Oisko konkka hyvä?

Anonyymi

Nyt on 1000 kW monovahvistin subbarille sekä mankassa väitetty 4x100W etu- ja takapäälle joka ei varmaan ihan siihen yllä. Kun volume riittävän ylhäällä 80-90% ja subin tasosäädin maksimissa niin alkaa jännitteet pomppia ja mittariston ja auton valot vilkkua.

Oisko konkka hyvä lisäys ja auttaisi ja mikä ois hyvä? Montako faradia? Golf Mk4 ja alkuperäiseen paikkaan ei mahdu isokokoisempaa akkua.

4

1120

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siis 1000w monovahvistin RMS ei 1000kW sentään.

    • Anonyymi

      Osta ennemmin tehokkaampi laturi. Sieltä se virta tulee.

    • Anonyymi

      1000w!! Tarvii akusta lisätä paksu - maakaapeli runkoon. Vahvistimelle tarvitsee plussasta järeän virtakaapelin pituudesta riippuen 35-50mm2 (oikean kokoinen sulake!). Itse olen käyttänyt virtojen jakajana peräkopissa 1F -2F nimekästä konkkaa. Ei siitä haittaa ole, päinvastoin. Sitä edelleen järeä - kaapeli lähelle runkoon . Vahvistimelle konkalta niin paksut virtakaapelit kuin saa kiinni. Liitokset puristetaan kaapeleihin tiukasti ja tinataan vielä.

      • Anonyymi

        Soittimellekin voi laittaa konkan ja paksummat johdot... Parantaa ääntä. Lisäksi akun pitää olla kunnossa ja riittävän suuri. Yksi vaihtoehto on laittaa lisäakku taakse vahvistimien viereen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      806
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      531
      749
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      75
      674
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe