Mitenkäs pesäpuuhat tänään sujuu?
HEI KOTTARAISET
VARPUNEN.
6476
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Helluntai lähestyy uhkaavasti ja alkaa olla kiire.
mikäs täällä pesää sade piiskaa ja takassa tuli räiskyy. Hieman nokka vuotaa ja vilu väristää ,mutta välillä käyn aina siivilläni ja nautin kun itäsiipikin on nyt korjattu.Serkkutyttökin näkyy jo pohjoiseen ehtineen tervetuloa vain. Kohta se kesä tulee ,niin minäkin voin hytistelemättä hautoa..
vaikkakin se työ haittaa taukojen pitämistä ja netissä urheilua..
Hahaa, terveisin Jermulintu
Sopivasti tästä olkkarista näkee tuonne lähimän kuusenoksalle ja siellä on pesä jo valmis ja hautominen käynnissä. Lintuja en paljon tunne, mutta luulisin, että se on rastaanpesä, pyrstö ja pää vain näkyy, että sillee.
Enpä tiedä, mitä kottaraisille kuuluu, mutta rastaalle kuuluu pelkkää hyvvää.
pesäni laitoin ja suojainen paikka onkin.Jotenkin tuntui et minut oli keksitty vaikka niin varovasti pihapiirissä liikuskelin.4 munaa olen jo pyöräyttänyt ja niitä lämmittelen päivittäin.
Yks ilta sain melkein vesisuihkun kun joku seisoi letku kädessä ja tähtäsi kuusen juurelle.Pyrähdin lentoon ja pelastin pesäni ja sulkani tältä kastelijalta.
Vielä täytyy hautoa,ei ole valmista vielä...