Tunteiden ilmaisusta

Anonyymi

Olen ollut jo jonkin aikaa suhteessa aivan ihanan naisen kanssa, joka kohtelee mua hyvin mutta ei juuri ilmaise tunteitaan tai esim. ikävää. Itse olen tunteellinen, kaipaan paljon ja tykkään, kehun myös mielelläni toista ja olen tottunut vastaavaan edellisissä suhteissani.

Kaipaisin ja oikeastaan myös tarvitsisin näitä huomion osoituksia myös itselleni. Tuntuu vain tosi hölmöltä toivoa toiselta, jos se ei ole hänelle luontaista, oletan, ettei ole kun olen sanonut kyllä, että mulle tunteiden sanoittaminen on tärkeää. Olisi kiva myös kuulla joskus, että olen nätti, kivasti pukeutunut tms tai että musta välitetään, ihan siis arkisia juttuja, ei mitään hehkutusta…

8

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juu ymmärrän että tuollainen harmittaa jos ei tiedä miltä toisesta tuntuu..tulee tunne että välittääkö toinen oikeasti jos ei ilmaise tunteitaan.. Oletko yrittänyt keskustella asiasta?

      • Anonyymi

        Joo olen yrittänyt mutta tuntuu, että tässä on enemmänkin kulttuuriero, eli se ei ole vain hänelle niin ominaista. Itse olen ns. romantikko, jolle kaikenlaiset huomionosoitukset ovat tosi tärkeitä. Joten en sitten tiedä. Herkästi tosiaan tulee olo, ettei toinen välitä tai ole ihastunut.


    • Ikävää. Ymmärrän luullakseni fiiliksiäsi, sillä itsekin olen kovin tunteikas ja tykkään sanoittaa tunteitani toiselle ja myös halata ja helliä. Jos kumppanille nuo asiat on vaikeita, sitä tuntee äkkiä olevan yksin. Tyhjiössä missä jää vaille jatkuvasti.

      Jos et vielä ole jutellut kumppanisi kanssa, niin kokeile auttasko.

      Oon kyllä huomannut, että kelle tuollanen ei ole tyypillistä, niin ei hän kauaa muista kun taas unohtuu...

    • Anonyymi

      Seurusteletko jonkun poikatytön kanssa jonka mielestä on "coolia" olla puhumatta tunteista tai juuri muustakaan?

      • Anonyymi

        Kyllä ne taitaa femmet olla enemmän niitä jotka eivät puhu tai näytä tunteitaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä ne taitaa femmet olla enemmän niitä jotka eivät puhu tai näytä tunteitaan.

        Oho. Ei pidä täällä ainakaan paikkansa. ”Poikamaiset enemmän sitä, femmet tätä” huhuh eikö tuo ole vähän turn off ylipäätään yleistää 😊 T: tunteella elävä tunteiden sanoittaja (femme)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oho. Ei pidä täällä ainakaan paikkansa. ”Poikamaiset enemmän sitä, femmet tätä” huhuh eikö tuo ole vähän turn off ylipäätään yleistää 😊 T: tunteella elävä tunteiden sanoittaja (femme)

        Toivottavasti näitä tunteellisia naisia on jossain tinderissäkin. Vedän puoleeni ylijärkeviä, aseksuaaleja, ei romanttisia tms.😏


    • Meitä on moneksi. Hän kuitenkin kohtelee sua kertomasi mukaan hyvin ja on ihana. Onko hänelle ehkä luontaisempaa osoittaa tunteensa teoin kuin sanoin, vai kuinka on tekojen puolella, saatko suukkoja 💋💋 haleja, kukkia 🌹 tms?
      Ymmärrän (tai luulen ymmärtäväni, kuten Palstanvaltaajakin tuolla alla 😄) kyllä fiiliksesi, kun kehuvat, kaipaavat ja tunteista kertovat sanat arjesta ja pyhästä paljolti puuttuvat. Onkos hän muutoinkin semmosta hiljasta sorttia vai sujuuko keskustelu muuten?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      170
      3906
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      81
      3109
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      46
      2143
    4. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      23
      2103
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      55
      1925
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1341
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1278
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1270
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1058
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      768
    Aihe