Thaimaan terveysviranomaiset ovat arvelleet että korona tartuntojen raju kasvu voi johtaa vakaviin ongelmiin, ja rajoitukset joudutaan palauttamaan, ainakin Bangkokiin ja turistialueille.
korona thaimaassa
Anonyymi
19125
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Luin juuri maskit ovat kaikkilla paitsi junteilla Thaimaassa. Tai ainakin Pattayalla.
Pattayalla ei ole maski pakkoa mutta Hua hinissä on, jos tilanne pahenee kohta taas kaikilla.
Äläpäs puhu numeromies potaskaa. Maskin käyttö ei ole missäänpäin Thaimaata pakollista ollut kolmeen viikkoon.
"Torstaista 23. kesäkuuta alkaen kasvonaamion käyttö ulkona ja julkisilla paikoilla ei ole enää pakollista, ja ihmiset voivat vapaasti valita, käyttävätkö niitä eilen Royal Gazettessa julkaistun tiedotteen mukaan.
Rajoitusten löysääminen on sopusoinnussa COVID-19-tilanteen parantumisen kanssa, jolloin uusien tartuntojen, vakavien tapausten ja kuolemantapausten määrä on vähentynyt tasaisesti viime viikkoina, mikä mahdollistaa ihmisten palata elämään lähellä normaalia"
https://www.thaipbsworld.com/wearing-face-masks-is-now-voluntary-in-thailand/
hienoa mutta vanha uutinen viikossa tilanne on pahentunut..
Puhuit että Hua Hinissa on maskipakko. Ei ole. Se on vapaaehtoista koko Thaimaassa.
2200 on tämänpäivän lukema Thaimaassa ja sillä selvä.
Asiantuntijan arvio: 50.000 uutta koronatartuntaa joka ikinen päivä.
Sillä selvä ? 2200 vai 50.000 ?
Ei ole enää maskipakkoa.
Demokratia
Oligarkia
Autokratia
Teokratia
Anarkia
mikäs miellyttäisi ?
Kleptokratia
Muistelen että eräs Hua Hinin mies sanoi Thaimaan aukenevan 2026 jos silloinkaan.
Aika pientä on taudin lisääntyminen kuitenkin ja sille on selkeä selitys kun thaimaalaiset ovat käyneet lomillaan ja kuljetelleet tautia kotipaikan ja työpaikan välillä. Kuolemantapaukset on pysyneet alhaisina koko ajan. Nyt katsotaan tilannetta ja harkitaan isojen tapahtumien perumista. Ei vaikuta turismiin ja uutta sulkutilaa ei ole näköpiirissä laisinkaan.
2200 uutta tartuntaa per päivä nyt, kun Thaimaa aukesi silloin kun tartuntoja oli vielä 22000 per päivä. Suomessa 1800 on keskiarvo tällä hetkellä per päivä ja tulee muistaa että Suomi on 13 kertaa pienempi väkiluvultaan.
Asiantuntijan arvio: 50.000 uutta koronatartuntaa joka ikinen päivä
Laita linkki.
Siriraj -sairaalan hengitystietauteihin erikoistunut tohtori Nitipatana Chierakul on ottanut kantaa hallituksen esittelemiin "virallisiin" koronatartuntalukuihin.
Tohtori Nitipatanan mukaan ei riitä, että hallitus jättää tartuntaluvuissaan huomioimatta kaikki koti- ja pikatesteissä todetut positiiviset näytteet, joista vain sairaalahoitoon johtanut erittäin pieni osa päätyy virallisiin tartuntalukuihin.
The Rural Doctor Society (RDS) on sama organisaatio, joka vuonna 2021 paljasti hallituksen hankkineen koronatestipakkauksia reiluun ylihintaan. Nyt on RDS julkaissut tiedotteen, jonka mukaan suosittu koronalääke Favipiravir on loppumassa Thaimaasta päivittäisten koronatartuntalukujen
rajun
kasvun
vuoksi.
Ei ole mitään rajua kasvua vaan pieni kesälomapiikki. Lukemat Suomen tasolla eli 13 kertaa vähemmän koronaa kuin Suomessa.
Kyllä asiaan pitää suhtautua järkevästi. Itse peruin syyskuun matkan ja seuraan tilannetta.
Sairastin v-mäisen 6kk koronan epidemian alussa ja sain ekasta piikistä jälkioireita jotka tuntuvat yhä.
Otin silti 3 Pfizeriä lisää. Niistä ei tullut mitään lisä kipua.
Ennen vuoden vaihdetta on pakko päästä LOS maahan täältä hapannaamojen seasta :-)
Nasu ei pääse vieläkään Pattikselle, joutuu tyytymään Turkin ja Venäjän matkailuun.
Saatko sinä siitä jotakin kiksejä laitoslasse, jos niin käy? Se kun on takuuvarmaa että sinä olet Suomessa lopun elämääsi.
"Nasu ei pääse vieläkään Pattikselle, joutuu tyytymään Turkin ja Venäjän matkailuun."
Nasulle ei haittaa yhtään. Jumaloi Putinia ja jos rahalla saa Turkkilaista turve-tussua niin on onnellinen 5555