Mökin lämmitys, Porin Matti

Anonyymi

Ostin 2015 rautakauppa peltikaminan ja sisuskalut vaihdettu jo pariin kertaan ja taas olisi edessä. Pohdin vaihtamista ns. puolivaraavaan. Moni suosittaa vaihtamaan Porin Mattiin. Kävin tutustumassa ko. härveliin ja pari asiaa mietityttää.

Kaminan tulipesä on hyvin pieni ja sinne mahtuu hyvin lyhyet klapit. (tarkoittaa käytännössä sitä että joutuisin pätkimään liiteri kaikki klapit lyhyemmiksi)

Laite on kovin pieni ja riittääkö se pitämään 80m2 mökin talvella lämpimänä?

Olisiko jokin muun parempi vaihtoehto?

6

1538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huoh... ne klapit laitetaan pystyyn. Jolloin normaali (1/3 metriä) mahtuu. Mutta näitä klapeja sopii pesään vain muutama kerrallaan. Puupihi vehje, mutta auttamatta liian pieni 80 m² mökin lämmittämiseen.

    • Anonyymi

      Aihe kiinnosta.
      Minkä kokoisen torpan sillä lämmittää?

      • Anonyymi

        30 m² mökissä on tullut Mattia tullut käytettyä ja siihen aika passeli. Tosin onhan näitä eri kokoisia (korkuisia).- Näköjään alkuperäinen speksi on ollut 30-100 m³ uunin korkeuden vaihdellessa 80-168 cm. 2,5 m huonekorkeudella 12-40 m²,

        Lämmönluovutus alkaa aika pian tulen sytyttämisen jälkeen vrt. vuolukivitakoista kuulunut kehuja "kun perjantai-iltana alkaa lämmittämään, sunnuntaina tarkenee jo hyvin". Toisaalta varaavaa massaa ei ole kovin paljoa, joten illalla kuumaksi lämmitetyssa Matissa on aamulla enää viime henkäys jäljellä.

        Silti selvästi parempi kuin nykyisen mökin kevyttakka, jonka lämmönluovutus hiipuu jo ½ tunnissa tulen sammumisen jälkeen eikä tiilipiippukaan aamuun asti jaksa kuumana pysyä.


    • Anonyymi

      Patarautaa tai vuolukiveä tarttis olla, ettei heti puhkea pillun päreiksi?💦💦

    • Anonyymi

      Jos haluaa myös nopeaa tehoa niin ois keittolevyllä parempi. Kun päivän polttelee niin illalla on hormikin kuuma. Itte oon vajaa 100m2 raksakämpän sillä pitäny lämpimänä, tosin melko uusia kohteita.

    • Anonyymi

      Tehokas lämmitin. Saa eri kokoisina. Jos on iso tila, joudut vaan lämmittämään pikkumasaa useammin.
      Pikku puut vaakaan, isot pystyyn. Sikahyvä lämmitin, jossa keittolevy on plussaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      89
      3298
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3057
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      433
      2550
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      80
      2333
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2313
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2066
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      37
      1945
    8. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1656
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      20
      1653
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      31
      1509
    Aihe