Kesä-Heinäkuun aikana useita kirjeitä jäänyt saapumatta/kadonnut.
Onko paikallisessa Postin jakelukeskuksessa kesäjakejat "hommissa" vai pakka muuten vaan täysin sekaisin?
Valtio on silloin virallisesti romahtanut, kun postinjakelu ei enää toimi luotettavalla tavalla.
Onko paikallisessa Postin jakelukeskuksessa kesäjakejat "hommissa" vai pakka muuten vaan täysin sekaisin?
Valtio on silloin virallisesti romahtanut, kun postinjakelu ei enää toimi luotettavalla tavalla.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Meille posti jakaa kirjeitä, välillä omia välillä muiden, joita sitten jatkokuljetamme ja vastavuoroisesti meidän kirjeitä tuo meille muut jotka ovat virheellisesti niitä saaneet. Sen jälkeen kun postin lajittelu siirtyi Heinolaan ja jakelu Hartolaan on postin jakelussa ollut paljon enemmän virheitä kuin aiemmin.
tuu ite tänne lajittelemaa näitä kirjeitä rupee itekki v*tuttaa ku pitäis päästä ryyppää mut pomo pakottaa lajittelee kirjeet säkkeihin sa*tana
Se on ammatin valinta kysymys , kaikkea pitää leipänsä eteen tehdä ! Ja jos tökkii niin voihan sitä työpaikkaa aina vaihtaa !
Ja kaikki eivät palauta väärin tulleita kirjeitä postille uudelleen jaettavaksi.
Keskiviikkona piti tulla varhaisjakeluna paikallislehti, ei ole vieläkään näkynyt ja tuskin näkyykään, on postin jakelussa. Ja palautteen antaminen on tehty mahdottomaksi, en mistään postin sivulta löytänyt mitään chattia tai muutakaan palautekanavaa, Valituksia tulee varmaan niin paljon, ettei niitä kannata ottaa vastaan, Mahtaakohan kirjepostin vähenemiseen vaikuttaa myös se, ettei asiakas enää voi olla varma lähetyksen perillemenosta tai tulosta ja kaikki vähänkin tärkeä toimitetaan muuta kautta.
Ja tosi on, kun posti yksityistettiin, kaikki alkoi mennä päin prinkkalaa. Postinjakaja on tottunut saamaan muhkeata palkkaa työn vaativuuteen verrattuna ja kun palkat laskivat, motivaatiokin meni tai vielä pahenpaa, joudutaan palkkaamaan , ketä saadaan.
Jatkan vielä. Kun lähetys pitäisi toimittaa perille asti, kuljettaja keksii tekosyitä siihen, ettei pakettia voitukaan toimittaa perille. Täällä joku kirjoitti olleensa kotona, eikä paketti tullut, kun kuljettaja oli runoillut jotain esteestä ja pannut paketin automaattiin. No tämä kai sitten on se hinta, joka on maksettava, ettemme enää verovaroista kustanna postin eläkkeitä ja palkkoja ja ylipitkiä lomia.
Ilmeisesti posti vieläkin toimii vanhalla virkamieshengellä, eikä ole sisäistänyt, mitä masrkkinaehtoinen toiminta tarkoittaa. Kyllä se Postin tapauksessa on luotettavuus, jolla asiakkuudet pidetään.
Sysmässä ei jaeta keskiviikkoaamuisin varhaiskannossa paikallislehteä.
Sysmän paikallislehdessä (Lähilehti) on sivulla 2 yhteystiedot johon voi ilmoittaa mahdollisesta lehden puuttumisesta.
Symän metsissä on ny thaimaalaiset marjanpoimijat .Ne imuroi kaiken tienvarsilta ja kauaempaakin.Ihme säkkeihin pakkaavat mustikat.
Sain virallisen kirjeen johon olisi pitänyt reagoida jo viikko ennen kirjeen saapumista. Että silleen meni hommat sitten pieleen.