää ajoittaa markkinoille takaisin tulo hyvin.
Setä Robert Kiyosaki esittää oman käsityksensä pörssiromahduksesta:
https://bit.ly/3BRkapw
Samalta kaverilta löytyy paljon muitakin videoita englannin kielellä YouTubesta. Toinen kaveri, jonka videoita tykkään katsella, on Anton Kreil. Yksi kaikkien aikojen suurimmista treidareista on Paul Tudor Jones Jr.
Dokumentti 1987 pörssiromahduksesta:
https://bit.ly/3BQab3Y
Youtubessa on muutenkin paljon treidaamiseen liittyvää materiaalia. Onko tiputtaa nimiä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu3743214Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3151526En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n841312- 1081311
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991305Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591255- 481155
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi801062Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa25960- 33857