Skientologian mukaan thetaanit aiheuttavat ihmisten sairaudet. Kuitenkin he olivat

Anonyymi

Uutinen tässä on vanha mutta miksikä tuo kultti olisi siitä muuttunut?

Skientologian mukaan thetaanit aiheuttavat ihmisten sairaudet. Kuitenkin heillä ei ole ratkaisua coronaan tai apinarokkoon tai muihinkaan sairauksiin.

Skientologiahan kun ei ole edes "uskonto" vaikka tosin sellaisen voi perustaa vaikkapa Star Trekin tarinoista jos haluaa. Tai sisilialainen mafia voisi samalla periaatteella väittää olevansa "uskonto" jotta saisi toiminnalleen uskonnoille suodut perusvapaudet.

Tähän kulttiin voi soveltaa Jeesuksen sanat "hedelmistään te tunnette heidät" ja Carl Saganin sanat "extraordinary claims require extraordinary evidence" (suom. tässä tapauksessa "suurenmoiset väitteet vaativat suurenmoiset todisteet").

4

912

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos thetaanit aiheuttavat ihmisten sairaudet, miksi sitten rokotteet voivat estää sairauksien tarttumista?

      • Anonyymi

        Ei ne rokotteet estäneet koronankaan tarttumista. Monilla kolmestikin rokotetuilla oli samanlainen koronaflunssa kuin minulla rokottamattomalla. Mainostivat ensin että estää 98 prosenttisesti tartunnat mutta eihän ne estäneet.


    • Anonyymi

      Thetaani aiheuttaa ihmisten sairaudet...??? Keskustelun avaajan olisi hyvä edes ymmärtää mitä tuolla thetanilla tarkoitetaan scientologiassa ja sen jälkeen se, että miten thetan liittyy ihmiseen. Sen jälkeen voi alkaa pohtimaan, että voiko thetan aiheuttaa sairauden ihmiseen. Nyt on keskustelun avaajalla puurot ja vellit kunnolla sekaisin.

      • Anonyymi

        Keskustelun avaaja kyllä ymmärtää Skientologiasta paljon enemmän kuin mitä itse näytät tietävän.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      124
      5221
    2. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      187
      4957
    3. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      85
      3434
    4. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      107
      2976
    5. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      24
      2312
    6. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      240
      1744
    7. Muistatko vielä minä vuonna tavattiin ekan kerran?

      Sun katse sulatti mut...
      Ikävä
      99
      1299
    8. Toivottavasti odotat minua

      Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.
      Ikävä
      78
      1290
    9. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      74
      1000
    10. Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä

      Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.
      Ikävä
      96
      937
    Aihe