Mitä jos ekalta vuodelta puuttuu pakollisia kursseja?

Anonyymi

Meen nyt syksyllä lukioon ja mietin että mitä jos tekemästäni lukkarista puuttuu pakollisia kursseja mitä ekalla vuodella piti suorittaa? Niinkun pystyykö niitä suorittaa toisena vuonna vai pitääkö pyytää muutosta tai onnistuuko se ees?

2

226

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ne on sitten saatava mahtumaan lukkariin toisena vuonna tai viimeistään kolmantena. Silloin tosin lukkarissa on muuta niin paljon, että voi tulla tukala tilanne.

      Mikään laki tai asetus ei määrää jotain kurssia käytäväksi ensimmäisenä vuonna, mutta koulun ohjetta kannattaa noudattaa, ettei tule liian tiukkoja tilanteita myöhemmin. Tietyissä aineissa kurssijärjestystä on viisainta noudattaa.

    • Anonyymi

      Jos sun lukio alkoi jo, niin oot saattanut jo saada vastauksia, mutta kuitenkin:

      Lukiot on nykyään ns. "luokattomia" eli kurssit voi käydä periaatteessa minä vuonna vaan. Joissain aineissa ne voi käydä ihan missä järjestyksessä vaan, esim. ite kävin psykasta 1. ja 3. kurssit. Pakolliset on yleensä ihan hyvä käydä ekana ja matikka, kielet ja äikkä (ja fysiikka ja kemia) siinä järjestyksessä ja aikataulussa, kun ne on suunniteltu.

      Teillä saattaa olla eri systeemi mutta meillä ainakin sai wilmassa muokattua kurssivalintoja, eli niitä voi lisätä/poistaa/vaihtaa ryhmää itsenäisesti. Jos joku kurssi/ryhmä johon haluaisiton täynnä, kysy opolta tai kurssin opettajalta jos pääsisit mukaan, yleensä onnistuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      48
      930
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      15
      798
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      497
      769
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      697
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      624
    6. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      586
    7. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      35
      563
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      170
      528
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      520
    10. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      44
      470
    Aihe