Luin tekstiuutisista ja lehtien uutisista että maahanmuuttovirasto antanut työluvan tälle kaudelle 6600 henkilölle tulla Ruotsin metsiin marjanpoimintaan.
En voi millään käsittää tätä, Ruotsiin on tullut tähän mennessä Ukrainasta 40000 henkilöä, heidän lisäkseen tullut samanverran muista maista pakolaisia ja maahanmuuttajia. Eikö niistä kukaan jaksa mennä töihin?
Mustikoita kuulemma ennätysmäärä metsissä. On myös ollut valtavasti kantarelleja.
Paikallisella kasvitarhalla saa käydä itsepoimimassa vadelmia ja viinimarjoja maksua vastaan, mutta silloin pulittaa poimija 125 kr/kg puutarhurille.
Marjanpoimijat
Anonyymi
2
913
Vastaukset
- Anonyymi
No eivät viitsi poimia kun kelalta saa helpommin rahaa. Suomi opettaa helppoon rahaan. Thaikut tulee liian lähelle meidän marjapaikkoja joka kerta häädän pois ja hyvin äkäisesti. Joutavat mememään kauas syrjäseudulle. Tulevat liian lähelle asutusta.
- Anonyymi
Tulin lomalta Suomesta viikko sitten. Sielläkin valtavasti marjaa metsissä, mutta poimijat eivät tiedä mihin myydä kerätyt marjat kun mikään taho ei ilmoita marja-pisteistä jotka ottaisi vastaan ja maksaisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 835929
- 1293975
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj463959- 693673
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️262948Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan72517- 272224
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?332179- 2042121
Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh4451831