banaanikärpäset

Millähän sekoituksella hukuttaisi nuo kiusalliset banaanikärpäset . Niitä tulee aina joka loppukesä. Viimevuonna sain kaikki ansaan.
mimmimum-..mi
26305
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Kuukeli on täynnä kikkoja.
Minulla on keittiössä pölynimuri niitten kikkojen lisäksi.

Äänestä
  • Kova kihinä käy pölypussissa....

    Äänestä

Pyydä Pertikiltä kupillinen s**maa johon uppoavat?

Äänestä

Minulla on ollut tytön kissa lainassa nyt viikon ajan.
Ei ensimmäistäkään pikkuötökkää ole tässä huushollissa nyt. Se pyydystää jokaisen siivekkään, joka erehtyy tänne tulemaan.

Äänestä

Tarkoittaako aloittaja että banaanikärpäsiä lentelee muuten vain pitkin pirttiä. Ei voi olla. Niillä on aina jokin kohde, jonka löytämällä ja poistamalla ötökät häviävät. Jos banaani unohtuu pöydälle, niin siihen tulee ja kaikki menevät sen tien kun vie banaanin nimenomaan ulos roskiin, ei siis omaan roskikseen. Omena-aika on myös kärpäsiä keräävä. Käyn nappaamassa päivittäin puutarhasta pudonneet omenat ja säilön. Jos ei joka päivä vie roskia ulos, niitä heti lentelee.
Jos kohdetta ei ole, ei ole yhtään ainutta banaanikärpästäkään. Näin meillä.

Äänestä

hyvää jumppaa kun niitä koettaa kiinni ottaa, ei onnistu, tänään huomasin kahvinkeittimessä kun oli jääny "porot" suodattimeen

Äänestä

Mielenkiintoista, eivät mene etikkafairysokeriansaan vaan lepäilevät lähistöllä mm tiskiharjassa ja tiskipöydällä vaikka putsattu on kaikki pinnat eikä roskia/tiskejä.

Äänestä

Va lepukki tietää miten palsta kui va lepukitetaan ehkä se toimii myös muualla muu muu

Äänestä

hyi noi pikkukärpäset ku ne on röyhkeitä hyökkäävät päin naamaa, yrittävät hyökätä silmään tai joskus ne hyökkää nokanreikään, se vasta inhottava tunne on
saa yskiä kauan aikaa
jollaki niitä pitäisi saada myrkyttää,

muinoin sanottiin pikku kärpäsiä kirpuiksi,
onkohan niitä olemassakaan,
sitten on sanottu mäkäräksi,
mäkärä se vasta inhottava on
se jopa puree kipeesti,

Äänestä
  • Suihkuta deodoranttia tjn.

    Äänestä

Eipä ole moisia ongelmia ollut koskaan, tosin asun kerrostalossa metsän reunassa ja tuuletusikkunoissa verkot joten ovi ja ikkunoiden yläreunan korvausilmaventtiilit ainoat josta sisään pääsisivät. Hedelmiä tai muitakaan tuoretavaroita en koskaan pidä pöydällä ja biojätteet kerään pieneen hunajasankoon josta päivittäin kippaan terassilla olevaan isompaan kannelliseen astiaan jonka sitten tarpeentullen käyn tyhjentämässä.

Äänestä
  • Eikö biojätteet ala haista parvekkeella kesän lämmössä ja auringossa?
    Täällä rapsahtaisi taloyhtiön hallitukselta varoitus, roskien pito parvekkeella kielletty.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Eikö biojätteet ala haista parvekkeella kesän lämmössä ja auringossa?
    Täällä rapsahtaisi taloyhtiön hallitukselta varoitus, roskien pito parvekkeella kielletty.

    Kuten jo kirjoitin, astia on TERASSILLA ja kannellinen ja on varjossa koko ajan. Ei ne siinä haise sen enempää kuin siellä roskakatoksen biojätesäiliössäkään joka vain kerran viikkoon tyhjennetään. Talvella ei haise senkäänvertaa. Biojätettä tulee niin vähän että useimmiten on vain kahvin poroja ja teepusseja mitä viikon aikana tulee, kananmunankuoria kun ei meillä saa biojätteeseen laittaa vaan niiden paikka on sekajätteessä. Yhden henkilön taloudessa biojätettä tulee äärimmäisen vähän.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Kuten jo kirjoitin, astia on TERASSILLA ja kannellinen ja on varjossa koko ajan. Ei ne siinä haise sen enempää kuin siellä roskakatoksen biojätesäiliössäkään joka vain kerran viikkoon tyhjennetään. Talvella ei haise senkäänvertaa. Biojätettä tulee niin vähän että useimmiten on vain kahvin poroja ja teepusseja mitä viikon aikana tulee, kananmunankuoria kun ei meillä saa biojätteeseen laittaa vaan niiden paikka on sekajätteessä. Yhden henkilön taloudessa biojätettä tulee äärimmäisen vähän.

