Onginta vähemmän kalastusta kuin vieheellä kalastus?

Anonyymi

Saan kuulla tästä usein. Olen aikoja sitten lahjoittanut pois vapani, kelani ja vieheeni ja siirtynyt perinteiseen mato-ongintaan. Kun mennään porukalla kalaan, on muilla heittovälineet ja minulla onki. Jos olen ainoa joka saa kalaa, niin alkaa valitus että tottakai saan kalaa kun ongin ja että onginta ei ole kalastusta.

Minusta se on oiva tapa hankkia kalaa. Olen lukenut kirjoista että ennen vanhaan jossakin torpissa miehet kävivät joka päivä ongella koska sillä sai kalat helposti soppaan tai kukkoihin.

Onko siis onginta viehekalastukseen verrattavaa oikeaa kalastusta?

7

607

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onginta on rauhallista kalastamista. Ei tarvitse vehdata vapojen, vieheiden kanssa. Verkkokalastuksesta voisi myös sanoa, ettei ole kalastusta. Yhtä asiaa en ymmärrä, miksi virtaavissa vesissä ei saisi onkia.

      • Anonyymi

        Joo samoissa paikoissa saa kiusata kalanpoikasia sentin mittaisilla perhoilla, mut ei vaaksan mittasilla kastemadoilla.


    • Anonyymi

      Hyvältä turolta tai ahvenruohon liepeiltä saa ongella äkkiä reiluja paistoahvenia useita samassa ajassa mitä vapavälinein vastaavalta vetelee vaikkapa lippaa heittämällä.
      Itse purkitan särkiä, niin jos vapavälinein haluaa saalis särjet niin siinäkin onki on mitä parhain tai pilkki. Tosin itse pyydän heti kevät jäiden lähdön jälkeen kylmänveden särkeä pikkuverkolla paremman maun takia. Veden lämmettyä särkeen tulee herkästi mudan maku.
      Eli onki on mitä mainioin ja varma kalastusmuoto olkoonkin, että tartun mielelläni kyllä virveliin.
      Lappilaista kaveria lainaten "peltoperholla sitä parhaiten kalaa saapi"

      • Anonyymi

        Onko sulla jotain ohjetta särjen purkitukseen? Miten siis sen itse teet.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko sulla jotain ohjetta särjen purkitukseen? Miten siis sen itse teet.

        Juu. Eli ensin tietenkin normi suomustus, suolet, evät, pää pois.
        Särki saksilla kahteen tai kolmeen kappaleeseen. Ruodot/selkäruoto jää palaan koska pehmenevät purkissa.
        Olen itse purkittanut erinäisiin lasipurkkeihin mitä kaupasta ostanut esim oliivi/kurkkupurkkeihin. Purkki puhtaaksi astiakoneessa.
        Purkin pohjalle rypsiöljyä noin kolmisen senttiä.
        Kalanpaloja perään ei ihan kanteen asti, että mausteet mahtuu. Purkin koosta riippuen kalamaustetta t-lusikallinen, suolaa samanverran, laakerinlehti, pari kolme pippuria, ketsuppia lopuksi pursotetaan reilusti kuitenkin senverran, että kalojen ja purkin kannen välille jäisi noin pari senttiä tilaa.
        Kansi kiertäen tukevasti kiinni. Purkit kylmään uuniin. Väännetään 150 astetta ja kello soittamaan viiden tunnin päästä. Kun aika täynnä otetaan vain lämpö pois. Purkit saa olla uunissa uunin viilenemiseen saakka. Tässä vaiheessa niihin tulee tyhjiö ja kannet lopsahtelevat "montulle".
        Sitten vain jääkaappiin. Kyseessä puolisäilyke, joten maksimi säilyvyys luvataan noin puoli vuotta. Meillä ei säily pariakaan viikkoa kun tulee jo syödyksi. :) Nautitaan leivän päällä, uusien perunoiden kera tai vain sellaisenaan ruoan lisukkeena miten itse haluaa.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Olipa hyvä dokumenttielokuva aiheesta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1536
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      91
      1450
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1031
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      182
      877
    5. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      767
    6. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      721
    7. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      101
      718
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      28
      718
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      684
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      673
    Aihe