Hamsterini stressaantunut

Anonyymi

Hei!
Mun syyrianhamsteri joka on naaras on aina siitä lähtien, kun hankin hänet niin aina vähäsen säikky. Silloin, kun hän vaikka on juuri herännyt silloin hän säikähtää useammin. Tänään laitoin hänet juoksutusaitaukseen ja hän alkoi kiipeä niin, että hän pääsisi pois. Joka kerta hän on tehnyt näin vaikka siellä on mitä kivaa. Laitan hänet takaisin terraarioonsa ja yhtäkkiä hän alkaa juoksentelemaan ympäri terraariota ja ihan kuin hän olisi paniikissa. Mutta sitten yhtäkkiä rauhottuu? Mitä tämä on? Jatkanko sitä, että laitan Hänet juoksentelemaan vai pidänkö vain terraariossaan. Minä muuten laitan juoksutusaitauksen alle pyyhkeen ja hän alkaa puremaan ja vetämään agressiivisesti ja ei lopeta. Sitten, kun päättää lopettaa hän naksuttaa hampaitaan. Mutta aina kun otan käteen hän ei pure jatkaa vain naksuttamista. Aina myös, kun tulen terraarion lähelle hän tulee heti siihen lasin lähelle ja muutenkin on lasin lähellä. Terraario on sopivan kokoinen ja olen harkinnut isompaan terraarion. Onko tämä joku sairaus. Tiedän, että voi hyvinkin olla stressiä mutta tämä on outoa.

2

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ittellä syrkki myös. Musta ainaki osa tosta käytöksestä näyttää siltä että se yrittäisi karata. Omani koittaa karata aina kun mahdollisuus vaikka on reilusti ylimäärästä tilaa ja kaikki mitä hamsteri vois ikinä haluta. Ja luulen että saattaa mennä paniikkiin kun tiedostaa että karkaamisen mahdollisuus lähtee kohta. Jos juoksutusaitauksessa olo menee aina karkaamisen yrittämiseen en jatkaisi vaan keksisin terraan paljon kaikkea tekemistä joka vaihtelisi usein. Naksutuksesta en osaa sanoa. Mutta mitä isompi terra sitä parempi. Oma hamsuni on nyt rauhottunu mutta yrittää silti aina karata, ja välillä onnistunut ( ihmettelen että miten on elossa). Mutta luulen että karkaamisen yrittäminen syrkeillä on aika yleistä, kun eihän niille saa ikinä täysin luonnollisia olosuhteita ja luonne kuitenkin aika energinen.

      En tosiaan ole ammattilainen ja toi oli varmaan tosi sekavasti selitetty.

    • Anonyymi

      Normaalia nuorella hamsulla :) älä säikähdä. Syrkeille juoksutusaitauksista ei ole hyötyä koska kiipeävät niin nopeasti pois. Hamsterit naksuttelevat vain hampaitaan ihan huvikseenkin. Ei mikään agressiivisuuden merkki. Minunkin hamsuni nuorena juoksenteli terrassa ympäriinsä. Liikaa energiaa :D Onko hamsterillasi juoksupyörä? Jos ei niin kannattaa hankkia. Voiko hamsterisi jo paremmin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      102
      2214
    2. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      114
      2041
    3. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      302
      2000
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1791
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      1647
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      37
      1455
    7. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      29
      1265
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1153
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      70
      1150
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      53
      1106
    Aihe