VW Group myi kirkkaasti enemmän autoja Suomessa kuin Toyota Group!
VW Group pyyhki Toyotalla pöytää heinäkuun myynnissä
Anonyymi
59178
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 59
Vanhimmat
Se+ei++ole+uutinen,+mutta+laita+vielä+luvut.+Menikö+paljon+yli+50%?
Tässähän+tämä:
Toyota+920
Lexus+10+
Tot.+930
VW+689
Skoda+475
Audi+197
Cupra+34
Seat+26
Porsche+28
Tot.+1.449+
VW+group+myi+n.+56+%+enemmän+kuin+Toyota+Group!
Kiitos!
Yllättävän pieni ero, taitaa osapula vielä vaivata?
Joo,+kesäkuussa+ero+taisi+olla+52+%,+että+hyvä.on+kuitenkin+suunta+Suomen+autokannan+suhteen.
Suomen heinäkuun ensirekisteröintien mallilistan kärkikolmikko on tuttua luettavaa: Toyota, Toyota ja Toyota.
Perinteikäs Corolla jatkoi voittokulkuaan rekisteröidyimpänä mallina. Hopeasijallakaan yllätyksiä ei vielä nähdä, sillä Yaris pitää tuttuun tapaan pintansa. Kolmanneksi suosituimmaksi heinäkuun tilastoissa nousee Toyota C-HR, jonka ensirekisteröinnit ovat lähes kaksinkertaistuneet kesäkuisesta.
Kyllä nyt tekee mieli parkua.
Ketä nuo hippokisat kiinnostaa?
VW vei myynnistä ylivoimaisesti suurimman siivun ja se kertoo valmistajan suosiosta ja sama tilanne on myös Euroopassa.
Peräkammarinpojat näpräilee malleilla ja merkeillä.
Heinäkuun rekisteröintitilasto Suomessa:
Toyota 920
Vokswagen 689
Mitäs muuta valmistaja myy kuin merkkejä ja malleja? Oliko vilunkivaginalla myös malleja päästöhuijausohjelmalla? Muistinko oikein?
Ero VW:n hyväksi kasvaa kuukausi kuukaudelta.
Hyvä suunta, ehkä meillä on toivoa siirtyä autoilun kehitysmaasta sivistyneeksi autoilumaaksi?
vw tekee heikkolaatuisia kulkuneuvoja, siinä syy myynnin totaaliseen romahtamiseen.
Mitä+nyt+vaan+myy+56++%+enemmän+kuin+Toyota.
Ei riitä heikkolaatuisuus. Suunniteltu petos ja huijaus on myös ollut valmistusohjelmassa todistetusti! Nyt tämä naurettava oma rölli yrittää vielä hädissään kaikkien pikkumerkkien yhteenlaskulla manipuloida hyväuskoisia. Kolme Toyotaa piikissä ja neljä top kympissä kuumentaa röllin kiehumaan kun vain yksi sattumavolsu oli päässyt listalle. Menestykseen tarvitaan voittajia ei siihen riitä osallistujien suuri määrä jotka sijoittuvat vain lohdutuspalkintosijoille. Vain kotikisoissa menestyvät mutta maailmanmestaruus ei heltiä huijaamallakaan vaikka suuri sosialismin saavutuskin on ostettu maailmaa valloittamaan.
Eihän+tuo+Tojon+heikko+laatu+ole+salaisuus.+Myy+kuitenkin+Suomessa,+Kreikassa,+Romaniassa+ja+Bulgariassa.+Suomessa+VW+myi+56+%+enemmän.
Politrukki paasaa. Trafi kertoo totuuden.
Toyota 920
Lexus 10
Tot. 930
VW 689
Skoda 475
Audi 197
Cupra 34
Seat 26
Porsche 28
Tot. 1.449
Miksi vw floppas noin pahoin?
56%+enemmän+kuin+seuraava,+ei+se+huonosti+ole.
Enemmänkin+menisi,+mutta+osa+pula+hidastaa+edelleen.
