Mistä pidemmät jalat pöydälle varustettuna pyörilä

Anonyymi

Pöydän kansi on kaunis, mutta jalat 20 cm liian lyhyet. Tarvitsen ruokapöydän mittaiset jalat ja alle lukittavat pyörät. Putkijalkoja on tarjolla ja pyöriäkin vaikka kuinka paljon, mutta en älyä, miten pyörät saa noihin jalkoihin kiinni. Ikealta löytyi yksi vaihtoehto, jossa jaloissa pyörät valmiina, mutta ei muilta. Ikean jalat eivät oikein sovellu. Olen täysin tumpelo näissä asioissa. Keksitkö helpon ratkaisun? Nykyisessä pöydässä on puujalat, jotka joutuu irrottamaan pois.

1

182

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika monta muuttujaa on joten aika vaikea on antaa tarkkaa täsmäohjetta.

      Helpohko ja suht edullinen tapa on ostaa metalliset pöydänjalat joissa on korkeuden hienosäätö:

      esim https://www.puuilo.fi/pisla-putkijalka-teras-700mm

      ja sitten ruuvaat sen sen säätöjutun pois ja ostat kalustepyörät joissa on sama kierre kuin säätöosassa. M8 ja M10 lienevät yleisimmät.

      Tai sitten ostat jostain puutavaraliikkeestä sopivan paksua puuta ja sahaat tai sahautat siellä jalat siitä määrämittaan ja ostat kalustepyörät jotka ovat ruuvattavissa puuhun.

      Eri ratkaisuissa tulee huomioida se että kuinka paljon pöytää kuormitetaan.

      Jos hinnalla ei ole niin väliä niin kannattaa kysellä paikallisilta puusepiltä paljonko jalat maksaisi. Voi saada aika edullisestikkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1974
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1720
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1360
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      77
      1334
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      933
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      863
    10. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      856
    Aihe