Tänä aamuna nousi aurinko upean violetin värisenä. Kuvaan järkkärillä, mutta en keksi asetuksista tapaa, millä saisi tuon violetin värin kuviin. Kuva nk.palaa auringon kohdalta. Tarvitseeko sen aikaansaamiseen jonkin erikoisen suodatin ja jos, niin minkä ?
Miten saada violetin väri auringonnousuun ?
10
1283
Vastaukset
- Anonyymi
Etkö osaa kuvata kameran manuaalitilassa ja säätää valotusta, aikaa ja aukkoa itse?
Sitä kutsutaan uusavuttomuudeksi.
Miksi olet ostanut järkkärin, ellet osaa käyttää sen huippuominaisuuksia?
Jos olet niin osaamaton, niin kuvaa kamerallasi esimerkiksi hdr tilassa. Silloin kamera ottaa nopeasti useita kuvia eri valotuksilla ja yhdistää ne yhdeksi kuvaksi.
Tosin sinähän olet tuo tällä palstalla kännykkä lelukameroista provoileva kakara.
Seuraavassa kommentissasi varmaan kehotatkin ostamaan sellaisen huuhaa kännykkä kameran.
Ne sopivat korkeintaan aloittelijoille, lapsille sekö lapsenmielisille.- Anonyymi
Kuvaan manuaaliasetuksilla ja hallitsen kamerani asetukset, kuten ed. kerroin. Olen kokeillut valotukset ym. useilla asetuksilla, mutta kuten joku sinua fiksumpi tuolla myöhemmin valaisee, voi todellakin olla, ettei mistään kamerasta löydy asetuksia, joilla tuota violettia väriä saisi talletettua.
Mitä sitten sinuun tulee, niin tekisit maailmalle suuren palveluksen, jos hyppäisit pahainen räksyttävä paskiainen junan alle. Kukaan ei sinua jäisi kaipaamaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuvaan manuaaliasetuksilla ja hallitsen kamerani asetukset, kuten ed. kerroin. Olen kokeillut valotukset ym. useilla asetuksilla, mutta kuten joku sinua fiksumpi tuolla myöhemmin valaisee, voi todellakin olla, ettei mistään kamerasta löydy asetuksia, joilla tuota violettia väriä saisi talletettua.
Mitä sitten sinuun tulee, niin tekisit maailmalle suuren palveluksen, jos hyppäisit pahainen räksyttävä paskiainen junan alle. Kukaan ei sinua jäisi kaipaamaan.Aurinko on liian kirkas minkään kuvakennon tallennettavaksi, sen vuoksi se palaa valkoiseksi vaikka olisikin todellisuudessa violetin värinen.
- Anonyymi
Säädät valotusta pienemmälle ja kuvaat RAW:na että saat kaiken talteen.
- Anonyymi
Minkään kameran dynamiikka ei riitä tuollaiseen, ellei aurinko ole niin himmeä, että sitä voi vaaratta katsella.
Ykai keino on, että otat manuaalisesti yhden kuvan mittarin mukaan ja sitten useita kuvia himmennintä pienentämällä, tai suljinnopeutta lisäämällä.
Käytä jalustaa niin voi saamistasi kuvista tehdä HDR kuvan.
Tuollaiseen tilanteeseen pitää varautua etukäteen tutustumalla kameraan tuollaisissa tilanteissa.- Anonyymi
Monissa uusissa peilittömissä sen hdr kuvan voi tehdä jo kamerassa, eikä mitään jalustaa tarvita.
Ainakin Olympuksen kameroilla se onnistuu helposti - Anonyymi
Kiitos kommentista. Josko vielä aamulla kävisi kuvaamassa ja vielä jollakin kokeilemattomalla asetusyhdistelmällä. Kelit ainakin suosii.
- Anonyymi
Helpoiten pääset haluamaasi lopputulokseen myymällä laatikkokamerasi pois ja hankkimalla tilalle hyvällä kameralla varustetun puhelimen.
- Anonyymi
Kääri se kittilinssireliikki violettiin muoviin.
- Anonyymi
Vai nousi violetin värisenä.
Ei kuulosta uskottavalta mielestäni, mutta jos halutaan kikkailla mikä hyvänsä väri auringon paikalle kuvaan, ehkä värikarttaa voisi kokeilla. Mitata sieltä valkotasapainoksi jotain sopivaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain38212584Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2685520Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom2324046Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille
Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö2642999Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov192060Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi191884Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa
Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks321197Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?
Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina168968Martina Aitolehti
Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!273925No kolahtaako kukaan
Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak74812