Löydän netistä ristiriitaisia vastauksia paljon 12 viikkoisen uros kissan pitäisi syödä päivässä märkäruokaa. Meillä on latz junior märkäruoka pussukoita. Riittääkö yksi märkä ruokapussi päivässä (jaetaan neljään osaan päivän aikana)
12 viikkoisen kissan ruokinta
12
297
Vastaukset
- Anonyymi
Kysy kissasi kasvattajalta!
- Anonyymi
Ihan voi mennä lähimpään eläin kauppaan keskustella siellä kissan ravinosta ja määristä minkä verran tarvitse päivässä ravintoa. Kuin olisit voinut keskustella eläinläkärin kanssa asiasta.Olehtan kissan rokotanut ? Sopinnut eläinlääkärin kanssa sirutus/ kissan sterilisaatio/ Madotus ym.Kissa ei oe siis ilmainen .Kun hankit kissan,käytät sitä myös eläinlääkäri ,kerran vuosi terveystarkistus.ym.Maksaa yhtä paljon käynnit kuin koiran kanssa.Pieni koko ei tee sitä käyntiä halvemaksi!Tarkistathan kisasi ravinossa mitä ostat ruoka kaupat ei ole tuhkaa-viljaa.Isoimat terveyshaitat kaikille eläimille ne!
- Anonyymi
Anna kissanpennun syödä niin paljon kuin haluaa. Ja muista raikas vesi. (Nappuloitakin on pennuille ja halutessa niitä voi liuottaa veteen.)
- Anonyymi
12-viikkoiselle pennulle on annettava ruokaa niin paljon kuin se syö. Ruokaa on tarjottava useita kertoja päivässä. Kissa itse tietää tarpeensa, turha siis katsella mitään ohjeita.
Osa aterioista saisi olla märkäruokaa, osa kuivaruokaa. Vettä on oltava tarjolla koko ajan. - Anonyymi
Miksi ottaa kissan jos ei tiedä mitään sen hoitamisesta? Viisaus ei asu heissä.
- Anonyymi
Ei kissan omistus/ hoito mitään tähtitiedettä ole.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kissan omistus/ hoito mitään tähtitiedettä ole.
Jos jo ohjeellisen annostuksen lukeminen ruokapakkauksen kyljestä on liian hankalaa "tähtitiedettä", niin todellakin silloin jätetään katti hankkimatta. Luulisi noin saatanan tyhmällä yksilöllä olevan tarpeeksi tekemistä itsensä hengissä pitämisessä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jos jo ohjeellisen annostuksen lukeminen ruokapakkauksen kyljestä on liian hankalaa "tähtitiedettä", niin todellakin silloin jätetään katti hankkimatta. Luulisi noin saatanan tyhmällä yksilöllä olevan tarpeeksi tekemistä itsensä hengissä pitämisessä.
En ole tuo aloittaja,mutta kyllä surettaa yleisesti näillä palstoilla, kun joku kysyy jotain, niin tulee tyly vastaanotto.
Eikö ole kuitenkin hyvä, että haluaa saada tietoa ja on kiinnostunut lemminkinsä asioista. Kukaan ei ole seppä syntyessään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En ole tuo aloittaja,mutta kyllä surettaa yleisesti näillä palstoilla, kun joku kysyy jotain, niin tulee tyly vastaanotto.
Eikö ole kuitenkin hyvä, että haluaa saada tietoa ja on kiinnostunut lemminkinsä asioista. Kukaan ei ole seppä syntyessään.Ei todellakaan ole hyvä, kun ruokinnasta ja muista perusasioista aletaan kyselemään vasta, kun elukka on jo hankittu. Nämä asiat selvitetään jo etukäteen, ja on suorastaan kuvottavaa, että tuollaista toimintaa yrität valkopestä jotenkin hyvänä ja normaalina toimintana.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei todellakaan ole hyvä, kun ruokinnasta ja muista perusasioista aletaan kyselemään vasta, kun elukka on jo hankittu. Nämä asiat selvitetään jo etukäteen, ja on suorastaan kuvottavaa, että tuollaista toimintaa yrität valkopestä jotenkin hyvänä ja normaalina toimintana.
No hyvä, että sinä olet täydellinen kasvattaja.
Minä itse en ollut, vaan otin selvää, kun eläin tuli kotiin. Hyvin ehdin ja kissa eli hyvän ja onnellisen elämän. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei kissan omistus/ hoito mitään tähtitiedettä ole.
No ei ole jos ymmärtää että eläinperäistä. Eli lihaa. Ja pennulle saa olla eläinrasvaakin...
Oli ruoka vaikka pussiruokaa. En osta mitään missä lukee: kasvivalkuaistiivisteitä. Vehnää,kauraa tms. Soijaa,hernettä. Sokereita.
Nämä asiat kuuluvat kasvissyöjän ruokaan-;ei kissan.
- Anonyymi
Saahan se rasvaista lihaa? Ja voisit antaa hyviä viljattomia raksuja vapaasti syödä.
Minua askarrutti mistä se saa energiaa,koska märkäruuassa on tosi vähän eläinrasvaa. Kissan ruuassa saa olka vähän toistakymmentä prosenttia eläinrasvaa.
Ei viljaa. Ei soijaa,ei sokereita. Luepa se pussiruuan tuoteseloste.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.5494751Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek183821Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2842362Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4872246Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1221630Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.891588- 1571413
- 731381
Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel861364- 841174