Marjanpoimijat

Anonyymi

Luin tekstiuutisista ja lehtien uutisista että maahanmuuttovirasto antanut työluvan tälle kaudelle 6600 henkilölle tulla Ruotsin metsiin marjanpoimintaan.
En voi millään käsittää tätä, Ruotsiin on tullut tähän mennessä Ukrainasta 40000 henkilöä, heidän lisäkseen tullut samanverran muista maista pakolaisia ja maahanmuuttajia. Eikö niistä kukaan jaksa mennä töihin?
Mustikoita kuulemma ennätysmäärä metsissä. On myös ollut valtavasti kantarelleja.
Paikallisella kasvitarhalla saa käydä itsepoimimassa vadelmia ja viinimarjoja maksua vastaan, mutta silloin pulittaa poimija 125 kr/kg puutarhurille.

2

929

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No eivät viitsi poimia kun kelalta saa helpommin rahaa. Suomi opettaa helppoon rahaan. Thaikut tulee liian lähelle meidän marjapaikkoja joka kerta häädän pois ja hyvin äkäisesti. Joutavat mememään kauas syrjäseudulle. Tulevat liian lähelle asutusta.

    • Anonyymi

      Tulin lomalta Suomesta viikko sitten. Sielläkin valtavasti marjaa metsissä, mutta poimijat eivät tiedä mihin myydä kerätyt marjat kun mikään taho ei ilmoita marja-pisteistä jotka ottaisi vastaan ja maksaisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks

      Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann
      Maailman menoa
      257
      1928
    2. Olen niin kesken

      Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys
      Ikävä
      15
      1438
    3. Tietääkö joku ylläpidosta?

      Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi
      Sinkut
      210
      1287
    4. Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)

      Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä
      Ikävä
      185
      1135
    5. Minkä ikäinen

      Minkä ikäinen on kaipauksesi kohde?
      Ikävä
      69
      988
    6. Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva

      joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v
      Ikävä
      60
      933
    7. TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."

      Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p
      Tanssii tähtien kanssa
      18
      904
    8. Tunnisteita kaipaajille

      Onko jokin juttu mistä sun kaivattu tietää et viesti ois hälle? ☎️📝
      Ikävä
      51
      856
    9. Martina ei mennyt naimisiin

      IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      820
    10. Mä tuun aina rakastamaan sua J

      Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai
      Ikävä
      61
      813
    Aihe