En uskalla kertoa

Anonyymi

Oon siis 12 Mulla alkoi eilen kuukautiset/ menkat miten sen ny ottaa mut kuitenkin siis en ollut tajunnut että ne oli tullu vissii ku oltiin kaupassa. Aamulla ku kävin vessassa niit ei ainakaan ollut mutta kauppareissun jälkeen huomasin että alushousut oli ihan veressä (onneks oli mustat farkut) ja olin ihan stressaantunut ja vain tärisin 15 min. Oon nyt laittanu yhen siteen sillon päivällä ja sit yösiteen yöks ja nyt aamul laitoin yhen. Kertokaa et kuinka monen tuntien välein mun pitäs vaihtaa side?


Mut pää asia tästä jutusta eli niinku ku en uskalla kertoo vanhemmille sen takii koska se on jotenki noloo vaik tiiän et siin ei oo mitää hävettävää. Ja tänään mult kysyttiin et haluunko mennä urheilukentälle ja olin vaa sillee en.. ehk jotai muuta? Ja en aijo sitä tänää sit ainakaa kertoo. Miten mä voisin kertoo sen

4

243

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Laps kulta sie kasvat aikuiseksi.Senkun sanot nyt miullakin
      on se aika kuukaudesta niin että silleen ei kummosempaa

    • Anonyymi

      Voit aloittaa jollain käytännöllisellä jutulla tyyliin että aloit eilen käyttää terveyssiteitä. Sitten kysyt, voisiko äiti ostaa niitä siteitä vai pitääkö sun ostaa itse, kun niitä tarvitaan. Eli ei tarvitse varsinaisesti kuukautisista puhua vaan siteistä. Voit kiertää vielä kauempaakin pyytämällä rahaa terveyssiteisiin. Äidilläsi on varmaan ollut aikoinaan sama ongelma kuin sinulla nyt.

      Siteen vaihdat tarpeen mukaan eli vuodon mukaan, kuitenkin vähintään aamulla ja illalla. Ensimmäisinä päivinä, kun vuoto on runsasta, vaihdat ehkä myös keskipäivällä ja iltapäivällä. Opit varmasti sopivan vaihtovälin vuodon mukaan. On tärkeää, että tunnet olosi puhtaaksi ja turvalliseksi.

    • Anonyymi

      Kyllä sun äiti on varmaan tietoinen että kuukautisesi alkavat/ovat alkamassa tuossa iässä, ja luulisi että olisi jo jossain vaiheessa kysellyt/kertonut/ostanut ja tarjonnut siteitä kun niitä tulet tarvitsemaan. Ihmettele että vielä nykyaikana on häveliäisyyttä ettei äidille pysty kertomaan asiasta.
      Side vaihdetaan tarpeen mukaan, ja tarpeeksi usein, ettei ala tulemaan hajuja, jos liian kauan pitää samaa.

      • Anonyymi

        Samaa ihmettelen. Kun niitä kuukautisia odotetaan 10-vuotiaasta lähtien kuin kuuta taivaalle, niin mikä esto syttyy, kun ne alkavat? Kaikki osaavat lisäksi lukea ja saavat asiallista tietoa vaikka kuinka paljon. Ihan julkista tietoa.

        Äidilläkin on ihan varmasti alkaneet kuukautiset, kun kerran on lapsenkin saanut.

        Mitä nuori tyttö ajattelee tapahtuvan, kun kertoo kuukautistensa alkamisesta äidille? Suuttuuko äiti ikihyviksi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      108
      2227
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      47
      818
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      786
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      521
      734
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      66
      648
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe