Kyselin aiemmin AC-laturin yhteyteen laitettavasta sulakkeesta. Nyt olisi uusia kysymyksiä. Nimittäin pääsulakkeesta. Mihin se tulisi asentaa järjestelmässä? Ja huomionarvoista on, ettei vanhan traktorin sähkösysteemissä ole kuin ihan perusjutut, ei nykyajan sähköhienouksia. Ja se DC-laturi on vaihdettu AC-laturiksi.
Tarkoitan pääsulakkeella sellaista, joka asennetaan täman tapaiseen rasiaan.
https://www.lumise.fi/lisavalot/sulakerasia-megasulakkeelle/p/3050120487/?gclid=EAIaIQobChMInvi_88eg-QIVE_uyCh0ElQIwEAQYASABEgJ9-PD_BwE
Kaikki mahdolliset vinkit tervetulleita. Päävirtakatkaisin on jo asennettu ja se on toisen akun miinusjohdossa (2 akkua sarjassa, koska systeemi on 24V).
Unohdetaan pikkusulakkeet
5
179
Vastaukset
- Anonyymi
Jatkoa seuraa. Sulake heti akun kengässä? Plusnapaan?
https://www.lumise.fi/lisavalot/akkukenkayksikko-1-napa-mega-powerval-sulakkeelle/p/3050120980/- Anonyymi
Entä jos on plusmaadotteinen ajoneuvo?
- Anonyymi
Eikö nykyaikaisissa autoissakin ole akun plusnavan liittimessä ssa joku sulake? Ennen oli pelkkä akunkenkä, josta ehkä lähti paksumman kaapelin ohella joku ohuempikin piuha?
Nykyään akun plusnavan kenkä on isompi mötikkä, onko siinä sitten sulake samassa?
- Anonyymi
Oletko jo kysynyt traktoreita harrastuksekseen ja työkseen viritteleviltä? Sellaisia löytyy ainakin Masinistien sivuilta:
https://www.masinistit.com/keskustelupalsta/viewforum.php?f=4 - Anonyymi
Vastasin sinulle jo toisessa ketjussa tuohon kysymykseen, "ennen kuin juttuni lähti niin sanotusti laukalle"! Sulake kuuluu asentaa virtalähteestä katsottuna siihen ensimmäiseen kohtaan, missä johtimen poikkipinta-ala pienenee.
Käytännössä tarkoitta, että ensimmäinen iso sulake on paksussa kaapelissa mahdollisimman lähellä akun plus napaa. Paksu johto kulkee sulakerasialle asti, jossa on normaalit pienet sulakkeet. Starttimoottoripiiri usein tehdään ilman sulakkeita, mutta siihenkin voi halutessan laittaa.
Johtimet voit mitoittaa nyrkkisäännöllä 5A/1mm2 jos tarkempi häviöiden laskeminen ei onnistu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15110974
- 525240
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452453- 302143
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131721Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421574Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301251Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351186Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317892