Parantamisen varaa Suomen kesämatkailussa

Anonyymi

Oletteko samaa mieltä, että kun Suomen kesässä yrittää matkustaa paikasta toiseen esim. autolla, niin eipä ehdi päivän aikana nauttia juuri mistään, kun paikat pannaan säppiin jo 17 mennessä. Halooo! Avataan joskus 10-11. Ja siinä kun yrität ehtiä tutustumaan kohteeseen, syödäkin pitää välillä, tankata auto, siirtyä pikapikaa seuraavaan paikkaan, niin eipä siellä ollakaan enää auki. On vasta kesäiltapäivä, valoa riittäisi, niin ei. Eikö lyhyen kesäsesongin ajaksi kannattaisi palkata väkeä kahteen vuoroon, jolloin päivään saataisiin matkailijalle kevyesti viisi kuusi tuntia lisää aikaa liikkua , välimatkat Suomessa vievät aikaa!

3

123

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kokemus onkin osoittanut, että ei kannata palkata väkeä pitkään työvuoroon ja
      aukioloaikaan, joten varsinkin koronan seurauksena kaikki on typistetty
      yhden työvuoron pituiseksi eli esim 11-19 , mihin riittää se yksi työläinen
      ja hänen aiheuttamat kohtuulliset lakisääteiset kulut.
      Lisäksi työvoimasta on huutava pula ja esim. ravintoloita ei voi pitää auki,
      koska ammattitaitoisia tarjoilijoita ja kokkeja EI OLE ENÄÄ VAPAINA.

    • Anonyymi

      Lomalla voi oikein viipyä vähintään pari yötä kohteessa, olipa paikkakunta iso tai pieni ! Tällöin voi sen yhden päivän käyttää paikkakuntaan tutustuen; nauttia illalla paikallisesta kulttuurista; konsertti kirkossa tms, kesäteatterissa tai paikallisessa pubissa käynti ja paikallisten kanssa tarinoidessa. Entä saunaillat tai seurojen kesäillan? Mihin lomalla on kiire; mitäpä jos ihan nauttisi kesäillassa ?

    • Anonyymi

      Kyllä niissä huoltoasemissa riittää tarpeeksi nähtävää kun ajelee ympäri Suomea. Ei ole sisäänpääsy maksuja eikä ostopakkoa. Vessatkin yleensä ilmaisia. Kaikki ne on vähän erinäköisiä, paitsi ABC.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3888
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      352
      3015
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      13
      1927
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1645
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1109
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      964
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      801
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      67
      779
    Aihe