Tunteiden ilmaisusta

Anonyymi

Olen ollut jo jonkin aikaa suhteessa aivan ihanan naisen kanssa, joka kohtelee mua hyvin mutta ei juuri ilmaise tunteitaan tai esim. ikävää. Itse olen tunteellinen, kaipaan paljon ja tykkään, kehun myös mielelläni toista ja olen tottunut vastaavaan edellisissä suhteissani.

Kaipaisin ja oikeastaan myös tarvitsisin näitä huomion osoituksia myös itselleni. Tuntuu vain tosi hölmöltä toivoa toiselta, jos se ei ole hänelle luontaista, oletan, ettei ole kun olen sanonut kyllä, että mulle tunteiden sanoittaminen on tärkeää. Olisi kiva myös kuulla joskus, että olen nätti, kivasti pukeutunut tms tai että musta välitetään, ihan siis arkisia juttuja, ei mitään hehkutusta…

8

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juu ymmärrän että tuollainen harmittaa jos ei tiedä miltä toisesta tuntuu..tulee tunne että välittääkö toinen oikeasti jos ei ilmaise tunteitaan.. Oletko yrittänyt keskustella asiasta?

      • Anonyymi

        Joo olen yrittänyt mutta tuntuu, että tässä on enemmänkin kulttuuriero, eli se ei ole vain hänelle niin ominaista. Itse olen ns. romantikko, jolle kaikenlaiset huomionosoitukset ovat tosi tärkeitä. Joten en sitten tiedä. Herkästi tosiaan tulee olo, ettei toinen välitä tai ole ihastunut.


    • Ikävää. Ymmärrän luullakseni fiiliksiäsi, sillä itsekin olen kovin tunteikas ja tykkään sanoittaa tunteitani toiselle ja myös halata ja helliä. Jos kumppanille nuo asiat on vaikeita, sitä tuntee äkkiä olevan yksin. Tyhjiössä missä jää vaille jatkuvasti.

      Jos et vielä ole jutellut kumppanisi kanssa, niin kokeile auttasko.

      Oon kyllä huomannut, että kelle tuollanen ei ole tyypillistä, niin ei hän kauaa muista kun taas unohtuu...

    • Anonyymi

      Seurusteletko jonkun poikatytön kanssa jonka mielestä on "coolia" olla puhumatta tunteista tai juuri muustakaan?

      • Anonyymi

        Kyllä ne taitaa femmet olla enemmän niitä jotka eivät puhu tai näytä tunteitaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä ne taitaa femmet olla enemmän niitä jotka eivät puhu tai näytä tunteitaan.

        Oho. Ei pidä täällä ainakaan paikkansa. ”Poikamaiset enemmän sitä, femmet tätä” huhuh eikö tuo ole vähän turn off ylipäätään yleistää 😊 T: tunteella elävä tunteiden sanoittaja (femme)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Oho. Ei pidä täällä ainakaan paikkansa. ”Poikamaiset enemmän sitä, femmet tätä” huhuh eikö tuo ole vähän turn off ylipäätään yleistää 😊 T: tunteella elävä tunteiden sanoittaja (femme)

        Toivottavasti näitä tunteellisia naisia on jossain tinderissäkin. Vedän puoleeni ylijärkeviä, aseksuaaleja, ei romanttisia tms.😏


    • Meitä on moneksi. Hän kuitenkin kohtelee sua kertomasi mukaan hyvin ja on ihana. Onko hänelle ehkä luontaisempaa osoittaa tunteensa teoin kuin sanoin, vai kuinka on tekojen puolella, saatko suukkoja 💋💋 haleja, kukkia 🌹 tms?
      Ymmärrän (tai luulen ymmärtäväni, kuten Palstanvaltaajakin tuolla alla 😄) kyllä fiiliksesi, kun kehuvat, kaipaavat ja tunteista kertovat sanat arjesta ja pyhästä paljolti puuttuvat. Onkos hän muutoinkin semmosta hiljasta sorttia vai sujuuko keskustelu muuten?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      650
      8783
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      360
      3396
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      465
      2387
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      130
      1405
    5. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      34
      1395
    6. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      15
      1315
    7. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1251
    8. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      94
      1167
    9. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      65
      1105
    10. Hyvät valeet myllyistä

      Tuuliviirit valehtelee myllyjen vaikutusta. Äänet kuuluu jopa kilometrien päähän. Se ei pidä paikkaansa. Eläimet häviää
      Puolanka
      68
      985
    Aihe