Olen nettilukion oppilas ja kirjoitan ensi syksynä äidinkielen. Kuvittelin, että äidinkielen kokeessa kirjoitetaan aine, tyyliin: olipa kerran...ja sen pituinen se. Olipa isku vasten kasvoja, kun aloitin ensimmäisen kurssin. Kirjoitustaidon koe, 6000 merkkiä on todella pitkä. Hyvä, että saan 3000 merkkiä kasaan. Tämä on viimeinen aine enää jäljellä ja läpi pitäisi päästä. Prelit onneksi hiukan antaa osviittaa siitä, että tajuanko mitään mistään. Viime kurssista sain 7. Vinkkejä ja neuvoja otetaan vastaan.
Äidinkielen kirjoitukset
4
690
Vastaukset
- Anonyymi
Äidinkielen koe on ylioppilastutkinnon kaikkein tärkein koe. Voit alkaa panostaa siihen jo nyt heti. Kertaa vaikka niitä asioita, joita kursseilla on käsitelty.
Äidinkielen osaamista tarvitset koko elämäsi sekä ihan yksityiselämässäsi että opiskelussa ja työssäsi. Kielenkäytöstäsi päätellään paljon sinusta.- Anonyymi
Minulla on useampi tutkinto opiskeluna ha vakituinen työ. En ole aikeissa opiskella tämän enempää. Minulta puuttuu ylioppilastutkinto ja nyt on hyvä aika suorittaa se. En siis tule tämän kummemmin sitä koskaan tarvitsemaan. En ole teini, vaan keski-ikäinen nainen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minulla on useampi tutkinto opiskeluna ha vakituinen työ. En ole aikeissa opiskella tämän enempää. Minulta puuttuu ylioppilastutkinto ja nyt on hyvä aika suorittaa se. En siis tule tämän kummemmin sitä koskaan tarvitsemaan. En ole teini, vaan keski-ikäinen nainen.
Onnea ja menestystä hankkeellesi!
Kyllä sinä äidinkielestä hyvin selviydyt. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onnea ja menestystä hankkeellesi!
Kyllä sinä äidinkielestä hyvin selviydyt.Kiitos paljon!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti25645552Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!4011318Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy22110951Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump389765Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla878582Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2766640Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys342325Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.122204- 432062
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.271638