Kotkan poika ilman siipii päräytti viikon, jopa kuukauden parhaan huumoriannoksen:
"Luulempa etää täällä thaimaassa vain minulla ja, senssulla on 40 tonnin eläke ja, meidän tietomme taso, voin vakuutaa thaimaan asioista, varmasti on omaa luokkaansa verrattuna pattayan rakkaisiin kahden, viikon miljönäreihin ollen. poju.
By NumBall HHN 61v"
"Luulempa etää täällä thaimaassa vain minulla ja, senssulla on 40 tonnin eläke ja, meidän tietomme taso, voin vakuutaa thaimaan asioista, varmasti on omaa luokkaansa verrattuna pattayan rakkaisiin kahden, viikon miljönäreihin ollen. poju.
By NumBall HHN 61v"
Vastaukset 35
Vanhimmat
Olen täsmälleen samaa mieltä että numball ja senssu ovat todellakin omalla tasollaan, mutta esitin kainon kysymyksen asiaan liittyen:
Taidat olla vähän ottanut?
Osaatko sanoa miksi Senssun olemassaolosta ei kaikkina näinä vuosina ole ensimmäistäkään todistetta, vaan pelkkää puhetta, mutta hän penää niitä kaikilta muilta paitsi sinulta, jos te ette kerta tunne toisianne? Mistä sinun tietosi Senssun varallisuudesta ovat peräisin, kun sitä tietoa ei ole kenelläkään muullakaan?
Räppää ruutukaappaus tiliotteestasi rajaten se kohta näkyviin, missä näkyy heinäkuu 2022 eläkenettosi, niin minä laitan heinäkuun kuukausinettotuloni näkyviin tiliotteestani.
Maksajana minulle on oma osakeyhtiöni.
laiffila iltavuorossa pe saakka
Sinut on valittu Pattayan rakkaiden idiooteimmaksi edustaessasi Pattayalla 4 kertaa käynyttä suomalaista tehdastyöläistä vaimona suomalainen flösö.
Hyvänä kakkosena tämä TT ja kolmatta sijaa pitää loppuun taputeltu, jota sinä ja muut idiootit yritätte pitää ykkössijalla.
Kun internetissä alituiseen .... tee sinä ensin sitä niin minä sitten sen jälkeen teen sitä, niin se osoittaa yksinomaan idiottimaisuutta.
Kuukausituloni ..... ottiko noin kipeetä karvalakki-lada-kela?
Puheet on puheita vain. On ihan selviö että olet minieläkkeellä, koska et omista mitään. Vastaisitko helppoon kysymykseen nyt että mistä tiedät senssun rahatilanteen, senssun tietämykset ja hänen fyysisen sijaintinsa? Minulla on kuvakaappaus valmiina, kun esittelet ensin nettoeläkkeesi. En laita sitä ensin, koska minä en ole esittänyt haastetta tässä suuressa tulokilpailussa, vaan sinä teit sen.
laiffila
Alko auki ollut Kuopiossa kun Saaripasanen puhuu taas mielikuvituskaverinsa tekstiä. Tuo on syynä miksi Saaripasasen ei kannata käyttää humalassa rekattua nikkiään.
Kuten arvelinkin, Saaripasanen matkusti Pattayan kautta Kelan hoiviin Suomeen. Pysyvästi? Vai saammeko syksyllä taas kuitin rekkamiesravintolasta?
Täällä Etelä-Savossa käyty läpi tänään exän sukulaiset, jotka täältä Mikkelistä kotoisin. Ex-anopin ja edesmenneen ex-appiukon sisarukset huitelee keskimäärin 80 vuoden iässä.
Suurista suvuistaan vain yksi on entisen appiukon lisäksi poistunut keskuudestamme. Appiukko sairastui Parkinsoniin jo nelikymppisenä ja meni jo reilu viiskymppisenä pois.
Maailman lempein ja kiltein mies ja ahkera kuin mikä. Maailma ei kohtele ihmisiä oikeudenmukaisesti. Hyviä poistuu ja punkero se vaan jatkaa nettivittuiluaan vieläkin.
