Lukion vaihtaminen

Anonyymi

Hei, oonn lukiossa missä en ole kohdannut yhtään samanlaista ihmistä tai löytänyt minkäänlaisia kavereita. Eka vuosi meni aika huonosti ja nyt mulle tuntemattomat ihmiset on alkanut ilman syytä nauraa ja haukkua päin naamaa yms.
Onko teillä kokemuksia lukion vaihtamisesta? Ahdistaa vitusti mennä kouluun ja tiedän et mun kaupungista löytyis toinenkin kiva lukio. Ootteko esim. Saanut kavereita koulua vaihtaessa? Jäikö vanhaa koulua ikävä?

2

273

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • :( ei oo kokemusta valitan. Mutta musta vähän tuntuu etta alan kokemaan kiusaamista taas vaihteek vähän itekkin taas enemmän. Mutta tuuri peliähän toi vaan sattuu puhtaasti olemaan.

    • Hei,

      Ikävä kuulla, että ensimmäinen lukiovuosi meni huonosti.

      Kannattaa jutella lukion vaihtamisesta ja haukkumisesta jonkun työntekijän kanssa. (Esimerkiksi ryhmänohjaajan tai oppilaanohjaajan kanssa). He osaavat neuvoa, miten tässä tilanteessa kannattaisi toimia ja mikä ratkaisu olisi sinulle paras mahdollinen.

      Onnea asian selvittämiseen ja hyvää syksyä!

      Terveisin
      Saara, Jyväskylän Nettisaapas

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      51
      6450
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      94
      4608
    3. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      58
      4513
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      24
      3428
    5. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      200
      3088
    6. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      41
      2855
    7. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      13
      2699
    8. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      20
      2696
    9. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      156
      1611
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      328
      1536
    Aihe