Onko Suomessa yrityksiä, jotka haluavat voittaa sopimukset näennäisesti halvoilla tuntiveloituksilla? Tehdään sopimukset siten, että projektit venyvät vuosien mittaisiksi ja sillä rahastetaan asiakasta?
Jospa listataan tänne yrityksiä, jotka kilpailevat halvoilla tuntihinnoillla.
4
159
Vastaukset
- Anonyymi
Onhan näitä vaikka miten paljon. Lähinnä pienemmät ja keskikokoiset yrityksen tuntuvat toimivan näin.
- Anonyymi
Eiköhän mikä tahansa yritys tee tuntitöinä, jos asiakas on tarpeeksi tyhmä suostuakseen sellaiseen. Tällä ei nyt ole edes mitään tekemistä IT-alan kanssa.
- Anonyymi
Meikäläinen ainakin on ollut jo vuosia it-alalla ja joka ikinen projekti on tehty tuntitöinä. Ilmeisesti asiakkaat on sitten tyhmiä, mutta aika paljolti riskit siirretään asiakkaalle.
Toki nämä projektit on olleet pitkälti sellaisia että asiakas pyrkii itse määrittämään mitä tehdään -> iso riski että homma menee perseelleen.
- Anonyymi
On. Kaikki julkishallinnon projektit ovat juuri tuollaisia. Ja maksajana , kas vain, ovat veronmaksajat.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-599327Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1036578Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain1266320Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1724895- 1694688
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.943273- 1702391
- 652258
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1632214- 572037