Jos karma toimii oikein, punkero syntyy Ladan hinauskoukuksi seuraavassa elämässä. Hinureita jo tässäkin.
Mun mielestä te vain osoitatte noilla kirjoituksilla oman .... no antaas olla koska jos kirjoitan mitä ajattelen niin .... "ystäväni" poistaisi viestini, mutta jatkakaa toki.
"Te" ??
Sinä+ressukka+olet+kova+poika+arvioimaan+yhtä+sun+toista,+kyllä+minä+olen+100%+varmuudella+Thaimaassa...+pitää+hakea+uusi+vuoden+jatko+kuukauden+sisällä.
By+NumBall+HHN+61v.
Voi voi, laitas poika kysely eläketurvakeskukselle ja pyydä millainen eläketurva sinulla on tällä hetkellä, olet kertomasi mukaan yrittäjä, ja sinulla pitää olla yel vakuutus joka on pahemman luokan kusetusta, selvitä asia ajoissa ennen kuin sinulle tulee ikää se on myöhästä, suomessa on valtava joukko "yrittäjiä" jotka joutuvat eläkkeellä turvautumaan takuu ja kansaneläkeeseen kun huomataan ettei sitä eläkekertymää ole olemassakaan, tämä on yksi iso riski kun toimii omalla firmalla alihankintaa, jollekin suuremmille, jo suomalaisten meridiaani eläke n.2000 euroa vaatii todella rajun eläkekertymän, kymmenien vuosien ajalta, eikä se kerry ilmaiseksi palstalla vaikuttaessa.
By NumBall HHN 61v.
Äläkä missään tapauksessa luota kykyihisi, siitä että pysyt keräämään varallisuutta niin paljon että et tarvitse koskaan eläketurvaa, tuossa tavoitteessa on onnistunut promille eläkeikäisistä, siksi Suomeen on luotu eläketurvajärjestelmä... jonka tehtävänä on turvata, vanhuuden päivät, harmi vaan että yel ja tel vakuutusten ehdot suosivat rajusti työntekijää.
SUOMALAISTEN työeläkkeiden keskiarvo oli viime vuonna 1 621 euroa kuukaudessa. Yli 2 500 euron työeläkettä saa enää 15 prosenttia ja yli 4 000 euron 3 prosenttia suomalaista eläkeläisistä... siis eläkkeet on suomessa todella pienet aina olleet.
Eläkeiässä asiansa hoitaneella ihmisellä on satojentuhansien eurojen omaisuus. Hyvin hoitaneille yli miljoonan omaisuus ja silloin eläke ei ole enää relevantti eikä ainoa toimeentulo. https://aijaa.com/lDmuCN Perheyrityksissä eläkepapat jäävät hallitukseen vielä vuosikymmeneksi ja vetävät sieltä yrittäjäeläkkeen päälle komeat osingot.
Älä puhu omasta pikku työurastasi sellaisena kuin se koskisi kaikkia.
Pienen eläkkeen varassa elävät ovat sitä samaa porukkaa jotka puhuivat kasarilla Seutulan lentokentästä, kävivät kerran seurusteluaikoina muijan kanssa kanarialla ja mainitsivat viikoittain että "sitten kun mä oon eläkkeellä niin sitten mä teen sitä ja tätä ja tota ja nautin elämästä..."
Kun se eläke näille Seutulan miehille sitten rapsahtaa, he ovat niin huonossa kunnossa päästään sekä kropastaan että eivät tee mitään ja he huomaavat ettei tää eläke mihinkään riitä muuhun kuin halpoihin perustarpeisiin. Elää täytyy joka päivä ja koskaan ei tiedä tuleeko se eläkeikä koskaan. Raha haisemaan vaan! Matka jonka kuljet on tärkeempi kuin päämäärä.
https://www.youtube.com/watch?v=9OHSHtkqJ4c
Kyllä+Suomessa+asunto+ja+mahdollisesti+kesämökki+on+omaisuutena+tuolla+15+%+ja+hieman+suurempi+omaisuus+tuolla++4+%,+katsos+kun+se+omaisuus+karttuu+saamalla+palkkaa..+ja+tekemällä+työtä,+ei+kertomalla+siitä+palstalla,+kuten+sinä+teet.
