Sattuuko kenelläkään olemaan yli 20 vuotta vanhoja Burdia? Etsin sellaista lehteä, jossa on yhden värin eri sävyin tehty kanavatyö. Töitä on yhteensä neljä, vuodenajat.
Vai onko tiedossa paikkaa, mistä voisi hakea?
Vai onko tiedossa paikkaa, mistä voisi hakea?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Varastokirjastossa ainakin on vuodesta 1983 lähtien
nimekkeellä Burda-Mode ja pelkkää Burda 1989 lähtien. Mahtaisko etsimäsi lehti olla näiden joukossa? Varastokirjastosta voit lainata k.o. numeron oman paikkakuntasi kirjaston välityksellä
tai ehkä pyytää kopiot? Kannattaa kokeilla ainakin.
Joo olen samaa mieltä kirjastotädin kanssa että kannattaa ensin kysyä omasta kirjastosta. Tosin kaikissa kirjastoissa ei säilytetä lehtiä, meidänkin kaupunginkirjastossa heitettiin ilmeisesti kaikki vanhat lehdet pois muuton yhteydessä. Mutta monessa kaupungissa on mahdollisuus netinkin kautta etsiä haluamaansa kirjaston tietokannasta ja on helppo etsiä naapurikaupunkienkin kirjastojen tietokannoista ilman että tarvitsee käydä paikan päällä.
Entä jos kysyisi kaukolainamahdollisuudesta, jos oman kirjaston henkilökunta pystyisi jäljittämään lehdet sinulle?
Tai sitten on vielä sekin mahdollisuus että yrität laittaa kaikille mahdollisille netin ilmaisille kauppapaikoille ostoilmoituksen kyseisistä lehdistä.
Tai entä jos rekisteröidyt johonkin sellaiseen käsityöihmisten foorumiin mitä netissä on ja kyselet siellä jos jollakin sattuisi olemaan lehdet ja voisi lähettää sinulle kopiot ohjeista?
Toivottavasti löydät etsimäsi, tsemppiä etsintään!