Onko sosiaaliturva sama Ahvenanmaalla kuin suomessakin?
Voisi tässä työttömänä muuttaakkin sinne.
Sos turva?
11
2819
Vastaukset
- Anonyymi
Venäjän tai hurritrolli?
- Anonyymi
En oo, haluan vain, ettei tartte mennä armeijaan ja voisi kiusata TE toimiston väkeä suomen kielellä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En oo, haluan vain, ettei tartte mennä armeijaan ja voisi kiusata TE toimiston väkeä suomen kielellä.
😂🤣😂
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En oo, haluan vain, ettei tartte mennä armeijaan ja voisi kiusata TE toimiston väkeä suomen kielellä.
Ahvenanmaa on virallisesti yksikielinen RUOTSINKIELINEN! Jos et pärjää ruotsilla, niin ehkä parempi pysyä poissa.
- Anonyymi
Ahvenanmaalaisen kotiseutuoikeuden saaminen kestää 5 vuotta. Ahvenanmaalle pitää muuttaa alle 12 vuotiaana jos haluaa välttää armeijan. Asevelvollisuusikä alkaa 17 vuotiaana. Aina voi mennä sivariin tai kerro olevasi homo.
- Anonyymi
Affenamaa on Kotiland. Asun siellä koko ikäni. Suomen puolella en ole käynyt kertaakaan. Meillä koti affena ja tuuliny koti onkin. Joka päivä tuuli. Tänne ei voi muutta Suomesta. Paitsi työ täällä kieli myös osatta.
- Anonyymi
Ahvenanmaalle voi muuttaa mantereelta.Asuin 10 vuotta siellä.Muutin takasin mantereelle koska kaikki on kalliimpaa siellä ja palkat huonot. Aina tuulee ja ihmiset tuntee toisensa.Armeijan käymättömyys näkyy miehissä.Ei yhtään tee mieli takasin.
- Anonyymi
Ahvenanmaan sosiaaliturva on liian hyvä.Hääsätään juoppoja. Nuoret ei Käy armeijaa ja sen huomaa!
- Anonyymi
Voiko manner-suomalainen hakea turvapaikkaa Ahvenanmaalta?
- Anonyymi
Onko pahin pullamössö-sukupolvi täällä?
- Anonyymi
Natoon liittymisen seurauksena pitää muuttaa myös Ahvenanmaan tilanne! Koska Venäjä ei pidä kiinni sopimuksista, ei Suomenkaan tarvitse!
Armeijaan nyt kaikki ahvenanmaalaiset!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658