Mitä sinä teet tällä palstalla? Miksi päivystät tätä palstaa vuorokaudet ympäriinsä vuodesta toiseen?
Oletko koskaan laskenut monta omistusasuntoja sinulla pitää olla että saat niistä 2000 euron nettotuoton, kuukausittain, olettaen että olet maksanut lainasi ja asunnot on omiasi, että lyhennykset eivät rasita talouttaan.
Minä olen se vaatii neljä tai viisi sijoitusasuntoa jonkin suuremman kaupungin keskustasta, ne maksavat ostettaessa 160.000 kipale, kun vuokratuotoista vähennetään vastikkeet, korjaukset jos saattuu huonot vuokralaiset yksikin häätö sotkee taloutesi, perusteellisesti... Joudut maksamaan tuloistasi pääomaveron...
Siis kääntäen, sinulla pitää olla noin miljoonan omaisuus saadaksesi 2000 euron tuoton, tosin tästä menee vielä pääomaverot pois. Joten käteen jää noin 1600 euroa.
Siis miksi ei hommaa itselle kunnollista eläketurvaa, eläkkeet tulee automaattisesti tilille, joka tapauksessa, sijoittajana sinulla on hirveä säätäminen vaikkapanä veroilmoituksen kanssa, eläkevatkuusyhtiö hoitaa sen puolestasi, kaikki menee automaattisesti.
Olet näemmä melkoisen yksinkertainen ihminen.
"Hirveä säätäminen vaikkapa veroilmoituksen kanssa"? Hehheh. Sitä varten on kirjanpitäjä ja veroilmoitus on vain kerran vuodessa, eikä se ole kummoinen homma vaikka omistaisit viisisataa asuntoa.
Se mikä työllistää on saada hyvät vuokralaiset ja pitää ne talossa tyytyväisinä. Yksikin narkkari voi pilata joksikin aikaa paljon ja samaten "talopoliisit", jotka kyttää toisia työkseen ja tekee niistä eläin- ja lastensuojeluilmoituksia, vahtaa parkkipaikkaa sekä tonkii roskiksista toisten asioita.
Ongelmien hoitamisen ulkoistaminen tehokkaasti maksaa rahaa. 65 kämppää Vantaalla tuottaa viivan alle kulujen ja verojen jälkeen 16-18 tuhatta euroa ja sekin edellyttää että lainaa ei ole.
Niistä voi sitten luopua sopivaan hintaan täsmäremonttien jälkeen halutessaan. Alemyyntiin ei kannata lähteä, sillä vuokratuotot on pitkässä juoksussa suurempia kuin alehintaan myyminen.
Ei mikään kultakaivos mutta turvavara. Villiä nuoruutta eläessä oltiin sitä mieltä kavereiden kanssa että ei eletä varmaankaan kovin vanhoiksi. Armeijan jälkeen kaikki muuttui, paitsi se etten vieläkään ole koskaan laskenut mitään eläkkeen varaan.
Elää täytyy silloin kun on siihen vielä terveyttä, rahaa ja kuntoa. Rahalla ei tee mitään eläkkeellä, jos on Saaripasasen kaltaisessa kunnossa ja pääkoppa humisee onttona.
Virkamiehille ja sen sellaisille sopii haaveilu "sitte ku mä oon eläkkeellä ni.." mutta ei reippaille yrittäjille. Me eletään vain kerran, -aina.
Jokainen asettaa rimansa siihen mihin laittaa. Pääasia on että on tyytyväinen tilanteeseensa ja ettei luovuta vastoinkäymisissä.
Meinaatko että hepulla on päälle kuuden tonnin nettopalkka kuukaudessa juttelemalla vain suomikaksnelosella kanssasi? Se on arviolta noin 5 kertaa enemmän kuin eläkkeesi.
Palstariippuvainen? Menes nyt maitojunalainen katsomaan kalliotas.
Sinä+resuperse+olet+kova+poju+arvioimaan+yhtä+sun+toista,+kyllä+minulla+100%+varmuudella+on+40+tonnin+eläke+täällä+thaimaassa,+reppana.
