Sähköinen EV1 metsäkone!
Ponsse metsäkoneiden edelläkävijä
22
1108
Vastaukset
- Anonyymi
- Anonyymi
Paitsi että on täysin sähkökäyttöinen
https://moottori.fi/ajoneuvot/jutut/metsakoneetkin-sahkoistyvat-valmet-automotivelta-akut-ponssen-metsakoneeseen/
Jos otat dieselmoottorin pois koko koneesta, se on työkunnossa niin pitkään kuin akuissa riittää virtaa. Akkuja voi ladata myös johdolla (eli Plug-In).- Anonyymi
Kauanko toimii ilman dieseliä?
- Anonyymi
Sähkö on tulevaisuudessa halpaa 1€ kwh .
- Anonyymi
Kuinka pitkälle tulevaisuuteen näet? Olisi vähän muutakin kysyttävää.
- Anonyymi
Koko ajan tulee uutta energiatekniikkaa ja sähkö se muka vain kallistuu.
- Anonyymi
Näillä vehkeillä halutaan ja saadaankin huoltosopimukset joilla sitten rokotetaan käyttäjiä reilulla kädellä.
- Anonyymi
Onnistuu se luonnon tuhoaminen tuollakin. Eikä varmaan koske metsänhoitosuunnitelmat ainakaan keski-suomessa.
- Anonyymi
Jokohan tuo vekotin on niin tehokas, että riittääpi 6 tunnin työpäivä
- Anonyymi
millä kairassa ladataan,,,pitää olla agrikaatti matkassa,,,ja maailma pelastuu,,
- Anonyymi
Kelohonkaa poltetaan höyrykonneessa ja pyöritetään generaattoria ja saahaan siittä Ponsselle sähkyä.
- Anonyymi
Ottaa talteen dieselmoottorien energiaa ja lataa sen akkuihin.
- Anonyymi
nyt oli kyse täyssähkö koneesta,,
- Anonyymi
niin ja tälläinen hydribi, missä diesel lataa akkuja, sillä ei tee mitään, syö pölttoainetta enemmän kuin pelkkä diesel traktori,huono hyötysunde, energiaa kuluu enemmän akkujen lataukseen kuin niistä saadaan ulos,,hydribissä ei mitään järkeä,,,,,
- Anonyymi
Sähkömoottorit toimivat paljon paremmallal hyötysuhteella pyörittäessään hydrauliikkaa kuin mitä diesel tekee. Kun diesel jauhaa sähköä tasaisesti optimi kierrosaljeella koko ajan sen on tehokkaimmillaan ja vähimmillä päästöillä. Autoissakin mennääm ehkä tähän suuntaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sähkömoottorit toimivat paljon paremmallal hyötysuhteella pyörittäessään hydrauliikkaa kuin mitä diesel tekee. Kun diesel jauhaa sähköä tasaisesti optimi kierrosaljeella koko ajan sen on tehokkaimmillaan ja vähimmillä päästöillä. Autoissakin mennääm ehkä tähän suuntaan.
Mutta joka vaiheessa on häviöitä. Kun dieselmoottorin teho muutetaan sähköksi syntyy häviöitä. Kun sähkö ladataan akkuun syntyy häviöitä. Kun sähkö puretaan akusta syntyy häviöitä. Ikiliikkujaa ei ole vielä keksitty. Jos tuossa jotenkin teho lisääntyisi niin sehän olisi ikilikkuja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sähkömoottorit toimivat paljon paremmallal hyötysuhteella pyörittäessään hydrauliikkaa kuin mitä diesel tekee. Kun diesel jauhaa sähköä tasaisesti optimi kierrosaljeella koko ajan sen on tehokkaimmillaan ja vähimmillä päästöillä. Autoissakin mennääm ehkä tähän suuntaan.
Autoista jätetään polttomoottori kokonaan museoon!
- Anonyymi
Ponsse on painavin metsäkone jo ilman tuotakin. En ottaisi metsääni akku-Ponssea.
- Anonyymi
Niin? Dieselmoottori käyttää generaattoria akkujen lataamiseen. Sitten kun akut ovat varautuneet, konetta voi käyttää.
Teoriassa koneen voisi ladata myös töpselistä, niitä ei olsin ole metsissä.
Aina kun voimaa muutetaan muodosta toiseen tapahtuu häviöitä. Joten kyseeessä on hintava hölmöläisten peiton jatkaminen.
Turha kampe ja kallis.- Anonyymi
Näin on...kallis ja järjetön. Helvetilliset korjauskustannukset.
- Anonyymi
Höpö kapistus! Ainoa järki on kuittata yuotekehitys apurahat. Ei löydy innokasta koeajajaa!
- Anonyymi
Anakaamme Heille anteeksi, sillä He eivät todellakaan tiedä, mitä He tekevät! Työkoneiden suunniitelijoilla ei ole edes vähäistä käsitystä mitä ja miten näillä koneilla työskennellään! Kun on riittävän viisas, ei ole tarvetta mennä metsään! Siellä voi vaikka yllättyä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19122476Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant849682Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.497649Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va886428SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1906146Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot495142HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1204812Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074499Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,452745Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1052257