vai lomalla? Moneen viikkoon ei ole näkynyt ketään siivoamassa pihoja/jalkakäytäviä.Talojen pihoista ei ole osaa talven hiekoista vielä saatu pois, kun ei traktori sovi, on sen verran ahtaat paikat. Eivät ilmeisesti ole kuulleet harjasta? Tupakan natsat on kumottu pihalle jostain suuremmasta, ilmeisesti tyhjennetty auton tuhkakuppi. Jalkakäytävillä on lasinsirpaleita vaikka kuinka paljon. Eikös kiinteistön pidä siivota se osuus jalkakäytävästä, joka on kiinteistön kohdalla (sekä bussipysäkin roskis). Muutin asuntooni lokakussa ja kaikki lasinsirpaleet pensaikoissa on edelleen. Kerran huhtikuun alussa näin parin nuoren pojan korjaavan pensaikosta roskia (ei tästä). Sen koommin ei ole yhtään huoltoyhtiön miestä eikä autoa näkynyt. Toivottavasti taloyhtiö ei maksa ihan olemattomasta! Kohta Helsingissä on samanlaisia slummeja kuin New Yorkissa.
onko huoltoyhtiöt
lakossa
101292
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ei huoltoyhtiöt ole enää kiinnostuneita työnteosta, mutta rahastuksesta!Meillä kanssa huoltoporukkaa saa soitta useampaakin kertaan te-
mään pihatyöt.Myös talvella, vaikka piha on kuin
luistinrata,eli linnutkaan ei tahdo pysyä pystyssä liukkauden takia.Rahastaa kyllä osataan,
mutta vastinetta rahoille saa kerjätä.Eikä se kummene vaihtamalla huoltoyhtiötä.Naapurikiinteistö vaihtoi ja saivat
vielä kehnomman palvelijan.Että näin nykyaikaan,
kun ei raskita palkata arpeeksi työntekijöitä.Eivätkä kaikki edes lähde huoltoyhtiöille töihin koska palkkaus on aivan p...eestä!Palkka kohilleen niin työtkin tulee tehtyä.
mitä asuinyhtiösi on sopinut huoltoyhtiön kanssa? Mitä töitä ja millä aikataululla on sovittu tehtäväksi?
Oletko osakkeenomistaja ja vuokralainen? Oletko ollut asuinyhtiösi hallitukseen yhteydessä?
Vaikuttaa siltä, että nuo asiat eivät ole sinulle lainkaan selvillä? Vai mitä?
Kaikki on kyllä selvitetty, mutta kun ei vaan saa toimimaan!Vähän kerralla otetaan. Just nyt aamulla tulikin yllättäin lakasukone ja putsas pihoilta talven ajan hiekoitushiekat,vaikka pihat on jo ollet sulana useamman viikon.Itse kyllä olen niitä aktiivisia omistajia jotka osaavat ottaa myös pihaharjan käteen ja tehdä sillä sitä mikä kuuluisi huoltoyhtiölle.
Ja teidänkö piha on ainoa, mitä huotoyhtiönne hoitaa????? Tuskimpa, mutta kuvatunlaiset ongelmat ovat menneisyyttä, jos herra omistaja herra tekisi tarkemman huoltosopimuksen, joka tosin voi maksaa enenmän, mutta jos on varaa leukojaan louskuttaa, niin silloin pitäisi myös olla rahaa maksaa enenmän.
mukaan tekevät huoltoyhtiön mimmit ja jannut työnsä pihallamme täällä Etelä-Pirkanmaalla!
vanhempi tarkkailija
tosi kiva kun vaivaudut tekemään työt joista maksetaan jollekulle toiselle!!
älyvapaata touhua sinun puoleltasi. ostapa itselles omakotitalo jos haluut noin touhuta, tai tule meidänkin taloyhtiöön siivoamaan!!
järkikulta tule jo!!!
että kaupungin omilla kiinteistöyhtiöillä, on omat huoltomiehet, jotka siivoovat/lakaisevat kun aikaa on.
Asun vuokralla, mutta en kaupungin asunnossa vaan erään vakuutusyhtiön vuokratalossa. Tätä kiinteistöä hoitaa sellainen suuri ja kuuluisa huoltoyhtiö. Juuri kun olin kirjoittanut viestini, näin tämän firman auton käyvän pihallamme. Ajattelin, että nyt tulivat siivoamaan. Vaan hetkessä auto oli pois, taisi huoltomies vain hakea vaimonsa kyytiin. Vuokralainen ei voi mihinkään valittaa, ei ole hyötyä, joten täytyy vain kärsiä. Ajattelin jo kerran itse lakaista, mutta ei ole missään harjoja, itse en sentään harjaa rupea ostamaan. Lakaisisin kyllä, jos rappukäytävässä olisi harja. Ei kai nyt kukaan harjaa pihistäisi? Sama juttu talvella, olisin laittanut itse hiekkaa, jos sitä jossain olisi ollut.
antamalla kaiken mennä päin p------ä! Nuoriso mellastaa täällä ison julkisen rakennuksen suojaisessa pihassa, joka viikko kaljapullot rikotaan, roskikset rikotaan, ei jaksa enää puuttua, kukaan ei välitä, huoltomiehet kiertää autolla kaks sekuntia ja häipyy samantien ja setä isännöitsijä sanoo, et nykyään ei enää niin paljon ilkivaltaa täällä (hän nukkuu)
oikein, jos eivät halua nuorisonne paskoja siivota. Meilläpäin vanhemmat pyyhkii lapsensa pyllyn, te näköjään ette vanhempina itse viitsi tehdä sitä. Hyvä huoltomiehet, haistakaa paskat nuorisonne vanhemmat.