Olen käynyt ongella silloin tällöin. Buddhalaisuuteen ei yleisesti kuulu elämän riistäminen, mutta tiedän että tuolla on munkkeja jotka kalastavat. Eikö silloin maallikko saa sellaista harrastaa?
Uskonnot muuttuvat aina kun ne tulevat uuteen maahan ja kulttuuriin ja kun ajat muuttuvat.
Kuka olisi koskaan uskonut lähi-idässä tuhat vuotta sitten että Suomessa vihitään homopareja avioliittoon Jumalan silmien alla? Ei kukaan. Mutta niin tehdään ja tämän hyväksyvät suurin osa suomalaisista kristityistä vaikka raamattu, Jumalan sana, sitä ei hyväsky.
Mielestäni tässäkin tapauksessa kun olemme Suomessa, täytyy toimiaan punnita oman kulttuurin ja uskonnon välillä. Kalastus on perinteisesti ollut tärkeä osa maamme kulttuuria, kuten myös minulle. Tällä saan ruokaa pöytään koska rahaa ei ylettömästi ole.
Onko kalastus oikein?
3
1351
Vastaukset
- Anonyymi
Myöskin Japanissa on paljon budhalaisia kalastajia. Kalat pitää tietysti tappaa niin, että niille ei aiheudu turhaa kärsimystä.
- Anonyymi
Itse näkisin niin, että se on jokaisen oma asia miten syvällä vakaumuksella haluaa seurata buddhalaisuuden oppeja. Ei tässä elämässä pakko ole olla se, joka seuraa 100%:n tarkasti dharmaa ja tavoitteena valaistua tässä ja nyt, vaikka varmaan se olisikin paras ratkaisu.
Se joku buddha heittäytyi nälkiintyneelle tiikeriemolle ravinnoksi, jotta sen poikaset selviytyisivät. Tähän peilaten kalastus on melko itsekästä. Kuitenkin, jos kalastaa selviytyäkseen, siis ravinnokseen, ei se kai niin vakava teko ole. Siltikin, hyvä muistaa myötätunto, riistät elämän elävältä olennolta, siten hyvä toimia, ajatella ja tuntea asian arvoisella tavalla. Siis, jos haluaa seurata buddhalaispolkua. - Anonyymi
Periaattessahan buddhalaisuudessa sanotaan että on ihanteena että ei riistä henkeä yhdeltäkään "sentient being", eli aistiva olento. Käännös on epätarkka, koska "sentient" viittaa mm. usein scifi-genressä myös tiedostamiseen, vaikka periaatteessa tarkoittaakin aistivaa olentoa. Aikomus on tärkein asia mikä vaikuttaa teon seurauksiin. Emme halua aiheuttaa kärsimystä eläville olennoille, koska elävät olennot eivät halua kuolla ja kaihtavat kipua, kuten mekin.
Eräs tarina kertoo että joku zen mestari halusi peseytyä ja ammeessa oli hyönteisiä. Hän sanoi oppilaalleen että puhdistaa amme. Oppilas sanoi että "mutta mestari, hyönteiset kuolevat jos puhdistan ammeen!". Mestari vain toisti että puhdista amme.
Mutta vaikka tämä asia onkin perusteita ja 1 viidestä perusperiaatteesta, mitkä varmistavat sen ettei ihminen joudu todella ahdistaviin olemassaolon tiloihin, niin Buddha myös sanoo ettei "vapautuminen" (mikä on korkein tavoite ja suurin ilo ja helpotus mitä elävä voi kokea) tule tiedosta eikä teoista, mutta ei myöskään ilman niitä. Valaistuakseen pitää löytää moraalin tie ja seurata sitä, varsinkin aluksi ja sanotaan että se voi kestää monta elämää, mutta kun ihminen vapautuu, hän vapautuu myös tarpeestaan tehdä hyviä tekoja, tai noudattaa jotain sääntöjä yms. mutta sen sijaan tekee niitä spontaanisti sen aikaa minkä verran on karmaa jäljellä. Ja koska kaikki pahat teot lähtevät "minästä" josta kumpuaa ahneus, viha, ja kaikenlainen harha-ajattelu, hän ei kykenisi tekemään pahoja tekoja, koska hänellä ei voi olla mitään syytä siihen. Valaistunut hylkää myös tällaisen spekuloinnin ja ajattelun, mutta toimii spontaanisti kaikkien parhaaksi. Mutta tavallaan - ei omasta tahdostaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1894703
- 383315
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.302840Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1412748- 252378
SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.672247Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää192038Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?311780Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s391725Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.791394