Tympeä maanpuolustusjuhla

Anonyymi

Minulle jäi tämä vaikutelma tapahtumasta. Eikö varusmiesten olisi pitänyt olla kunniavieraita? Hehän suorittavat sasevelvollisuuden omasta halusta. Millä tavalla Joutsan kunta tai järjestöt huomioivat asian? Vai onko asevelvollinen orja jonka palvelukseen tuhlaama aika on itsestäänselvyys.

Ei ole pakko mennä. Voi mennä siviilipalvelukseen ja totaalikieltäytymisestäkään ei tule rikosrekisteri merkintää. Taas korostettiin velvollisuuksia mutta oikeuksista puhutaan harvemmin mitään. Kannattaa muistaa ettei pidä "velvollisuutta" itsestään selvyytenä.

Kuten arvasin maanpuolustusjuhlan pääosassa olivat silmäätekevät jotka kokevat tarpeelliseksi peräti velvollisuudeksi. Olla esillä kansan ihailtavana.

8

1393

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      En ollut paikalla, mutta oletan että Joutsan ykköstyrkyt valtuuston puhjoht., neuvospariskunta ainakin ovat olleet.

    • Anonyymi

      Rouva neuvos häiriköi konserttiakin... miten kehtaa, ei se mikään Radion Sävellahja ole. Joo ja kyllä: tämä Joutsan silmäätekevien paapominen juhlassa aiheutti myötähäpeää ja ihmettelyä. Milläköhän perusteella juhlatarjoiluihin pääsi?

      • Anonyymi

        Nämä Joutsan neuvokset pärjäisivät hyvin Suomen Röyhkeimmät kisassa. Joutopäivillähän vois järjestää tälläisen kisan.


    • Anonyymi

      Neuvos vaati sotilasmusiikkia soitettavaksi. Voi helevata. Istuin ihan lähellä ja koko salia hävetti.

    • Anonyymi

      Mutta entä varushenkilöt? He ovat sitä ikäluokkaa asevelvollisuuden suoritettuaan jonka varassa jos sota syttyy on maan puolustaminen. Puolustusvoimat on myös lupaamassa liian innokkaasti varushenkilöitä työvoimaksi milloin mihinkin.

      Mutta asevelvollisuus ei tarkoita ilmaisena työvoimana oloa vaan maanpuolustusvelvollisuutta. Jos asevelvollisia käytetään esim, metsäpalon sammutukseen tai kantamaan laukkuja rajalla heille on maksettava työstä normaali tuntipalkka.

      Suomessa virkakunnalta/poliitikoilta ja osalta kansaakin on unohtunut ettei asevelvollisuus tarkoita mitään yleistä työvelvollisuutta.

    • Anonyymi

      Me hävetään tääl naapurikunnassa teitä kaikkia!

    • Anonyymi

      Aloittaja pahoitti mielensä ja onkin ehkä tulevaisudessa "käpykaartilainen" jota sotapojat puolustavat . Minulle valatilaisuus aikoinaan oli juhlavahetki sillä en kaivannut kiitosta tai ylistystä tilanteesta.

      • Anonyymi

        Kissa kiitoksella elää. Täytyy olla tyhmä tai todella orjasiekuinen jos omalle ajalle ja ilmaiselle työlle vaikka asevelvollisuudesta ei näe mitään arvoa. Eli ei näe itseään Kansalaisena vaan alamaisena ja orjana.

        Ehkei sinulla mutta monella muulla on mielenkiintoisempaakin tekemistä kuin leikkiä metsissä sota leikkejä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      143
      5197
    2. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      86
      4498
    3. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      50
      4250
    4. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      7
      3973
    5. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      12
      3761
    6. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      40
      3643
    7. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      31
      3615
    8. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      55
      3353
    9. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2383
    10. Anna palautetta kaivatullesi.

      Sana on vapaa!
      Ikävä
      189
      2265
    Aihe