Tuli tällainen radio hoksattua vintiltä ja kiinnostais saako vielä paristoja et vois testailla toimiiko
Mitä paristoja Hitachi KH-1325 syö?
Anonyymi
11210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Onko sinulla näössä vikaa, voisit katsoa itse, täältä ei sinne näe.
Tai viitsiä itse googlata -no tuolta esim. löytyy
https://www.vintageshifi.com/repertoire-pdf/pdf/telecharge.php?pdf=Hitachi-KH-1325-Schematic.pdf
Kytkentäkaavan mukaan iso sauvaparisto, eli D paristo. kyllähän näitä vielä saa ostaa kaupasta. 5 kpl.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Sauvaparisto
Kai ne kauppiaat myy niitä paristoja enemmänkin kuin tuon viisi kpl.?
Etkö ole kuullut sähkönkäytön rajoituksista -asiahan on juuri nyt tapetilla.
"kyllähän näitä vielä saa ostaa kaupasta"
Joistain kaupoista (esim. Biltema) saattaa löytyäkin.
Joku muuten myy (myi?) adapteria, jolla pystyy käyttämään AA -paristoja D -pariston tilalla (vastaavia löytyy myös C -koon paristoja käyttäville laitteille).
Tai sitten joudut askartelemaan uuden paristopitimen laitteeseen esim. AA -koolla.
Minkä ihmeen takia pitäisi jotain adapteria ruveta väsäämään jollekin pienelle sormiparistolle sopivaksi, jos melkein joka ikisestä isommasta sekatavarakaupasta noita R20, eli D-kokoa olevia paristoja saa lukuisia eri makuja moneen eri käyttötarkoitukseen.
On niillä adaptereilla etunsa, halvimmat Wh:t saa sormiparistoilla. Ladattavilla sormiakuilla kaikkein halvimmat, jos meinaan kuuntelee paristoradioa paljon.
Löytyy niitä isoja pyöreitä pattereitakin ladattavia.
Jos laite on tarkoitettu 7.5 V jännitteelle niin 6*1.2 = 7.2 V eli kuusi ladattavaa NiMH akkua tai sitten 2*3.7V = 7.4V eli kaksi 3.7V litiumakkua.
Halvimmat Ah:t saa AA-kokoisilla akuilla.