Jes, miehellä viimeinen elari ja sitte

Anonyymi

kaikki rahat jää meille. Kauan hän on maksellutkin elareita, nyt on kiva kun rahaa jää meille. Mies parka on ollu pulassa kun maksaa lastensa ja meidän elämisen, kun en ole töissä niin mies maksaa mitä nyt saan kelasta se on pientä.

Nyt voimme saada vaikka mitä. Eipä se lapsi täällä ole aikaansa viettäny, suuttu kun kerran sanoin et mee töihin ja tienaa oma ruokarahat. Ei se mullle mitään yleensä ole puhunutkaan tuskin huomaa olemassa oloni, että niin kunnioittaa äitipuoltaan!!! Tökreää käytöstä miehen lapsilta minua kohtaan. Mutta nyt ei tarvi sille ostella mitään eikä rahaa jaella. Jos ei mene töihin koulu ohella niin oma on vinkansa jos ei pärjää, meiltä ei rahaa enää heru. Toivon et mies on samaa mieltä. Perhe ensin sitten vasta muut.

8

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitä ajat takaa tuolla lapsellisella kirjoituksellasi.
      Ja toivon mukaan lapsen isä auttaa lastaan tarvittaessa kuten muutkin normaalit isät
      Sitten haukut miehesi lapsia , sillä niin metsä vastaa kun sinne huudetaan.
      Kun on katesellut tälläisiä tapauksia niin melkein aina se uusi vaimo valittaa , ja haukkuu miehen lapsia.
      Toivon mukaan tämäkin isä laittaa lapsensa etusijalle .
      Ja mene töihin sinäkin niin saat sitä rahaa, ei oikein sairas voi olla kun jaksaa sepustella juttuja nettiin

    • Anonyymi

      Näin se menee, Toisen lapset jotka ei asu samassa talossa, kyllä imee kaikki rahat mieheltä. Mies parka ei voi nauttia perhe elämästä kun eksä ja lapset vie kaiken. Eivät osaa olla onnellisia miehen uudesta perheestä. Miehen vaan pitää kovasti vastustaa ettei enää maksa, eimitään ilmaista rahaa ole. Nyt on oma perhe tärkein, ja siihen on satsattava, ei entiseen ja entisille lapsille.

      Miehen eikuulu maksaa enää yhtäänmitään, hän on osuutensa hoitanut, ja lapset menkööt töihin koulu ohella , Eksä on velvollinen maksamaan kaiken lastenkulut, ei se jojka on osuutensa jo hoitnaut.

      Toi on hyvä juttu kiristää raha , mutta miehen pitää olla luja ja ei maksa vaan, ei teitä kukaanmuu aattele kuin te itse.

      • Anonyymi

        Sinä syyttelet miehen exää että hän vie kaikki rahat, kyllä kuule elarit on lapsille eikä exälle .
        Joten jokainen isä saa rakastaa lapsiaan ja olla heille isänä ja tukena tarvittaessa .
        Miehen lapset näyttää ärsyttävän sinua. Mutta jokainen isä tietää vastuunsa ikioman lapsiinsa ja tukee heitä tarvittaessa.
        Äläkä vedä miehen exää näihin juttuihin miehesi on kerran rakastanut häntä , ja todiste siitä on nämä lapset, joten älä vedä lokaan sitä missä et itse ole ollut mukana.
        Ja näytät laskevan isyyden rahassa ,koska et halua nähdä että miehelläsi on lapsia joten hän on ihan vapaasta tahdosta heidät hankkinut aikoinaan rakastamansa naisen kanssa,
        Sinä olet nykyinen puoliso , mutta älä sekoita itseäsi miehen ja lasten välisiin suhteisiin riehumalla rahasta , rakkaus omiin lapsiin on ensimmäisellä sijalla , sinä tulet sitten kakkosena perässä vaatien huomiota ilkeillä kommenteillasi


      • Anonyymi

        Sano sille ex miehellesi , että et halua elareita ja palauta jo saadut rahat hänelle.


    • Anonyymi

      Elarit on iso taakka miehen uudelle perheelle. En jaksa ymmärtää, että miehen pitää maksaa kahden perheen kulut. kuka tahansa väsyisi moiseen maksamiseen. Uudet henkilöt uudess pehreess on ne jotka kuuluu miehen maksamisjuttuihin, hän maksaa uuden perheen, ei enää menneitä.
      Menee toistakymmentä vuotta, kun uusi perhe saa omaankäyttöön kaikki rahat. On tökreetä että rahat menee hukkaan kun pitää maksaa entisten lasten kuluja, ne ei ole pieniä summia.
      Miksi se äiti ei maksele, vaan oottaa mieheltä rahaa, eihän kukanamaksa miehenkään uuden perheen kuluja, jkainen maksaa omat kulut.
      Uuden viamon vaan pitää laittaa pyörät pyörimään ja vaatia että jos hän asuu tässä perh3eessä niin mies maksaa heidän elämän, ei entisten vai muuttaako eksä ja kakarat tänne? Hihhulihei, vanhan aikasta toimintaa.

      • Anonyymi

        Lapset eivät tule koskaan entisiksi aillä he ovat hänen lapsiaan , totta kai isä lapsilleen haluaa antaa huomionsa ja ostaakkin tavaroita tarpeet mukaan, ei hänen velvollisuutensa ole elättää sinua ja lapsiasi m vaan sinun lasteni isä voi huolehtia omista tekeleistään , ja itse tienaat oman elantosi .

        Kyllä om mies raukka valinnan tehnyt


      • Anonyymi

        Mikset kerro ex miehellesi, että et halua elareita, ääliö.


    • Anonyymi

      Minä olen miehen kanssa kun se on niin komea ja varakas. On hyvä elää hänen kanssaan, vaikka muuten en jaksais olla. Kun mitään ei tarvi tehdä senkun on, ja mies maksaa, ei ole arempaa olotilaa, sen vuoksi ei kantsi lähtä, vaikka miehiä olisi.

      Varakkaasta ei kantsi luopua.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4448
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      153
      3303
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      57
      2602
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2564
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      112
      2335
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1691
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1550
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1275
    Aihe