Hiiristä tietoa

Hei olen 12 vuotias tyttö ja olen hankkimassa itselleni 3-6 naaras hiirtä. Olen ottanut hiiristä jo vähän yli puol vuotta tietoa eli tiedän hiiristä jo aika paljon mutta haluaisin silti lisää tietoa.
-ASUMUS
olen ajatellut hankkivani hiirille ikean muovi boxsin koska se on isompi kuin duna ja kevyempi kuljettaa kuin terraario (kuljetus on minulle tärkeää koska asun vuoroviikoin vanhempieni luona joten joudun kuljettamaan hiiriä mukanani sillä vanhempani eivät halua hoitaa niitä ainakaan paljoa)johon sitten poraan kattoon reikiä joka on 79cm pitkä 56cm leveä ja 40cm korkea tai sitten otan vähän pienemmän kun toi on jo mun mielestä tosi iso. Tuli kans mieleen kuinka usein hiiren asumuksen järkkää kannattaa vaihtaa? Mielipiteitä teiltä??
-SISUSTUS
Olen ajatellut kerääväni metsästä keppejä ja kiviä jotka pesen ja uunitan huolellisesti. Olen myös innokas askartelia ja olen askarrellut tuleville hiirilleni paljon kaikkea esim: Mökkejä wc-paperirulla tunneleita, pajusiltoja jäätelötikuista, tikapuita, vanhoista sukista punottuja köysiä, roikkuvia tasoja yms..
Onko teillä mitään ideoita mitä muuta voisin askarrella? Kertokaa mitä kaikkea virikkeitä minun kannattaisi ostaa hirille?! Mietin myös kumpi on tärkeämpi pesuhiekka vai vessahiekka?
RUOKA
Syöttäisin hiirilleni bunnyä ja ostaisin lisäksi jauhomatoja, yrttejä ja muita herkkuja. Kuinka usein kannattaa antaa tuoreita hiirille ja mitä tuoreita kannattaa antaa?

Kertokaa kans mistä kannattaa ostaa hiiret?
jos teillä on vielä jotain lisättävää nii kertokaa ihmeessä.😁
VASTATKAA ASIALLISESTI🥰!

5

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ovatko vanhempasi valmiita viemään hiiret eläinlääkäriin nopeallakin aikataululla? Ovatko he valmiita maksamaan satoja euroja hiirten eläinlääkärikäynneistä?

      Ota selvää hiirten sairauksista ja niiden tunnistamisesta etukäteen. Sairastunut hiiri tulee yleensä eristää laumasta ettei se tartuta muita. Mieti valmiiksi miten aiot sen toteuttaa.

      http://hiiret.fi/fin/terveys/?pg=2&sub=1

      http://hiiret.fi/fin/terveys/?pg=2&sub=2

      • vanhempani tekee mitä vaa eläinten eteen ja on valmiita maksamaaan hiirten eläinlääkäreistä ja olen myös ottanut sairauksista jonkin verran selvää.🥰


    • Anonyymi

      Toi asumus on muuten hyvä mutta jotkut hiiret saattaa syödä muovia (omat järsii kaikkea). Hiiret saattaa stressaa jatkuvaa muuttoa, niin miettisin sitä vielä. Ekan kuukauden aikana en kauheasti vaihtais järjestystä , mutta sen jälkeen ehkä enintään kerran viikos. Hiiret ei tarvitse kylpyhiekkaa sillä putsaavat itse itsensä, mutta voivat toki tykätä siitä. Vessahiekka ei ole myöskään pakollista mutta helpottaa huomattavasti siivousta (jos hiiret sitä käyttävät).
      Ruokinta ideasi on musta hyvä, mutta hiiret kuluttaa sen pussin aika nopee loppuun. Ite annan tuoreruokaa n.2 kertaa viikossa.
      Omat hiiret hankin kasvattajalta, ihan senkin takia kun ovat niin alttiita sairauksille, niin sieltä saa todennäköisemmin kesymmän ja terveen hiiren.

      Hankintaa kannattaa silti miettiä sillä hiiret vie enemmän aikaa ja vaivaa kun vaikka hamsteri, sairastuvat helpommin ja vaativat enemmän tekemistä.

      • okei kiitos tiedosta!🥰


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      168
      3805
    2. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      27
      3120
    3. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      229
      2652
    4. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      247
      2207
    5. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      76
      1923
    6. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      53
      1347
    7. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      27
      1311
    8. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      70
      1198
    9. Ensimmäinen kuukausi palkatatta

      Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty
      Kansallinen Kokoomus
      94
      1035
    10. Miltä tuntuu kun

      On asioita joita ei rahalla voi ostaa?
      Ikävä
      109
      919
    Aihe