Olisiko täällä pienikokoisena / keskosena syntyneiden n. kuukauden ikäisten vauvojen äitejä, jotka voisivat kertoa kokemuksista? Miten pieninä vauvat ovat päässeet kotiin ja miten ruokailut ovat sujuneet? Onko öisin syöminen onnistunut hyvin, onko pitänyt herätellä vai ovatko vauvat itse heränneet säännöllisin väliajoin syömään? Onko pullosta ollut helpompi saada uninen vauva syömään, sen jälkeen kun kaikki herättelykeinot on käytetty (vaipan vaihto ym.) ja silti tuntuu vain nukahtelevan. Tuntuu kurjalta herättää vauva kesken unien, mutta näin on neovolasta annettu ohjeet painon nousun turvaamiseksi. Itseä masentaa, kun saa pienokaisen syömään vain pienen hetken ja tuntuu ettei ole riittäväti saanut ravintoa! Olisi muutenkin kiva vaihtaa ajatuksia, jos löytyisi smassa tilanteessa olevia äitejä!
kokemusta
yö herättelyistä
2353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Myös muita keskusteluja on mm.
kaksplus keskustelut
vauvapalsta.net
sonera plaza - ellit - keskustelut - lapset
sivuilla
lapseen liittyvät laajat sivut:
Googleen hakusanaksi: makupalat hämeenlinnan kaupunginkirjasto
sieltä kohta: lapsi ja perhe
toivottavasti löydät apua kysymykseesi.
Kyllä minä herätin keskosvauvaani yöllä syömään kunnes hän oli yhtä "vahva ja pirteä" kuin "normaalit" vauvat. Se on tosi raskasta. Kokoajan saa jännittää ja olla herätyskelloja kääntämässä. Tai ainankin minä otin asiasta stressiä.
Vauvamme kotiutui kun hän oli 36,5 viikon ikäinen. Hän syntyi viikolla 35.
Minä annoin hänelle pullosta maitoa jos hän oli kovin uninen. Pullosta minä oikeastaan annoin joka syötöllä kunnes olin 100% varma, että uskallan jättää pullon pois.
Minä lypsin lapsentahtisesti pullosyöttöjen lisäksi ettei maidontulo lopu. Omaa maitoa minä hänelle pullosta syötin. Selvisin antamatta yhtään tuttelia yms. vaikka tosi lähellä joskus oltiin, että olisi pitänyt antaa tuttelia. Jotenkin sain aina puritettua riittävästi maitoa.
En nyt halua painostaa tuolla imetyksellä (älä käsitä väärin). Minä vaan olen iloinen kun onnistuin siinä. Siinä oli nimittäin ihan hitonmoinen homma!
Pääasia, että lapsi kasvaa ja voi hyvin.
Jos haluat purkaa ajatuksia niin kirjoita minulle suoraan osoitteeseen: [email protected]