Lapsettomuus masentaa

Anonyymi

Hei, kärsin lapsettomuudesta ja olen totaalisesti masentunut, mikään ei kiinnosta yhtään ja kaikki tuntuu niin turhalta ja kauhee tuska rinnassa, olen 35 vuotias ja viime vuoden puolella tuli ero mun exästä, joka tuotti eron jälkeen pelkkää hallaa ja kiusaa mulle, olen käynyt viime vuoden puolella terapiassa ja se auttoi minua jonkin verran että antoi toivoa minulle että aloittaisin uuden elämän, mutta taas olen samassa masennus pisteessä kun exä tuli väkisin kuvioihin ja suoraan sanottuna haluaa pilata mun vauva haaveet että mulla ei ois ketään muuta jonka kanssa perustaa perhe, exä ei ymmärrä mua yhtään kuinka se asia masentaa ja sattuu mua, roikkuu päivä päivältä mun kodissa ja kokoajan pitäisi elättää sitä, että ei ole mulla mahdollisuuksia mihinkään vauvan hankintaan 😭😭😭😭

2

260

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Exät voi heittää pihalle sieltä ja sukusoluja saa pientä korvausta vastaan. Pian on masu pystyssä ja elämässä tarkoitus.
      Elämänkumppania ei tuolla iällä välttämättä ehdi katselemaan ennen lapsen tekoa, eli varminta on suosiolla jättää se tuonnemmaksi jos kokee, että pärjää lapsen kanssa yksin myös taloudellisesti.

      Persaukisten taasen tuskin kannattaa lähteä yksikseen puuhastelemaan, mutta sitten tulee kyllä jo kiire.

    • Anonyymi

      Elä anna kenenkään hyväksikäyttää itseäsi. Exä pihelle äkkiä. Miksi moista vätystä katselet? Toimi sen mukaan että toiveesi voisi toteutua. Miehiä voi tulla ja mennä, nyt on lapsen aika.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      106
      4865
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      423
      1539
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      189
      1114
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      110
      1098
    5. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      15
      1014
    6. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1010
    7. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      11
      968
    8. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      931
    9. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      921
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      886
    Aihe