Kameran kuvat ovat karkeita ja ääriviivat erottuvat luonnottomina. Tuohon nähtävästi auttaisi anti-aliasing, mutta en ole asetuksista sellaista löytänyt. Kuinka anti-aliasingin saisi kytkettyä käyttöön?
Kuinka saan päälle anti-aliasing toiminnon?
7
695
Vastaukset
- Anonyymi
Tuskinpa siihen on mitään toimintoa. Normaalisti otetaan vain kuva tarpeeksi tarkkana, vaikka 20-40MPix ja sitten kuva skaalataan pienemmäksi että käytetään yhdelle valmiin kuvan pikselille enemmän raakakuvan pikseleitä.
- Anonyymi
Eipä kameroissa juuri ole säädettävää anti aliaisin systeemiä, vaan niissä on muutamaa erikoistarkoitukseen vamistetua kameraa lukuun ottamatta kiinteä filtteri.
Jotkut poistaa suotimen saadakseen terävämmän kuvan.
Jos olet hankkinut kameran käytettynä voi olla niin, että suodin on poistettu, vaikka astromista kuvausta varten.
Jos lontoo sujuu, niin lue: https://www.adobe.com/creativecloud/photography/discover/anti-aliasing.html - Anonyymi
Hommaa laadukas kännykkä niin ei tarvitse ihmetellä noiden asioiden kanssa.
- Anonyymi
Kännykkä on kamerana mitätön lelu ja laatu on siitä kauempana kuin pimein yö on kirkkaasta päivästä.
Vain kakarat ja muut köyhät räkänokat eivät ymmärrä sitäkään. - Anonyymi
Kännykässä ei ole antialiasing toimintoa.
- Anonyymi
Sinulla saattaa olla joissain perusasetuksissa liikaa terävöitystä ja paikalliskontrastin lisäystä. Ota RAW kuvia ja konvertoi ne itse ilman mitään tehostussäätöjä.
- Anonyymi
mikä se tekee
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322078Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.461695Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1101450Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041196Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja104994Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.74924- 59815
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52769Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,26708Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd99699