Skientologian mukaan thetaanit aiheuttavat ihmisten sairaudet. Kuitenkin he olivat

Anonyymi

Uutinen tässä on vanha mutta miksikä tuo kultti olisi siitä muuttunut?

Skientologian mukaan thetaanit aiheuttavat ihmisten sairaudet. Kuitenkin heillä ei ole ratkaisua coronaan tai apinarokkoon tai muihinkaan sairauksiin.

Skientologiahan kun ei ole edes "uskonto" vaikka tosin sellaisen voi perustaa vaikkapa Star Trekin tarinoista jos haluaa. Tai sisilialainen mafia voisi samalla periaatteella väittää olevansa "uskonto" jotta saisi toiminnalleen uskonnoille suodut perusvapaudet.

Tähän kulttiin voi soveltaa Jeesuksen sanat "hedelmistään te tunnette heidät" ja Carl Saganin sanat "extraordinary claims require extraordinary evidence" (suom. tässä tapauksessa "suurenmoiset väitteet vaativat suurenmoiset todisteet").

4

758

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos thetaanit aiheuttavat ihmisten sairaudet, miksi sitten rokotteet voivat estää sairauksien tarttumista?

      • Anonyymi

        Ei ne rokotteet estäneet koronankaan tarttumista. Monilla kolmestikin rokotetuilla oli samanlainen koronaflunssa kuin minulla rokottamattomalla. Mainostivat ensin että estää 98 prosenttisesti tartunnat mutta eihän ne estäneet.


    • Anonyymi

      Thetaani aiheuttaa ihmisten sairaudet...??? Keskustelun avaajan olisi hyvä edes ymmärtää mitä tuolla thetanilla tarkoitetaan scientologiassa ja sen jälkeen se, että miten thetan liittyy ihmiseen. Sen jälkeen voi alkaa pohtimaan, että voiko thetan aiheuttaa sairauden ihmiseen. Nyt on keskustelun avaajalla puurot ja vellit kunnolla sekaisin.

      • Anonyymi

        Keskustelun avaaja kyllä ymmärtää Skientologiasta paljon enemmän kuin mitä itse näytät tietävän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      336
      7372
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      77
      4719
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3215
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3087
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      75
      1995
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      153
      1896
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      218
      1824
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      166
      1597
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1558
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      89
      1468
    Aihe