Missä pidätetyt rahat

Anonyymi

Ulosotto päättyi monen vuoden jälkeen nyt keväällä. Firman palkanlaskija kuitenkin pidätti täyden määrän vielä toukokuun palkasta kesäkuun alussa ja kesäkuun palkasta heinäkuun alussa ja uo:n mukaan oli kyllä saanut jo tiedon toukokuussa ulosoton päättymisestä. No, se siitä mokia sattuu kun on johonkin tottunut. Kysymys kuuluu että jos rahat on menny ulosotolle jo kesä- ja heinäkuun alussa niin missä ne rahat nyt menee? Ulosotosta sanottiin että rahat palautetaan heti kun ne saapuu mutta mihin ne muka näin pitkäksi aikaa voi kadota? Jos jollain on paremmin asiasta tietoa tai vastaavia kokemuksia niin kertokaa ihmeessä.

5

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ne on kadonnut kesäloma-aikaan, eli siellä ei ole nyt ketään asiasta tietävää paikalla. Odottele ensi kuulle, toki onhan se kyllä väärin kun omat rahasi on jossain teillä tietymättömillä, pitäisi periaatteessa saada jo korkoa noista.

      Käy tsekkaa ulosoton omilta sivuilta tilanteesi, onko siellä joku kuitti jo tehty

    • Anonyymi

      Osin sama juttu kävi itsellä, tosin vain kuukauden palkan osalta. Toukokuussa otettiin palkasta ja samalla uo loppui kun myytiin asunto, ja heinäkuussa taisi tulla lopulliset tilitykset itselle takaisin.

    • Anonyymi

      Ei mene kahta kuukautta vaikka olisi kesälomakausi tai vaikka formulakisakausi menossa.
      Yhteys omaan ulkosottovirkailijaan. Jos on lomalla, niin joku on nimetty hoitamaan hänen töitään loman ajaksi.
      Palkanlaskijalta tarkka selvitys mistä tulosta, mille tilille ja paljonko on tilittänyt uolle.
      Ja vaadi uota palauttamaan rahat sinun tilille.
      Mulla oli sama tilanne , ja kaksi päivää kun rahat oli tilillä. Piti laittaa muodollinen sähköposti jossa pyysin palauttamaan aiheettomasti perityt rahat itselle. Piti samalla ilmoittaa tilinumero.

    • Anonyymi

      Ettei uo olis vahingossa tilittänyt jo maksettuun velkaan, velkojan tilille? Silloin voi olla mutkia, mutta uo n kuuluu hommata rahat.
      Soita tai laita meiliä ulosoton esimiehelle. Kuka se sitten onkaan, olisko vouti?

    • Anonyymi

      Kiitoksia vastanneille. Laitoin nyt kyselyä omalle uo miehelle ja päivittelen tänne jahka saan jotain vastausta.

      Ainakaan uo:n omilta sivuilta ei löytynyt kuittia ylimääräisistä tilityksistä mutta ei kyllä palautuksestakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7555
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4173
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3675
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3170
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2846
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      56
      2456
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      54
      2378
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2329
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      44
      2302
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2266
    Aihe