kUKA VALITSEE?

Anonyymi

Kuka valitsee uusien viranhaltioiden vastaanottoseremonioihin ne henkilöt, koska tuntuu olevan aina samat, jotka toivottavat kuntaan uuden työntekijän? Mahtaa olla hyvät tarjoiulut kunnan piikkiin, kun samojen köyhien ressukoiden täytyy patsastella niissä tilaisuuksissa vuodesta toiseen ja samalla saavat kuvansa johonkin julkaisuun, some tai sitoutumaton ja puolueeton paikallislehti. Yrittäjätkin on vain 10 prosenttia paikallisista yrittäjistä, mutta muille tieto ei kulje.

8

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Röyhkeät valitsevat itse itsensä.

    • Anonyymi

      Oikea puolueen jäsenyys ratkaisee. Jäsenkirja on se tae.

      • Anonyymi

        Ei ole puolue-asia tämä. Eihän kepun-kaan pitäisi, jos kannatuksen mukaan olisi menty, olla nyky-hallituksessa.
        On vain muutama itsekäs, jyräävä, luja-tahtoinen tyyppi jotka ottavat sen vallan mikä on irti ja otettavissa, niinkuin kasakka, muista tai omasta isoksi kuvittelemastaan asemasta välittämättä. Huomion kipeyttä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ole puolue-asia tämä. Eihän kepun-kaan pitäisi, jos kannatuksen mukaan olisi menty, olla nyky-hallituksessa.
        On vain muutama itsekäs, jyräävä, luja-tahtoinen tyyppi jotka ottavat sen vallan mikä on irti ja otettavissa, niinkuin kasakka, muista tai omasta isoksi kuvittelemastaan asemasta välittämättä. Huomion kipeyttä.

        Eihän täällä-kään kepulle eniten ääniä saaneella ollut munaa tarttua valtuuston puh. joht. nuijaan vaan luovutti sen (varmaan äänestäjiensä hurratessa) kepun pyrkyrille joka ei pysty pysymään erossa kunnasta millään ilveellä, vaan istuu siellä vuosikausia ilman todellista pätevyyttä, kuin tatti milloin minkäkin suojatyönimikkeen alla, sen sijaan että esim. opastaisi tai ohjaisi itseään työn haussa vapaille työmarkkinoille.


    • Anonyymi

      Viimeisessä oli kyllä kaikki kokkareita. Simola, Simola, Sarvala. Ja kai leijona, vapaamuurari ja ties minkä seurakunnan ja salaseuran veljeksiä.

    • Anonyymi

      Kai … varmaltapa kuulostaa jos Silmu-kin on kokoomustalaisiin loikannut.

      • Anonyymi

        Demarit ovat nykyisin oikeistolaisempia kuin porvarit.


    • Anonyymi

      Samalla voisi kysyä, kuka valitsee uudet viranhaltijat? Onko aina samat naamat valintakomiteoissa?

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      119
      3782
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      23
      2912
    3. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      112
      2461
    4. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      46
      1971
    5. Hajoaako persut kuten 2017?

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011217813.html Tämä on totisinta totta. Persut on murroksessa. Osa jättää puolueen
      Maailman menoa
      243
      1640
    6. Kamala uutinen: Henkilö kuoli Tokmannin pihaan Kankaanpäässä- Jäi trukin alle

      IL 9.5.2025 Ihminen kuoli Kankaanpään Tokmannin edustalla perjantaina aamupäivästä. Poliisin mukaan henkilö oli jäänyt
      Kankaanpää
      44
      1575
    7. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      32
      1547
    8. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      28
      1360
    9. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      20
      1346
    10. Mitä uskot sinun

      Ja kaivattusi välillä tulevan tapahtumaan lähiaikoina
      Ikävä
      95
      1201
    Aihe