No kun hippohiihtokisoissa oli vikavaginan malleja pilvin pimein mutta yksikään ei saavuttanut mitään muuta kuin lohdutuspalkintoja. Toyota otti komean kolmoisvoiton ja siitä nyt on itkua väännetty ja tehty omia tilastoja joita tosin ei kukaan ole julkaissut. Vikavaginan patteriautokin ovat jo kokonaan jääneet jonnekin matkan varrelle latailemaan kun ei tilastossa näy.
Toyotan viat tullu esiin jo TM:n testeissä monesti. Toyota on eniten hinasauton lavalla testistä etelään korjattavaksi lähtenyt auto. Aika naurettavaa puhua vikavagenista?
Mutta hyvä et elät ihan jossainb omassa ulottuvuudessasi missä Toyota on viaton ja maalman kestävin tuote.
Toyota myi alle tuhat "autoa". Pikkufisuhan se on.
Ketä kiinnostaa paljonko mikäkin auto myy?
Aika monia näyttä kiinnostavan, nimittäin Toyotan massiivinen, ja murskaava ylivoima!!
Hihii, alle 1000 kpl:n sintti.
Ei varmaan autojen myynti kiinnosta muita kuin palstoilla pyörivää Tojon omapoikaa, ns. Tojohönöä eli vetypoikaa. Hän on sellainen vähäpoika.
Hihii! Toyotan Kolmoisvoitto. Konsernin kikkareet jämäsijoilla, kuten aina ennenkin. Helmitaulupellen omia laskelmia ei tilastoihin lasketa, eikä julkaista! 😁
https://www.kauppalehti.fi/uutiset/klassikon-paluu-tuotantosuossa-rampineen-automallin-ensirekisteroinnit-lahestulkoon-kolminkertaistuivat-heinakuussa/52b7c0f7-eafd-4750-a519-94959995a53d
VW on kova ja tulee aina olemaan.
Kovin.
Menee kovin ihon alle tuo vw:n jääminen ikuiseksi kakkoseksi.
VW Suomessa siis ykkönen. Mutta pian tulevat Romanian tilastot.
Harmittaako Toyotan omapoikaa?
Euroopassa myös ylivoimainen ykkönen. Harmi kun hippokisoja ei ole muualla kuin Suomessa, vai mitä Tero?
Tässä järjestys:
Heinäkuun ensirekisteröintien mallilistan kärkikolmikko on tuttua luettavaa: Toyota, Toyota ja Toyota.
Perinteikäs Corolla jatkoi voittokulkuaan rekisteröidyimpänä mallina. Hopeasijallakaan yllätyksiä ei vielä nähdä, sillä Yaris pitää tuttuun tapaan pintansa. Kolmanneksi suosituimmaksi heinäkuun tilastoissa nousee Toyota C-HR, jonka ensirekisteröinnit ovat lähes kaksinkertaistuneet kesäkuisesta.
VW oli heinäkuun myyntikuningas.
Sama toistuu kuukaudesta toiseen ja vuodesta toiseen.
Että vw jää jälkeen.
VW kuroo vaan lisää kaulaa.
Ei auta kaulan kurominen pinnan suuntaan kun ylimpänä on Toyota.
Toyota on jäänyt kauas taakse.
Tämä kertoi sen, että osapula oli Toyotan ilo ja etu ja nyt palataan normaaliin ja VW palaa arvolleen sopivalle sijalle myös täällä Toyotan dreamlandissa.
WV löi myös kaikki muut valmistajat liikevaihdollaan, eli on ykkönen maailmassa.
VW++myi+meillä+56%+enemmän+kuin+Toyota+heinäkuussa+ja+elokuussa+vielä+paremmin.
vw kyntää syvällä Toyotan takana. Se se on hauskaa.
Etkö ymmärrä mitä luet, vai onko tarkoitusesi ja haaveesi, että inttämällä totuus muuttuu toiseksi.
Luvut tässä jos et raivoltasi ymmärrä lukea muutamaan viestiä ylempää.
Toyota 920
Lexus 10
Tot. 930
VW 689
Skoda 475
Audi 197
Cupra 34
Seat 26
Porsche 28
Tot. 1.449
Tojohönön arvomaailmassa tarpeeksi usein toistettu valhe muuttuu todeksi!
