Hamsterini stressaantunut

Anonyymi

Hei!
Mun syyrianhamsteri joka on naaras on aina siitä lähtien, kun hankin hänet niin aina vähäsen säikky. Silloin, kun hän vaikka on juuri herännyt silloin hän säikähtää useammin. Tänään laitoin hänet juoksutusaitaukseen ja hän alkoi kiipeä niin, että hän pääsisi pois. Joka kerta hän on tehnyt näin vaikka siellä on mitä kivaa. Laitan hänet takaisin terraarioonsa ja yhtäkkiä hän alkaa juoksentelemaan ympäri terraariota ja ihan kuin hän olisi paniikissa. Mutta sitten yhtäkkiä rauhottuu? Mitä tämä on? Jatkanko sitä, että laitan Hänet juoksentelemaan vai pidänkö vain terraariossaan. Minä muuten laitan juoksutusaitauksen alle pyyhkeen ja hän alkaa puremaan ja vetämään agressiivisesti ja ei lopeta. Sitten, kun päättää lopettaa hän naksuttaa hampaitaan. Mutta aina kun otan käteen hän ei pure jatkaa vain naksuttamista. Aina myös, kun tulen terraarion lähelle hän tulee heti siihen lasin lähelle ja muutenkin on lasin lähellä. Terraario on sopivan kokoinen ja olen harkinnut isompaan terraarion. Onko tämä joku sairaus. Tiedän, että voi hyvinkin olla stressiä mutta tämä on outoa.

2

286

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ittellä syrkki myös. Musta ainaki osa tosta käytöksestä näyttää siltä että se yrittäisi karata. Omani koittaa karata aina kun mahdollisuus vaikka on reilusti ylimäärästä tilaa ja kaikki mitä hamsteri vois ikinä haluta. Ja luulen että saattaa mennä paniikkiin kun tiedostaa että karkaamisen mahdollisuus lähtee kohta. Jos juoksutusaitauksessa olo menee aina karkaamisen yrittämiseen en jatkaisi vaan keksisin terraan paljon kaikkea tekemistä joka vaihtelisi usein. Naksutuksesta en osaa sanoa. Mutta mitä isompi terra sitä parempi. Oma hamsuni on nyt rauhottunu mutta yrittää silti aina karata, ja välillä onnistunut ( ihmettelen että miten on elossa). Mutta luulen että karkaamisen yrittäminen syrkeillä on aika yleistä, kun eihän niille saa ikinä täysin luonnollisia olosuhteita ja luonne kuitenkin aika energinen.

      En tosiaan ole ammattilainen ja toi oli varmaan tosi sekavasti selitetty.

    • Anonyymi

      Normaalia nuorella hamsulla :) älä säikähdä. Syrkeille juoksutusaitauksista ei ole hyötyä koska kiipeävät niin nopeasti pois. Hamsterit naksuttelevat vain hampaitaan ihan huvikseenkin. Ei mikään agressiivisuuden merkki. Minunkin hamsuni nuorena juoksenteli terrassa ympäriinsä. Liikaa energiaa :D Onko hamsterillasi juoksupyörä? Jos ei niin kannattaa hankkia. Voiko hamsterisi jo paremmin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4136
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2611
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2335
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1372
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      76
      1059
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      916
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe