Pienempiä venttiilivuotoja on saatu tukittua pitkin kesää. Viime viikkoina vettä on valunut hukkaan 200 000 litraa vuorokaudessa.
Vuotokohtaa on huhtikuusta lähtien yritetty löytää yleisövihjeiden avulla, lämpökamerakuvauksilla ja sulkemalla venttiilejä. Helikopterilla tehdyt lämpökamerakuvaukset paljastivat maastossa useita kohtia, jotka olisivat voineet olla vuotokohta, mutta lähempi tarkastelu tuotti vesiperän.
Viime viikkojen aikana vuotokohtaa on paikallistettu sulkemalla venttiilejä ja kuuntelemalla maastossa kuuluuko kohinaa yhä, vaikka ventiilit ovat kiinni. Nyt vuotokohta on rajattu 450 metrin matkalle, mutta tätä tarkempaan rajaamiseen saatetaan tarvita vielä ylimääräinen ventiili.
Hauska ilmaisu tuo "vesiperä"😜😜😜
Hattulassa vesivuodon etsintä tuotti vesiperän
51
927
Vastaukset
- Anonyymi
Tämä on vanhaa, nuotanvetoon liittyvää kalastussanastoa. Nuotan vetäminen on iso projekti ja vasta lopussa selviää, onnistuuko se vai ei. Jos onnistuu, nuotan perässä on paljon kaloja – jos ei, siellä on pelkkää vettä. Silloin se on vesiperä.
- Anonyymi
Tuli vähän ryypittyä tuossa muutaman viikon ja voin kertoa mikä on vesiperä oikeasti.
- Anonyymi
Varvulla selviäsi. Vanhan kansan keinot käyttöön.
- Anonyymi
Eikös varpu paljasta vesisuonen eikä mitään vuotoja siitä? Taidat olla tyhmä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös varpu paljasta vesisuonen eikä mitään vuotoja siitä? Taidat olla tyhmä?
Niinpä hahhah. Kaivonkatsoja tallustaisi vain ympäriämpäri pitkin Hattulaa varpu vinossa vesiputkien päällä. Mahtaisi vanha kansa ruveta ******taan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niinpä hahhah. Kaivonkatsoja tallustaisi vain ympäriämpäri pitkin Hattulaa varpu vinossa vesiputkien päällä. Mahtaisi vanha kansa ruveta ******taan.
Höpö. höpö. varvulla voi katsoa myös vuotopaikkoja.
- Anonyymi
Voisitkos katsoa taikavarvulla tämän joskus?
Huutaisko Pulina missä Solina?- Anonyymi
Heh.... pulinahuuto alkoi tammikuussa, ja huutoketjun aloittaja ylläpitää pulinahuutoa kirjoitelemalla omaan ketjuunsa kommentin per päivä pitääkseen ketjun elossa🤣🤣🤣
- Anonyymi
Suomenkielessä on monia kummajaisia, esm ilmaisu peräkkäiset samat sanat, kuten "ollut ollut".
- Anonyymi
Onhan se nyt aika avutonta kun vettä vuotaa johonkin tuhansia litroja ja vuotokohtaa ei muka löydetä. Meneekö se suoraan Vanajaan?
- Anonyymi
Ettei vaan vesimittari pyörisi kuin puolukka pilluus?💦💦
- Anonyymi
300 000 litraa meni kuukausia per vrk.
HSVesi ilmoitti alkuun, että vuotanut vesi on puhdistettua juomavettä ja siihen mennessä tullut maksamaan vain 30€, joten ei kannattanut alkaa satsaamaan vuodon etsimiseen joka touhu oli ollut tosi kallista verrattuna tuohon tappioon. - Anonyymi
Pussinperä.... on umpikuja
- Anonyymi
Järkiperä.... järkeen perustuva, järjenmukainen. Esimerkiksi: Uskomuksen järkiperäinen selitys. tarkoituksenmukainen, suunnitelmallinen.
- Anonyymi
Perätön?
Mitä tuokin tarkoittaa? Monimerkityksellinen ilmaisu. Perätön perävaunu? - Anonyymi
Vesiperä...vetinen maaperä on vastaus missä vuoto on
- Anonyymi
Kerrothan vielä koordinaatit viisas.
- Anonyymi
Kummallista. Ehkä Hattulan kiihkeimmät demarit on vuodon takana? Ehkä.poranneet reikiä vesiputkeen.
- Anonyymi
No jos falskaa tuon verran niin venttiilistä se vuotaa. Miksei ukot löydä, tosin varvulla löytyisi.
- Anonyymi
Onko vuoto jo löytynyt?
Alkaa olla kiire, koska meidän ok.talon keittiön vessan ja kylppärin vesihanasta tulee hanat täysin auki asennossa vaan pikkulirut kuin fordini pissapojasta ja tontin nurmikolla kun kävelee maa keinuu alla kuin olisi laivassa. Kumma juttu sekin, vaikkei liity mitenkään aiheeseen niin sokkelistakin on pudonnut kalkit ja pintamaalit. Olisko Ruduksen takuut tarpeen kysyä? - Anonyymi
Jos vuotokohta on saatu rajattua 450 m:n matkalle, eikä vuotokohtaa löydy, niin maasto lienee tuolla kohtaa jotenkin haastavaa. Väliventtiiliä ei saada asennettua puoliväliin helposti. Onkohan kallioon porattu jossakin kohtaa pitkä tunneli putkea varten?
Jonnekinhan se vesi valuu maan sisälle jälkiä jättämättä. Kallionhalkeama? Kolmiulotteinen kuva putken sijainnista voisi rajata vuotokohta jotenkin. - Anonyymi
Antaa vuotaa vaan. Hs vesi ilmoitti heti alkuun, että ei kannata alkaa satsaamaan rahaa vuodon etsintään vaikka vuoto 300 m3 on puhdistettua juoma / vuorokausi koska se määrä hukkaan mennyttä vettä maksaa yhtiölle vain 30€.
Herää vaan kysymys asiakkaille myydyn veden kuutiohinnasta ja myyntikatteesta, joka on hurja.- Anonyymi
Yhtiön on maksettava myös jätevesimaksu.
Voi tulla kalliiksi, jos vesi on päässyt pahaan paikkaan. Tie tai talo voi sortua ja tulee ruumiita. - Anonyymi
Yhtiön tulos tuloutetaan kaupungin kassaan, josta se käytetään "kehitystyöhön" eli ulkoistetaan markkinatalouden rattaisiin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Yhtiön tulos tuloutetaan kaupungin kassaan, josta se käytetään "kehitystyöhön" eli ulkoistetaan markkinatalouden rattaisiin.
Tulos menee kyllä suoraan johdon palkkioihin ja erilaisille yhteistyökumppaneille ja alihankkijoille.
- Anonyymi
Onkohan oikein nyt tuo vesimäärä ja summa. Tosin kyllähän ne rakennuksilla vettä valuttaa suoraan viemäriin.
- Anonyymi
Vesi löytyy kankkulan kaivosta, josta sen voi pumpata takasin alkulähteilleen, eli mereen josta se Jumalan lahjana nousee pilviin ja sataa ihmisten ja muun luomakunnan käytettäväksi ympäri maailmaa ja erikoisesti pimeään ja kylmään pohjolaan.
Sadat tuhannet järvet ja pohjolan vesi, ei meiltä vesi lopu. - Anonyymi
Mikset käyttänyt yksikkönä millilitroja. 200 miljoonaa millilitraa kuulostaa paljon hurrjemmalta.
- Anonyymi
RIITTA TAPIOMÄKI
28.6.
Hattulassa etsitään huomattavan isoa vesijohtovuotoa. HS-Veden käyttöinsinööri Sanna Heinosen mukaan huhtikuun lopulla vettä katosi jäljettömiin pienempiä määriä, mutta jo useamman viikon ajan vettä on kadonnut satoja tuhansia litroja vuorokaudessa.
– Sieltä lähtee noin 300 kuutiota vuorokaudessa, josta ei tiedetä minne menee, tiivistää Heinonen.
Yksi kuutio on tuhat litraa, eli vuorokaudessa Hattulan maastoon katoaa 300 000 litraa puhdistettua ja juomakelpoista vettä. - Anonyymi
Pysy faktoissa poika äläkä sävellä ja opettele ensin numerot.
Koska vuoto on 300m3, se tekee 300 000 litraa, joka on 300 000 000 millilitraa, eli 300 000 000 000 nanolitraa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pysy faktoissa poika äläkä sävellä ja opettele ensin numerot.
Koska vuoto on 300m3, se tekee 300 000 litraa, joka on 300 000 000 millilitraa, eli 300 000 000 000 nanolitraa.Ja taas meni väärin!
Paljonko on mikrolitroina? Sinulla ei ole ihan kaikki yksiköt vielä hanskassa. Ehkä joskus.
- Anonyymi
Verollinen
Vesimaksu €/m³ 1,22 1,5128
Jätevesimaksu €/m³ 1,98 2,4552- Anonyymi
Oikealla verollinen hinta.
- Anonyymi
Pitäsköhän hankkia 150m porakaivo ja sen viereen 150m jätevesikaivi johon palautetaa käytetty likavesi.
- Anonyymi
Kyllä. Mahtava idea. Ei vesilakuja. Ei jätevesilaskuja.
- Anonyymi
Ei vesilakuja olen samaa mieltä.
- Anonyymi
Vesilakut on varmaan kamalan makuisia ja vetisiä löllöjä. Missä sellaisia valmistetaan? Ei tee mieli ostaa.
- Anonyymi
Hattulaa johtaa Puotila, jolla on ehkä tekemistä vuodon kanssa siinä mielessä, että Hattulan Vesilaitoksen johtaja on Kepun poliittisen ajojahdin kohteena ja kostoksi laitattanut päävesiputkesta haaran jätevesiviemäriin pitääkseen asiakkaiden vesi ja jätevesihinnat korkealla.
Vuoto on tehty naamioimalla kumpikin putkihaara ilmastointiputkiksi kierresaumatulla sinkityllä ilmastointiputkella ja ilmastointiteipillä. Hämäyksen vuoksi kumpaankin putkeen on ruuvattu messinkinen kilpi joissa lukee.
KUNNANTALON WC ILMASTOINTI MIEHET
KUNNANTALON WC ILMASTOINTI NAISET - Anonyymi
Hattulassa menee kaikki nykyään päin helvettiä
- Anonyymi
Ihminen ei tarvitse vettä kuin juomiseen, ja sen minkä juodaan se myös ulkoistetaan.
Ulkoistettu vesi voidaan kierrättää tislaamalla ja näin toimimalla ei tarvitse hankkia uutta vettä, kallista vesijohtovettä, lainkaan.- Anonyymi
Oikea sanamuoto on tietenkin "se mikä juodaan".
- Anonyymi
Ulkoistumisesta vielä...
Se mikä juodaan kustaan.- Anonyymi
...kustaan ja hikoillaan on tarkempi ilmaisu
- Anonyymi
https://yle.fi/uutiset/3-12578172
Vuoto korjattu.
Kokemusta vuotojen etsimeen ja korjaamiseen kertyi varmasti usean vuoden tarpeisiin.- Anonyymi
Kiitos varpumiehelle! Vanhan kansan keinot auttoivat taas nykyajan nikopettereitä.
- Anonyymi
Samalla 300 000 l päävuodon etsinnän yhteydessä löydettiin paljon pieniä venttiilivuotoja joiden takia meni hukkaan 100 000 litraa, kun ne korjattiin etsitty päävuoto aleni 200 000 litraan.
- Anonyymi
Tulipahan HS-Veden Hattula runkolinja ainakin hyvin huuhdeltua ja putkipaskat meni lannoitteeksi maajussi,pellolle😜😜😜
- Anonyymi
Aika paljon ehti vuotaa 300 000 000 kuutioo hintaan 15000euroa
- Anonyymi
Kolmessa vuodessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kolmessa vuodessa.
Taikavarpu siellä huutelee.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taikavarpu siellä huutelee.
Opettele laskemaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1895108Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,254482Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993147Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2603060Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1552977- 522541
- 271939
- 561893
- 781831
- 221797