    Joo, ne muuttivat kananmunien paikan, kuulemma tukkivat biojätteen hyötykäytön prosessia.

    Äänestä

Ihan totta niitä on joka syksy keittiössä , inhottavia olentoja . Kaikki konstit on käytetty ja mikään ei ole sata prosenttisen mitenkään .
Itselläni oli tiskipöydän takana olevassa kaakeleissä yksi aamu vaikka miten paljon . Oesinmkaakelit harjalla ja mänty suovalla ja ihme kyllä eivät mene enää kaakelin , mutta vaihtoivat paikkaa kaapin oviin.
Onhan se sokeri, etikka siirappi seos monen keittiössä mutta kaikki banaani kärpäset eivät mene ansaan kuitenkaan .
Kauan eläneet ihmiset sanovat että aikanaan häipyvät itsestään.

Äänestä
  • Googleta ongelman ratkaisu.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Googleta ongelman ratkaisu.

    Voihan antaa neuvonkin, miten mahlakärpäset hävitetään kuten netissä neuvotaan. Laita vaikka lautaselle vettä ja tilkka astianpesuainetta.
    Se pesuaine aiheuttaa veden pintajännitteen poiston. Kun ötökät lentävät veteen, ne eivät pääse siitä enää ylös just sen saipuan takia.

    Äänestä

  • Anonyymi00026 kirjoitti:

    Voihan antaa neuvonkin, miten mahlakärpäset hävitetään kuten netissä neuvotaan. Laita vaikka lautaselle vettä ja tilkka astianpesuainetta.
    Se pesuaine aiheuttaa veden pintajännitteen poiston. Kun ötökät lentävät veteen, ne eivät pääse siitä enää ylös just sen saipuan takia.

    Vihje otetaan talteen.

    Äänestä

Suomessa keittiöissä nyt pörräävät pienet hyönteiset ovat kuulemma mahlakärpäsiä. Varmaan samaan sukuun kuuluvia kuin banaanikärpäsetkin.
Olen huomannut, että ne ovat melko kaikkiruokaisia. Maitoperäisetkin tuotteet kelpaavat niille. Niiden täytyy syödä jatkuvasti pienuutensa takia.

Senkin että, jos niillä ei ole sisällä syötävää, ne etsivät tiensä ulos nyt on näin lämmintä.
Lätkin ne henguiltä kaapin ovista kärpäslätkällä.

Äänestä
  • Pieniä, paljain silmin just erottaa vaaleita ovia vasten....lätkin kans.

    Äänestä

Kaada lasiin pari ruokalusikallista omenaviinietikkaa ja tilkka vettä. Lisää muutama tippa tiskiainetta (esim. Fairy). Peitä lasi muovikelmulla ja pistele kelmuun muutamia reikiä kynällä, joista kärpäset mahtuvat lentämään sisään. Banaanikärpäset eivät voi vastustaa omenaviinietikan tuoksua, mutta eivät pääse ansaan lennettyään sieltä enää ulos.

Äänestä
  • Viini, olut tai siideri voi myös tepsiä, jos ei satu omenaviinietikkaa olemaan. Makea tuoksu houkuttelee kärpäset ansaan. Muutamia päiviä kun pitää lasiansaa esillä, niin pitäisi alkaa näkymään kärpäsiä ansassa. Pieni pala banaania, omenaa tai mangoa voi myös laittaa mukaan tehostamaan tuoksua.

    Äänestä

  • Kokeillaan tarvittaessa.

    Äänestä

Kylläpä ne ötökät katoaa kun kylmä kelit on kohtapuoliin.

Äänestä
  • Talvella ei näy pahemmin.

    Äänestä

Tuossa ohjeet mitä tutkijat käyttää. Banaanikärpäsiä tulee ulkomaisten hedelmien mukana kun niitä kuskaat kaupasta kotiin ja pidät lämpimässä . Itse en koskaan pidä pöydällä vaan jääkaapissa ja sellaiset mitkä pystyy niin upotan hetkeksi kuumaan veteen että banaanikärpästen munat kuolee, siksi niitä ei minun huushollissa ole näkynyt.
https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/569ed9a2-e717-4af0-8a15-ed70ac43d2ce

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Millähän sekoituksella hukuttaisi nuo kiusalliset banaanikärpäset . Niitä tulee aina joka loppukesä. Viimevuonna sain kaikki ansaan.
mimmimum-..mi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu