Kylmälaiteasiantuntijoita paikalla?
Yksiööni kuljetettiin vaakatasossa (kuljetusfirmalla käytössä joku onneton pieni paku, jossa pystykuljetus ei mahdollinen) n. 166cm korkea jääkaappipakastin ja kuljetus kesti vajaan tunnin. Kuljettaja sanoi, että suunnilleen yhden tunnin seisotus ennen käynnistämistä riittää, mutta tuo kuulosti aivan liian lyhyeltä ajalta. Kaapin omassa ohjekirjassa ei lukenut mtn. Vasta myöhemmin löysin hakemalla jonkun vanhemman version saman laitteen manuaalista pdf-muodossa ja siinä suositus oli 3h.
Yleensä olen seisottanut uusia laitteita sen 4h, joka on kai yleinen suositus. Nyt aika ei riittänyt niin pitkään odotteluun, vaan annoin kaapin seistä ainoastaan 2,5h. Onko tuo kuitenkin riittävästi vai saattaako kompura hajota?
Riittääkö 2,5h seisotusaika uudelle jääkaappipakastimelle (kuljetettu vaakatasossa)?
Anonyymi
1
189
Vastaukset
- Anonyymi
Eikö kukaan siis tiedä, onko tuo riittävä aika?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2235042- 1912715
- 671582
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss521490Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa91302Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1001276- 1321247
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1571191Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1091184- 831170