kolikon

aitoustodistus

ostin tossa taannoin juhlarahan jossa myyjä mainitsi että se on proof luokkaa. näyttää siltä mutta todistusta ei ole. laskeeko juhlarahan arvo hirveesti jos sillä ei ole aitoustodistusta ja eroaako proof bulkista niin paljon että sen erottaa silmällä?

2

442

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitään tekemistä mitalin hinnan kanssa, paitsi tietysti silloin jos satut löytämaan keräilijän joka kerää noita pahvinpaloja.

      Proof laadun kyllä erottaa bu-lyönnistä silmämääräisellä tarkastelulla, eli proof on taustaltaan peilipintainen ja lähes aina kaikki kohokuvioinnit ovat "sameita", tällä taasen korostetaan taustan kiiltävyyttä. Bu-laatu vastaavasti on leimakiiltoinen (koko lantti samaa sävyä) mutta kiilloltaan huomattavasti himmeämpi kuin proof, vrt. tavallinen uusi kolikko.

      • Entinen VIP asiakas

        Esimerkiksi Rahapaja Moneta muistaa aina markkinoinnissa tuoda esiin nämä tyhjänpäiväiset lauseet. Aitoa hopeaa - parasta BU laatua - aitoustodistus, ja kaikki tämä sikahintaan.
        Käytännön markkinat eivät tuollaista tyhjänpäivästä markkinointihöpinää arvosta tippaakaan, bulkkihinta kapselipillerille on muodostunut 10 euron pintaan, usein jopa alle sen. Vielä löytyy toki hullaantuneita jotka ostavat tuota roskaa 35 - 45 euron kappalehintaan, mutta onneksi rahapajat syöttävät kilvan näitä kiiltokuvia markkinoille ja tukahduttavat todellisen kysynnän ylitarjonnalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4556
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      2089
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      162
      1492
    4. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1472
    5. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      165
      1468
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      258
      1257
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      196
      1174
    8. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      203
      1112
    9. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      1037
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      63
      1011
    Aihe