Sos turva?

Anonyymi

Onko sosiaaliturva sama Ahvenanmaalla kuin suomessakin?
Voisi tässä työttömänä muuttaakkin sinne.

11

2754

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjän tai hurritrolli?

      • Anonyymi

        En oo, haluan vain, ettei tartte mennä armeijaan ja voisi kiusata TE toimiston väkeä suomen kielellä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En oo, haluan vain, ettei tartte mennä armeijaan ja voisi kiusata TE toimiston väkeä suomen kielellä.

        😂🤣😂


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En oo, haluan vain, ettei tartte mennä armeijaan ja voisi kiusata TE toimiston väkeä suomen kielellä.

        Ahvenanmaa on virallisesti yksikielinen RUOTSINKIELINEN! Jos et pärjää ruotsilla, niin ehkä parempi pysyä poissa.


    • Anonyymi

      Ahvenanmaalaisen kotiseutuoikeuden saaminen kestää 5 vuotta. Ahvenanmaalle pitää muuttaa alle 12 vuotiaana jos haluaa välttää armeijan. Asevelvollisuusikä alkaa 17 vuotiaana. Aina voi mennä sivariin tai kerro olevasi homo.

    • Anonyymi

      Affenamaa on Kotiland. Asun siellä koko ikäni. Suomen puolella en ole käynyt kertaakaan. Meillä koti affena ja tuuliny koti onkin. Joka päivä tuuli. Tänne ei voi muutta Suomesta. Paitsi työ täällä kieli myös osatta.

      • Anonyymi

        Ahvenanmaalle voi muuttaa mantereelta.Asuin 10 vuotta siellä.Muutin takasin mantereelle koska kaikki on kalliimpaa siellä ja palkat huonot. Aina tuulee ja ihmiset tuntee toisensa.Armeijan käymättömyys näkyy miehissä.Ei yhtään tee mieli takasin.


    • Anonyymi

      Ahvenanmaan sosiaaliturva on liian hyvä.Hääsätään juoppoja. Nuoret ei Käy armeijaa ja sen huomaa!

      • Anonyymi

        Voiko manner-suomalainen hakea turvapaikkaa Ahvenanmaalta?


      • Anonyymi

        Onko pahin pullamössö-sukupolvi täällä?


    • Anonyymi

      Natoon liittymisen seurauksena pitää muuttaa myös Ahvenanmaan tilanne! Koska Venäjä ei pidä kiinni sopimuksista, ei Suomenkaan tarvitse!
      Armeijaan nyt kaikki ahvenanmaalaiset!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      234
      7057
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      30
      3706
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3288
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      66
      3061
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      99
      2733
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      5
      2633
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      36
      2366
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      41
      2126
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      57
      1859
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      96
      1791
    Aihe