Skientologian mukaan thetaanit aiheuttavat ihmisten sairaudet. Kuitenkin he olivat

Anonyymi

Uutinen tässä on vanha mutta miksikä tuo kultti olisi siitä muuttunut?

Skientologian mukaan thetaanit aiheuttavat ihmisten sairaudet. Kuitenkin heillä ei ole ratkaisua coronaan tai apinarokkoon tai muihinkaan sairauksiin.

Skientologiahan kun ei ole edes "uskonto" vaikka tosin sellaisen voi perustaa vaikkapa Star Trekin tarinoista jos haluaa. Tai sisilialainen mafia voisi samalla periaatteella väittää olevansa "uskonto" jotta saisi toiminnalleen uskonnoille suodut perusvapaudet.

Tähän kulttiin voi soveltaa Jeesuksen sanat "hedelmistään te tunnette heidät" ja Carl Saganin sanat "extraordinary claims require extraordinary evidence" (suom. tässä tapauksessa "suurenmoiset väitteet vaativat suurenmoiset todisteet").

4

471

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos thetaanit aiheuttavat ihmisten sairaudet, miksi sitten rokotteet voivat estää sairauksien tarttumista?

      • Anonyymi

        Ei ne rokotteet estäneet koronankaan tarttumista. Monilla kolmestikin rokotetuilla oli samanlainen koronaflunssa kuin minulla rokottamattomalla. Mainostivat ensin että estää 98 prosenttisesti tartunnat mutta eihän ne estäneet.


    • Anonyymi

      Thetaani aiheuttaa ihmisten sairaudet...??? Keskustelun avaajan olisi hyvä edes ymmärtää mitä tuolla thetanilla tarkoitetaan scientologiassa ja sen jälkeen se, että miten thetan liittyy ihmiseen. Sen jälkeen voi alkaa pohtimaan, että voiko thetan aiheuttaa sairauden ihmiseen. Nyt on keskustelun avaajalla puurot ja vellit kunnolla sekaisin.

      • Anonyymi

        Keskustelun avaaja kyllä ymmärtää Skientologiasta paljon enemmän kuin mitä itse näytät tietävän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      39
      2155
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      202
      1774
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      98
      1455
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1245
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1167
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      135
      1072
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1038
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      970
    9. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      930
    10. Mukavaa keskipäivää

      Hyvää huomentakin 😊💛❤🔆2️⃣0️⃣2️⃣5️⃣
      Ikävä
      250
      886
    Aihe