miksi nuoriso ei halua töihin

KUN olin nuori töitä riitti 88 penniä tunti oli oma m pyörä ja töitä riitti, maksoin itse koulunkäyntini koskaan ei ole ollut opintolainaa vaikka kouluja on käyty ihan tarpeeksi, Työni oli tosi rsittavaa , kun oppilaat ei halunneet tehdä mitään sanoivat kyllä sossu maksaa, Kyllä otti päähä kun ei ole saanut mitään sossusta.
Ainoa mitä olen saanut on eläkeleikkaukset ja nousavat verot ja hinnat.
onneksi vielä on ruokarahaa
4231
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Paska liksa ja työnkuormitus on älytöntä. Jousto toimii vain yhteen suuntaan.

Tyhmä paskaduunia tekee, viisas pääsee helpommalla.

Äänestä

Liksat on tänäpäivänä samaa luokkaa kuin työttömyyskorvaus niin ei vain ole kannattavaa. Näin yksinkertaista asiaa ei moni tunnu ymmärtävän. Kannattamatonta urakkaa ei kannata tehdä.

Äänestä

Kun minä tulin aikuiseksi, työelämä meni huonompaan suuntaan, syrjitään, ei makseta hyvää palkkaa jolla eläisi, työ kiusaamiset ja työn ylikuormittuminen.

Ei kiinnosta, mä pidän mun terveydestä huolta.

Äänestä

Aika taikuri olet ollut rahanvenyttämisessä.
Sillä 9 markan päiväpalkalla teit ihmeitä. Kun et kertonut milloin olit nuori moottoripyöränuorukainen. Jos elit (hattuarvio) vuonna 1973 niin 88 penniä tunnissa tarkoittaa vuoden 2022 euroissa jotain 1 euro 10 senttiä. Saa sillä litran maitopurkin Liideli kaupasta. Bensakin maksoi 1973 vuonna 1 markka 30 penniä litralta ennen öljykriisiä
Silti vaan moottoripyörällä ratsastelit kuin marlon brando. Kova saavutus 88 pennin tuntipalkalla, https://www.youtube.com/watch?v=_TtaSwqQAyI

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

KUN olin nuori töitä riitti 88 penniä tunti oli oma m pyörä ja töitä riitti, maksoin itse koulunkäyntini koskaan ei ole ollut opintolainaa vaikka kouluja on käyty ihan tarpeeksi, Työni oli tosi rsittavaa , kun oppilaat ei halunneet tehdä mitään sanoivat kyllä sossu maksaa, Kyllä otti päähä kun ei ole saanut mitään sossusta.
Ainoa mitä olen saanut on eläkeleikkaukset ja nousavat verot ja hinnat.
onneksi vielä on ruokarahaa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu