SUSE ois asennettu toiseen koneeseen mutta eipä lennetty nettiin, mitä perkelettä se tarvii niihin asetuksiin,eikö oo automaattista asetusten hakua, muuten tuntuu näpsäkältä käyttikseltä
Netti
Reikää
7453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
...hieman millaista nettiyhteyttä olet hakemassa niin apua tulisi huomattavasti helpommin..
>...eikö oo automaattista asetusten hakua...
Ei missään käyttiksessä ole sellaista automatiikkaa että se yhdistää nettiin kun vaan viet sen kotio. :)
Kun SuSea (tai mitä tahansa linuxia) asentaa, on nettiyhteyden oltava fyysisesti päällä, sillä silloin asennusohjelma voi etsiä palvelimia sun muita. Mini-installation ei edes onnistu ilman, että nettiyhteys toimii, koska asennusohjelma hakee kaiken verkosta.
Hommaa voi kokeilla jollakin live-CD:llä, tai Knoppixilla, jotka löytävät oikeat asetukset kun yhteys on päällä. Ei se kovalevyasennus ole periaatteessa yhtään sen merkillisempi juttu.
Windows on kokonaan eri juttu, sillä se kannattaa asentaa aina palomuurin takana, tai verkkopiuha irti, sillä systeemin saastuu muutoin muutamassa minuutissa käyttökelvottomaksi, mutta linuxia asennettaessa saastuminen on korkeintaan teoreettinen mahdollisuus.
eli hatusta temmattuna sulla on ilmeisesti adsl-yhteys? Mene Yastiin ja valitse Network devices.Tämän jälkeen menet kohtaan DSL ja sieltä alin vaihtoehto "Already configured devices, josta valitset change... Edelleen Providers-kohta, jonne täyttelet palveluntarjoajasi antamat tiedot:käyttäjätunnus sekä salasana.Seuraavalla sivulla Idle-timeout-kohtaan isket numeron 0 jotta yhteys pysyy päällä jatkuvasti.Tarkista että yhteysmuotosi on point-to-point over ethernet(PPPOE).Edelleen oletan että verkkokorttisi on tuettua mallia.Buuttaat varalta koneesi ja eiku baana auki.
DSL configurointi-lehdykälle voit laittaa device activation-kohtaan vaikkapa "on boot" jotta masiina yskäisee ilmojen teille heti buutissa.
PPPoE ei kylläkään ole se yleisin yhteystapa. Tietysti tässä tapauksessa, kun netti ei lähtenyt toimimaan automaattisesti sitä voi epäillä.
KANNATTAISI SIIS ANTAA PERUSTIEDOT KYSYMYKSEN MUKANA.
... se valitettavasti on yleisin yhteystapa Pohjanmaan puhelinosuuskunnan alueella asuville. Tokihan löytyy kaapelimodeemiyhteyksiä niinkuin etelässä ilmeisesti suurimmalla osalla on.Mutta kuten totesit, niin perustiedot olisi syytä antaa jo kättelyssä niin pääsee heti ytimeen.
Itselläni on dhcp ja naapurilla tuo pppoe, joten siitä lähdettiin liikkeelle tässä arvausten sarjassa.
Ei siis todellakaan ollut tarkoitus arvostella arvausta ;-) vaan tuota aloitusta ilman tarkempia tietoja.
Veikkaisin, että täällä etelässäkin suurin osa liittymistä on ADSL:liä ilman PPPoE:tä. Pohjoisesta taitaa tosiaan löytyä enemmän noita enternettejä.