Hämeenlinnan perussuomalaisten Marjut Lahtinen kertoo Facebookissa kannattavansa rautateiden raideleveyden leventämistä. "Tulihan se raiteiden levitysohje vihdoin eusta" kirjoittaa Lahtinen.
Mitä mieltä olette? Tuleeko ratoja leventää? Kannattavatko perussuomalaiset junaratojen leventämistä? Vai onko tämä vain Hämeenlinnan perussuomalaisten ja Marjut Lahtisen omaa ajattelua?
Mitä mieltä olette? Tuleeko ratoja leventää? Kannattavatko perussuomalaiset junaratojen leventämistä? Vai onko tämä vain Hämeenlinnan perussuomalaisten ja Marjut Lahtisen omaa ajattelua?
Vastaukset 19
Vanhimmat
Tottakai. Olisi outoa rähmälläänoloa itänaapurin suuntaan jos meillä olisi sama raideleveys kuin heillä.
Mitäh? Persu kannattaa jotain EU:sta tulevaa? Nyt juksaat?
Missä EU siellä taivas.
Todella omituista. Toisaalta hyvin tuntuu ne persu-mepitkin viihtyvän siellä eu::ssa, tosin yksi vain hoitelee sen edustamisen etänä jostain etelä-amerikasta käsin. Mukavampihan siellä on ryypätä...
Tottakai raiteita pitää leventää jolloin raideleveys on sama kuin Euroopassa. Tosin sosialisteja harmittaa jos junalla ei pääse enää Siberiaan.
Näin juuri. Eipä tule iivanalle huoltolinjaa. Suomen kaikki radat kavennetava ja uusi kalusto tilalle.
Siis kysymys on ratojen kaventamisesta - ei leventämisestä - mikä Lahtiselle ja muille persuille tiedoksi.
Sehän on sama asia vaan eri sanoin.
Vitun ääliöt. Euroopan raideleveys on kapeampi kuin Suomen.
Mutta kun on tietämätön niin olettaa että Euroopassa se on leveämpi, koska se on 'parempi' ja kaikkihan on muualla paremmin kuin täällä Suomessa (tai Venäjällä). 🤭
Kankkulan kaivoakin pitäisi suurentaa..
5 metrisellä raideleveydellä pystytään kuljettamaan leveämpiä ja korkeampia kuormia ja kuljettamaan suurempia kuljetuksia yhdellä kertaa ja näin säästämään kuljetuskustannuksissa, joten EU:n vaatimus on tervetullut lisä ilmaston muutoksen torjuntaan.
t. konsulttisi
Koska leveämpi raideleveys on teknisesti parempi, niin sitä tietysti tietämätön olettaa asioiden Suomessa olevan huonommin.
Mutta ei se ihan niin mene. ; )
On sitä paremmissakin piireissä toimintakulttuurin vaikeuksia, että ei pelkästään eurooppalaisessa infra-suunnittelussa.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000008981804.html
- Mun arvio, on että et ole tehnyt päivääkään ns. oikeita töitä (pl.auskultointi) Sen sijaan sä heität päivät pääksytysten sun rasistista ja misogyynistä paskaa sieltä sun norsunluutornista.
– Mä sen sijaan olen viimeiset 20 vuotta pannut ihmisiä lusimaan. Valkoisia, mustia, siltä väliltä, miehiä , naisia, nuoria, vanhoja. Mä ehkä luulen tietäväni asiasta enemmän.
– Ihan kuin se sulle kuuluisi mitä mä vapaa-ajallani teen. Mutta joo, olen. Tosin kuin tää sun ihannoima tenukeppi professori.
Vähän outoa keskustelua, Suomessa on leveämpi raideleveys kuin Euroopassa, ensin luulin että tämäkin on taas persujen kiukuttelua. Koska EU vaatii että Suomen tulee kaventaa raideleveyttä johon persut tapansa mukaan ilmoittavat: Vaadimme ilman muuta että raideleveyttä on levennettävä koska EU vaatii sen kaventamista :).
Sitten tajusin että keskustelijat tosiaan luulivat että Suomea vaaditaan leventämään raideleveyttä.
Teknisesti leveämpi raideleveys on kuitenkin parempi koska silloin rata on vakaampi ja junan kulku tasaisempaa. Euroopassa yleinen raideleveys on 1435 mm ja Suomessa se on 1524 mm. Kapeassa raideleveydessä on se vika että pienikin epätasaisuus radalla kertautuu junan liikkeissä koska juna on kuitenkin leveämpi kuin raideleveys. Junan leveys on yleensä kolmen metrin luokkaa, jopa hiukan suurempi kuin 3 m. Eli jos toinen kisko on jossain kohdassa pari senttiä toista alempana, niin silloin vaunun toinen reuna on jo noin 4 cm toista alempana koska junat ovat ainakin tuplasti leveämpiä kuin raideväli.
#Hämton on jo, EU hengessä, ottanut teemakseen kulkuväylien kaventamisen.
Kun ennen, ja toisaalta myös nykyään, kävelytien ohje-leveys oli 3 metriä, niin #Hämton "kehittää" kevyttä liikennettä kaventamalla kävelytiet 1.5 metrin levyisiksi, osana rinnakkaisten kävely-pyöräteiden uudistustaan.
No, metsään meni, niin kuin kaikki menee #Hämtonissa, jossa asiat ajatellaan ihan ite maalais järellä.
#Hämtonin polliisikin perustaa toimintansa "maalais järkeen", laista viis.
#Hömtonissa pahoinpitely, kunnianloukkaus tai mikään muukaan henkilökohtaiseen puuttuminen ei ole rikos. Olemme tietenkin yhdenvertaisia lain edessä, tämä on hyvä muistaa #Hämtönissä.
Tuleepa pitkä jono kun miljoona reskankävijää laitetaan peräkkäin 1,5 m levyiselle kaistaleelle.
Sunnuntain HäSassa oli hyvä juttu raideliikenteen nykytilanteesta.
Juna ratoja kannattaisi myös pidentää, koska pidemmällä radalla pääsee pidemmälle ja se on aina hyvä asia. Citius, Altius, Fortius, kuten muinaisilla roomalaisilla oli tapana sanoa.
t. konsulttisi