itellä 70-luvun baikal toz 12/70 kiinteillä täys ja puol supisteisilla piipuilla ja mietin että uskaltaako tuota edellämainittua patruunaa ampua tuolla haulikolla? jossakin luki että tuon patruunan bar lukemat on 700 ja baikalin piipuissaa lukee jotain 740 kgf/cm2, ainakin google kääntäjä antoi ymmärtää niin, eli sen kun kääntää niin tulee 725bar, menee aika lähelle, itsellä ei kovin kokemusta ole ja sorsajahtiin en lyijyn kanssa mene kun en halua lupia menettää samana vuonna milloin ne sainkin
onko porukka ampunut bp;n 28g light steeliä 70-luvun haulikoissa
4
1727
Vastaukset
- Anonyymi
Asiasta yleisesti:
https://metsastajalehti.fi/metsastys/lyijyhaulikielto-mita-teen-nyt/
Ja tässä maahantuojan kertomaa:
"Baschieri & Pellagri Light Steel 28 on moderni sorsapatruuna kovalla lähtönopeudella varustettuna. Lähtönopeus on 435 m/s ja latausta on kevennetty 28 grammaan. Kevyen latauksen ansiosta paineet saadaan alas lähtönopeudesta tinkimättä. Matalien paineiden vuoksi voit käyttää tätä patruunaa haulikossasi vaikkei siinä olisikaan teräshaulikelpoisia piippuja. Myöskään supistajarajoituksia ei ole tämän teräspatruunan kohdalla."- Anonyymi
Ammuin kyseisellä 2.7mm paukulla erinomaiset testilaukauskuviot 20m ja 30 metristä pahviin, joten arvelin että on myös erinomainen kyyhkypaukku.
Syksyn jahdeissa ammuin viimeiset 2.7mm sagan lyijyt pois joilla kyyhky tuli poikkeuksetta siivet supussa alas alle 30m laakeilla.
Otettuani tilalle 2.7 light steelit joo sain kyllä kyyhkyjä, mutta jäi kaivelemaan se asia, koska käytännössä joka lintu piti vielä erikseen kepillä napauttaa hengiltä.
Eli vaikka nopeutta on yli 400m ja peitto erinomainen, niin osumateho silti vaisu.
Olen muihin jahteihin tehnyt teräs testejä, niin vasta yli 3.6mm alkaa menemään 9mm vanerista läpi 40 metristäkin joka kyllä korvaa lyijyn läpäisyteholtaan.
En nyt silti näin harvalla peitolla lähtis kyyhkyjahtiin, mut ilmeisesti pitää vielä kasvattaa millikokoa hyvästä peitosta huolimatta kyyhkyn osalta. Vahvan höyhenpeitteen omaavalle sorsalinnuille tuosta paukusta ei todellakaan ole, kun ohut peitteinen kyyhkykään ei kuole hyvästäkään osumasta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ammuin kyseisellä 2.7mm paukulla erinomaiset testilaukauskuviot 20m ja 30 metristä pahviin, joten arvelin että on myös erinomainen kyyhkypaukku.
Syksyn jahdeissa ammuin viimeiset 2.7mm sagan lyijyt pois joilla kyyhky tuli poikkeuksetta siivet supussa alas alle 30m laakeilla.
Otettuani tilalle 2.7 light steelit joo sain kyllä kyyhkyjä, mutta jäi kaivelemaan se asia, koska käytännössä joka lintu piti vielä erikseen kepillä napauttaa hengiltä.
Eli vaikka nopeutta on yli 400m ja peitto erinomainen, niin osumateho silti vaisu.
Olen muihin jahteihin tehnyt teräs testejä, niin vasta yli 3.6mm alkaa menemään 9mm vanerista läpi 40 metristäkin joka kyllä korvaa lyijyn läpäisyteholtaan.
En nyt silti näin harvalla peitolla lähtis kyyhkyjahtiin, mut ilmeisesti pitää vielä kasvattaa millikokoa hyvästä peitosta huolimatta kyyhkyn osalta. Vahvan höyhenpeitteen omaavalle sorsalinnuille tuosta paukusta ei todellakaan ole, kun ohut peitteinen kyyhkykään ei kuole hyvästäkään osumasta.Se katos kevyen raudan vauhti hiipuu nopeasti. Tökkääpä vastaavan kokoisia una hauleja piippuun, Tulee kyyhkynen 40-50m päästä sukkana alas.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se katos kevyen raudan vauhti hiipuu nopeasti. Tökkääpä vastaavan kokoisia una hauleja piippuun, Tulee kyyhkynen 40-50m päästä sukkana alas.
En lähde "unalla" volframilla kyyhkyjahtiin, mutta tiedän kyllä paukun voiman koska itselläni niitä on myös. Metson ammuin hakkuuaukolla 120 metriin vieläpä lentoon kyseisellä paukulla 2.7 millisellä ja tuli siivet supussa alas. Yllätyin matkasta, koska arvioin sen aluksi 90 metriin, mutta samalla aukolla passissa olleen kaverin kanssa mittasimme gepsillä matkan joka yllätti molemmat. 120 metriä. Kuus haulia molemmista täkkälihoista sekä täkkäluusta läpi ja ainakin kaksi haulia kaularangasta läpi.
Samaisella paukulla kaadoin ilveksen viime talvena noin 70 metristä.
Mutta joo. Kyyhky terästä täytyy vielä testata koossa 2.9-3.0 mm, jos ne alkaisi vastaamaan 2.7 lyijyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2084633- 1882596
- 671522
Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?961210Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1071130- 1251129
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa91092- 711071
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1361048- 109989