By+NumBall+HHN+61v.
Kerrot+vaan+rohkeasti+mikä+on+vikana+tuossa+minun+arviossa,+ainoa+mikä+siitä+puuttuu+on+mahdollinen+arvonnousu,+mutta+se+on+hyvin+suhteellista...+
Tottakai+silloin+on+tilitoimistot+ja+kirjanpitäjä+mutta+jos+sinulla+on+miljoonan+sijoitusomaisuus+siitä+ei+paljon+maksella+kirjapitäjälle,+jos+on+500+ei+enää+kannata+maksaa+kirjanpitäjälle,+vaan+hommata+omat+softat,+kiinteistöjen+hallintaa,+ne+pitää+tuossa+mittakaavassa+jo+ammatti+isännöidä...+joka+sekin+aiheuttaa+kustannuksia.
Kun+olet+panostanut+eläketurvaasi,+ideahan+on+se+että+ne+on+sinun+siis+eläkkeen+saajan+rahaa,+jotka+on+inflaatiosuojattuja,+jo+eläkevakuutus+yhtiöt+eivät+mene+ihan+heti+nurin...
+kerrot+että+65+kämpää+tuottaa+nettona,+alle+20000+euroa+kuukaudessa,+ne+tuottaa+siis+noin+300++euroa+per+torppa,+mitä+jos+taloon+tulee+remppaa,+tuo+300+euroa+katoaa+kuin+pierusaharaan,+kerroit+vielä+että+pääosin+kela+maksaa+asuntojen+vuokrat,+ja+ne+on+sidottu+tietyyn+vuokratasoon,+joten+sinä+viime+kädessä+kannat+kaikki+riskit,+tiedän+että+vantaan+kaupunki+on+myynyt+omistuksessaan+olevia+kohteita+"sijoittajille"+luulempa+että+95+%+niistä+on+isoja+korjauskuluja+tulossa+tai+sitten+ne+on+purkukuntoisia+muutaman+vuoden+kuluttua.
By+NumBall+HHn+61v.
ps.+kuulostaa+se+hienolta+että+sinulla+on+paljon+sijoitusasuntoja,+ainakin+niiden+päässä+jotka+eivät+asiasta+mitään+ymmärrä...+muuten+minun+eläke+on+60%+yliopiston+keskimääräisestä+palkasta...+keskimääräisen+palkan+voit+tarkastaa+netistä.
Kyrvånsyylä juttelee saarikyrvån suulla.
Kovin on aikuista ja mielenterveys taas tasapainossa.
Älä opeta taas isääsi naimaan, se osaa jo.
Tuollaiset dokumentit sain kuriiripostina Ramiin. Nyt näin ekaa kertaa ne livenä Suomeen saapuessani. https://ibb.co/HqWjd00
Yliopistoeläkepuheet jää puheiksi vain. Miksiköhän sensei ei vaadi sinulta todisteita...? Osaatko sanoa?
Ja lumputtelu on mielestäsi aikuista ? Miksi et sitä koskaan kommentoi ?
No mutta siinäpä sulla Pippelinen onkin pohtimista kloonirakkaittesi kanssa yhdessä vaikka mökkibileissä, toki sinä sellaiset pidät rakkaillesi.
Miksiköhän sinä et pysy sanojesi takana vedonlyönnissäsi, pohdippa sitä eläessäsi haaveilluusioelämääsi .... eedenissäs korealaisten haavekakaroittesi ja tinderhutsus kanssa.
Niinkuin sanoin kerro vaan mikä laskelmassani oli virheenä, sinulla pitää olla miljoonan sijoitukset ennen kuin voit nostaa 2000 euroa, pääomatuloja... minä en sinuna ostaisi ensimmäistäkään sijoitusasuntoa ikinä, onhan sinun pattayalla alipaineistetut ja sukitetut avoviemärit, rakennusalan ammattilainen joka on oikeasti alalla ei kerro tuollaista tuubaa.
ei tarvitse säilyttää kassakaapissa kultaa, ja pelkää että kun on piilottanut rahojaan sinne sun tänne että joku varastaa ne, miksi helvetissä...
ei miehellä jollaisen kuvan yrität itsestäsi antaa olet tarvetta kullan ja rahojen piilottamiseen, sinulla olisi omaisuudenhoitoyhtiö johon pääomasi olisi tallennettu, eikä niitä tarvitsisi piilotella mihinkään. Et tarvitse osakaslainaa mihinkään, se on vain tapa pakoilla mittaria.
Olet paljastanut urastasi niin paljon negatiivistä että sorry vaan poika minä en usko sanaakaan, siitä mitä kerrot...
Harvemmin lapsi opettaa isäänsä naimaa, minä olen ollut monessa mukana, luulisi sinun tietävän sen jo, jos sinulla olisi omakohtaista kokemusta siitä mitä olet kertonut.
Kiinnostasi tietää että osaatko oikeastaan edes lukea rakennuspiirrustuksia, voin vakuuttaa minä osaan, osaatko arvioida milloin pitää mitäkin korjata enkä puhu nyt pinta remontista, vaan vaikkapa linjastot uusiksi, toivoisin että olisit sitä mitä olet kertonut, muttakuin se mitä tiedän asioista vaan vääntää puihin sinun tarinasi, sinä vaan et tiedä miten asiat menee käytännössä...
By NumBall HHN 61v.
En lumputtele koskaan ketään.
By NumBall HHN 61v.
Ortas nyt kun se alkaa sukittamaan sitä haavekerrostaloaan ja ruiskubetonoimaan seiniä, sekä mittäämään betonin vetolujuuksia ennen parkettikuvioisen muovimaton asentamista.
Avustajana lienee sukittava alipaineinsinööri Laiffi ja valtakunnallisen rakennusliikkeen pääkaupunkiseudun pomo 44 tietysti myös.
Onko luetun ymmärtämisessäsi ongelmia?
Hyvin tiivistit tuon haaveilluusio miehen tarinat, samalla kuittautuu peukaloiset ja sen insinööri kaverit, luulempa että sinä Senssu kanssa osaat lukea rakennuspiirustukset virheettä, minä kyllä teen virheitä... Mutta empä ole rakennusalallakaan ollut- Tosin osaan autocadin aika hyvin, ja kymdatan cadsin... tietääköhän nämä pellet näistäkään mitään.
Kerro minulle miten "luetaan rakennuspiirustuksia", numeromies? Oletko nyt siis jo rakennesuunnittelijakin? Se onkin sitten jo yhdeksäs urasi. Ei rakennuspiirrustuksia hyvä mies kukaan lue. Neliöt ja metrit niistä voi katsoa hankintoja varten pikkulapsikin. Inssi tekee piirrustukset arkkitehdin kanssa ja ne toimitetaan elementtitehtaille ja työmaan vastaavalle mestarille. Siinä se. Rakkaasi ei toimi uudiskohteissa eikä muissakaan kohteissa mestarina eikä inssinä, vaan hankintapuolella ja kontaktipuolella.
TT
Aha joo no niinhän se on tietysti rakennepiirustuksien tarkoitus on katsoa niistä neliöt ja metrit, tämä hyvä tieto, kiitos tuota en olekaan koskaan noin ajatellut.
Siis rakennuspiirustuksia ei kukaan lue, niin ei kukaan, aivan hullua paperin tuhlausta.
Voinen kuitenkin Urpå kertoa sulle että arkkitehtipiirustukset ja rakennekuvat on todellakin hieman eri asia.
Kuka mahtoi lukea perustuksesi raudoitus- ja rakennekuvia ymmärtäen mitä niissä esitettiin?
Rakentaminen aivoton on muutakin kuin elementtejä.
Ole ystävällinen, älä jatka aiheesta torvelontti, Pippelinen on kertonut olevansa rakennusmestari, joten yhdentekevää mitä hän tekee, piirustusten laatiminenkin täytyy olla räpylässä joten toki myös niiden lukeminen.
Bumba ei vieläkään ole kertonut mistä hän tietää Zumban olevan Thaimaassa ja jopa tietää hänen eläkkeensä bruttosummankin?