Virallisessa trafin tilastossa ei näkynyt mitään "tot" mallia? Joku oma tilastoko vai mikä? Toyota siellä näkyi olevan kovassa nosteessa.
Kolme mallia kärjessä!
Nyt tappio meni Teron ihon alle ja inttäminen jatkuu, hauskaa seurata halkeaako pojalla pää.
Ei pitäisi volkkarin häviön noin paljoa masentaa?
Maasta se pienikin (Toyota).ponnistaa.
En usko että vikavagina koskaan nousee tuosta huijauksen ja suhmuroinnin suosta. Velkaakin jo enemmän kuin kellään muulla ja laatu ja maine on mitä on. Eikä naurettava kahden vuoden takuu oikein vakuuta kun synkkä historia on tiedossa.
Laatuautoa ei tarvitse takuulla myydä. Tosin VW:n takuuta ei ole rajoitettu kilometreillä ja kilometrit ne autoa rasittaa ei aika.
Nuo päästöohjelmistojen jutut on jo vanhoja ja päivitetty vuosia sitten ja kaikki sitä käytti ja senkin tiedät.
VW:n liikevaihto on maailman suurin tänä vuonna, vaikka osapula on hidastanut tuotantoa, eli hyvin menee. Ei velan määrällä ole merkitystä kun omaisuutta on paljon enemmän.
Eniten myydään Euroopassa ja meilläkin ollaan palattu normaaliin eli VW:n dominoitiin.
Ei mikään ihme jos kaikki mallit on jotain pikkusinttejä kun takuukin on mitä on. Ei se ole mikään päästöohjelmisto vaan tarkoituksellinen ja suunniteltu päästöhuijausohjelma rehellisessä maailmassa josta on lusittavaa tullut vuosiksi ja kymmeniä miljardeja maksettavaa. Yksikään media ei ole uutisoinut mistään kaikkien käyttämästä päästöhuijausohjelmasta kun joutuvat vastaamaan uutisoinnistaan.
Päivitys on täysin harhaanjohtava termi ko. rikoksessa. Ei rikoksia sovitetta millään päivityksillä. Vanhuuteen vetoaminen muutaman vuoden takaisessa rikollisesta toiminnasta kertoo jostain muusta kuin luotettavuudesta. Ostamaan omilla rahoillani en kyllä lähtisi. Eikä sitä huijarin mainetta niin vaan karisteta. Siitähän juuri vilunkikonserni on tullut tunnetuksi vikamaailmansa ohella.
Miten se volkkari onkin niin taantunut? Toyotalle hävisi heinäkuun myynnissä satoja ja maailmassa tänä vuonna jo yli miljoona.
On se surkeaa.
Sulla on ongelmaa asioiden ymmärtämisessä tai paha mielenterveys ongelma.
1449 on enemmän kuin 930.
Nyt ei Toyotan omapojalle jää enää kuin suomalainen katsastustilasto ja Valittujen Palojen asiakaskysely josta voi saada helpotusta tuskaansa.
Kauppalehti on luotettava trafin ohella. Ei kumpikaan maininnut sanaakaan volsun etenemisestä. Toyotasta ja sen kolmoivoitosta oli mainittu. Sinun ikiomaa itse laadittua tilastoa oman tutuksesi lieventämiseen ei ole vielä kukaan julkistanut. Voi harmi!
No mutta kun minä tykkään laskea yhteen kaikki ja nuokin, eikö se ole sitten oikein?
Niinpä, nuo puhuu hippokisojen luokasta, mutta me ajatteluun pystyvät ymmärrämme että kokonaisuus ratkaisee ja VW on ylivoimainen ja isolla erolla. Myös liikevaihdollisesti VW on maailman ykkönen.
Kuinka sekaisin pitää jo olla että käyttää itsestään sanaa "me"? Ypö yksin sairaan mielensä kanssa, eikä kukaan komppaa? Eikö se jo ala syömään henkilöä kun ei kukaan julkaise sinun ikiomaa ja ihan itse laatimaa lohtutilastoa?