Päijänne risteilyt Hilden huonompi kokemus parempien jlk

Anonyymi

On hieno juttu että Jyväskylästä on mahdollisuus päästä laivalla eri suuntiin, enemmänkin saisi vuoroja olla vaan matkustajamäärät toki vaikuttaa.
Päijänne risteilyt Hilden on ilmeisesti suurin toimija alalla ja yleensä kokemukset ovat olleet ihan hyviä. Lauantaina 12.8 Äänekoski linjalla oli kuitenkin erikoinen tilanne kun henkilökunta yritti pakottaa maksamaan ei mitenkään poikkeavan suuresta matkatavarasta (käytin siis tällä kertaa bussin sijaan vesitietä). Painostus oli voimakasta erityisesti kassalla olleen naisen taholta, vetosi ilmiselvästi väärin perustein yhtiön omiin ja muiden toimijoiden (bussit ja junat) käytäntöihin. Halua kuunnella tai oikeasti keskustella asiasta oli huonosti kun kapteenikin oli kuulemma määrännyt että minua tulee rahastaa. Kassaa ei häirinnyt edes usean ihmisen jono takanani.
Olen matkustanut saman matkatavaran kanssa suht laajasti Suomessa ja myös ulkomailla, monta kertaa myös Hildenin laivoilla. Tämä on ensimmäinen kerta kun tulee ongelmaa. Laivalla oli myös hyvin tilaa, ei läheskään täynnä. Silti kassa väitti ettei tilaa ole.
Sää oli upea, maisemat hienoja, ruoka hyvää, joskin välillä loppu mistä sai toistuvasti huomauttaa. Kaksi kertaa täytyy kuitenkin miettiä ennen kuin palaan tälle laivalle. Oliko se tarkoitus? Jos oli, siinä onnistuttiin. Ikävä maku jää väistämättä menomatkasta asiakaspalvelun osalta.
Paluu bussilla Jyväskylään aikanaan onnistui paljon rauhallisemmin, matkatavarani oli tuttu kuljettajalle eikä siitä tietenkään tarvinnut maksaa mitään, ihan kysymättä vielä kehui laukkua jota käytin.

2

638

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

        Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
        Pieksämäki
        44
        4826
      2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

        Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
        Pieksämäki
        60
        2691
      3. Jenkkilahkojen kastekaava

        Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
        Kaste
        139
        1064
      4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

        Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
        Kaste
        161
        1035
      5. Odotan sitä hetkeä

        kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
        Ikävä
        71
        1034
      6. Leijonat Maailmanmestareita!

        Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
        Maailman menoa
        124
        989
      7. Olen melko vakuuttunut

        etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
        Ikävä
        72
        964
      8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

        Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
        Ikävä
        137
        865
      9. Se mies rakastaa minua

        Ja minä rakastan häntä. 😌
        Ikävä
        49
        864
      10. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

        Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
        Sinkut
        178
        862
      Aihe