Olen ollut jo jonkin aikaa suhteessa aivan ihanan naisen kanssa, joka kohtelee mua hyvin mutta ei juuri ilmaise tunteitaan tai esim. ikävää. Itse olen tunteellinen, kaipaan paljon ja tykkään, kehun myös mielelläni toista ja olen tottunut vastaavaan edellisissä suhteissani.
Kaipaisin ja oikeastaan myös tarvitsisin näitä huomion osoituksia myös itselleni. Tuntuu vain tosi hölmöltä toivoa toiselta, jos se ei ole hänelle luontaista, oletan, ettei ole kun olen sanonut kyllä, että mulle tunteiden sanoittaminen on tärkeää. Olisi kiva myös kuulla joskus, että olen nätti, kivasti pukeutunut tms tai että musta välitetään, ihan siis arkisia juttuja, ei mitään hehkutusta…
Tunteiden ilmaisusta
8
99
Vastaukset
- Anonyymi
Juu ymmärrän että tuollainen harmittaa jos ei tiedä miltä toisesta tuntuu..tulee tunne että välittääkö toinen oikeasti jos ei ilmaise tunteitaan.. Oletko yrittänyt keskustella asiasta?
- Anonyymi
Joo olen yrittänyt mutta tuntuu, että tässä on enemmänkin kulttuuriero, eli se ei ole vain hänelle niin ominaista. Itse olen ns. romantikko, jolle kaikenlaiset huomionosoitukset ovat tosi tärkeitä. Joten en sitten tiedä. Herkästi tosiaan tulee olo, ettei toinen välitä tai ole ihastunut.
Ikävää. Ymmärrän luullakseni fiiliksiäsi, sillä itsekin olen kovin tunteikas ja tykkään sanoittaa tunteitani toiselle ja myös halata ja helliä. Jos kumppanille nuo asiat on vaikeita, sitä tuntee äkkiä olevan yksin. Tyhjiössä missä jää vaille jatkuvasti.
Jos et vielä ole jutellut kumppanisi kanssa, niin kokeile auttasko.
Oon kyllä huomannut, että kelle tuollanen ei ole tyypillistä, niin ei hän kauaa muista kun taas unohtuu...- Anonyymi
Seurusteletko jonkun poikatytön kanssa jonka mielestä on "coolia" olla puhumatta tunteista tai juuri muustakaan?
- Anonyymi
Kyllä ne taitaa femmet olla enemmän niitä jotka eivät puhu tai näytä tunteitaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä ne taitaa femmet olla enemmän niitä jotka eivät puhu tai näytä tunteitaan.
Oho. Ei pidä täällä ainakaan paikkansa. ”Poikamaiset enemmän sitä, femmet tätä” huhuh eikö tuo ole vähän turn off ylipäätään yleistää 😊 T: tunteella elävä tunteiden sanoittaja (femme)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oho. Ei pidä täällä ainakaan paikkansa. ”Poikamaiset enemmän sitä, femmet tätä” huhuh eikö tuo ole vähän turn off ylipäätään yleistää 😊 T: tunteella elävä tunteiden sanoittaja (femme)
Toivottavasti näitä tunteellisia naisia on jossain tinderissäkin. Vedän puoleeni ylijärkeviä, aseksuaaleja, ei romanttisia tms.😏
Meitä on moneksi. Hän kuitenkin kohtelee sua kertomasi mukaan hyvin ja on ihana. Onko hänelle ehkä luontaisempaa osoittaa tunteensa teoin kuin sanoin, vai kuinka on tekojen puolella, saatko suukkoja 💋💋 haleja, kukkia 🌹 tms?
Ymmärrän (tai luulen ymmärtäväni, kuten Palstanvaltaajakin tuolla alla 😄) kyllä fiiliksesi, kun kehuvat, kaipaavat ja tunteista kertovat sanat arjesta ja pyhästä paljolti puuttuvat. Onkos hän muutoinkin semmosta hiljasta sorttia vai sujuuko keskustelu muuten?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841729Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2721605Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2901389Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1701309- 57915
- 48891
- 66884
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em66873Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40861Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤48838