Velan vanhentumunen

Anonyymi

Jos perintätoimisto yrittää periä vuoden päästä vanhenevaa velkaa, niin kannattaako edes maksaa? Lisäksi minulla on epäilys, että se sama velka on jo muutenkin ulosotossa. En vaan tiedä, että miten tarkistan asian. Onko jokaisella velalla olemassa joku tunnus?
Tuntuu, että tämä on ihan loputon suo. Yritän maksaa uo pois, niin jostain putkahtaa aina lisää jotain vanhoja.
Toisesta perintä firmasta tuli vaan lasku, mutta ei mitään tietoa kuka alkuperäinen velkoja on.

7

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos olet jo valmiiksi ulosotossa, niin muiden ulosoton ulkopuolella olevien velkojen takaisinmaksukykysi on olennaisesti huonontunut. Vielä jos lasku on huonosti perusteltu, niin keskittyisin sinuna vain työntekoon ja ja antaisit voudin hoitaa velanmaksut.

    • Anonyymi

      Taitaa todellakin olla loputon suo. Koko aamun selvittelin muutaman perintätoimisto sivuilta velkoja ja niitä näyttäisi yhteensä olevan yli 6000e. OK perintä oli ainoa joka näytti mitkä on ulosotossa ja mitkä ei. Niistä ei ulosotossa olevista tein maksusopimuksen heti, kun ei isoja summia ollut. Mutta nämä muut gothia, Sergei, instrum justia... Ei mitään tietoa, että onko ne ulosotossa jo vai ei.
      OK perinnälle 10 sivuista👍 voisi kaikilla olla samanlaiset.
      Ulosottoon en enää lisää haluaisi mitään menevän, kun siellä oleva velka on maksettu vuoden päästä. Vaikka maksukyky on alentunut, niin voin lyhentää velkojani n200e/kk ulosoton lisäksi.

      T.Ap joka yrittää olla joskus velaton

      • Anonyymi

        Ulosoton, velallisen sivuille kun kirjautuu pankkitunnuksilla niin näkyy kaikki jos ne on vaan joskus menneet ukosottoon. Jos velka ei ole enää siellä niin siitäkin näkyy historia syineen miksi poistettu jne.


    • Anonyymi

      Ajatelkaapa sillälailla takaperoisesti joskus.

      • Anonyymi

        Ja mitäs jos ajatellaan etuperoisesti…hui.


    • Anonyymi

      Entäs sitten kun hakeutuu velkajärjestelyyn, voiko olla varma että kaikki piilovelkojat on huomioitu? Minusta ulosottajan pitää olla velkojan asiantuntija ja huolehtija siitä ettei mitään ylläreitä putkahda esiin kun ollaan sovittu asioista.
      Näin ei taida olla.

    • Anonyymi

      No huh... ilmeisesti perinnässä oleva summa ei ole niin iso. Lowel vastasi, että kaikki velat on ulosotossa jo vaikka ne siellä näkyi avoimena. Oli jotain 15 vuotta vanhoja, mutta en jaksa alkaa selvittämään onko muistuteltu 3 vuoden välein. Ja ihan olen aikoinani heittänyt surutta roskiin kaikki kirjeet.

      Ainoa mikä ihmetytti oli Anttila Oy velka vaikka minulla ei sinne ole koskaan ollut tiliä. Velka on tehty 2009 ja ole jo silloin ollut luottotiedoton.

      Vielä odottelen instrumin vastausta, että onko siellä olevat velat jo ulosotossa olevia. Toivottavasti on, niin saan hengähtää vähän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      205
      7054
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4652
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      40
      4353
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      73
      3292
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1955
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1716
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1680
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1583
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1469
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1247
    Aihe