Mitä jos ekalta vuodelta puuttuu pakollisia kursseja?

Anonyymi

Meen nyt syksyllä lukioon ja mietin että mitä jos tekemästäni lukkarista puuttuu pakollisia kursseja mitä ekalla vuodella piti suorittaa? Niinkun pystyykö niitä suorittaa toisena vuonna vai pitääkö pyytää muutosta tai onnistuuko se ees?

2

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ne on sitten saatava mahtumaan lukkariin toisena vuonna tai viimeistään kolmantena. Silloin tosin lukkarissa on muuta niin paljon, että voi tulla tukala tilanne.

      Mikään laki tai asetus ei määrää jotain kurssia käytäväksi ensimmäisenä vuonna, mutta koulun ohjetta kannattaa noudattaa, ettei tule liian tiukkoja tilanteita myöhemmin. Tietyissä aineissa kurssijärjestystä on viisainta noudattaa.

    • Anonyymi

      Jos sun lukio alkoi jo, niin oot saattanut jo saada vastauksia, mutta kuitenkin:

      Lukiot on nykyään ns. "luokattomia" eli kurssit voi käydä periaatteessa minä vuonna vaan. Joissain aineissa ne voi käydä ihan missä järjestyksessä vaan, esim. ite kävin psykasta 1. ja 3. kurssit. Pakolliset on yleensä ihan hyvä käydä ekana ja matikka, kielet ja äikkä (ja fysiikka ja kemia) siinä järjestyksessä ja aikataulussa, kun ne on suunniteltu.

      Teillä saattaa olla eri systeemi mutta meillä ainakin sai wilmassa muokattua kurssivalintoja, eli niitä voi lisätä/poistaa/vaihtaa ryhmää itsenäisesti. Jos joku kurssi/ryhmä johon haluaisiton täynnä, kysy opolta tai kurssin opettajalta jos pääsisit mukaan, yleensä onnistuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      266
      3323
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      21
      1843
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      24
      1499
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      82
      1359
    5. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      137
      1038
    6. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      994
    7. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      62
      809
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      86
      756
    9. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      687
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      51
      656
    Aihe